Tytuł mistrza bądź technika - możliwe ograniczenia


Mistrzowie i technicy - możliwe ograniczenia
Mistrzowie i technicy - możliwe ograniczenia

Wykształcenie a uprawnienia budowlane

 

Zdobycie uprawnień budowlanych to nie lada sztuka. Tym, o czym mówi się najczęściej, jest praktyka pod opieką odpowiednio kompetentnego opiekuna przy pracach bezpośrednio związanych z uprawnieniami, które dany kandydat ma zamiar uzyskać. Nie można jednak zapominać także o innym ważnym czynniku, a mianowicie o wykształceniu.

  

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

  

W obliczu faktu, że przepisy określające to, kto i w jaki sposób może zdobyć uprawnienia budowlane, ciągle się zmieniają, kandydaci czują się nierzadko zagubieni i zastanawiają się, czy ich wykształcenie na pewno nadaje się do rozpoczęcia żmudnego procesu dokumentowania praktyk. Jak wygląda obecnie sytuacja?

 

Uprawnienia budowlane: większa dostępność

 

Jeszcze przed 2014 rokiem sytuacja była niezbyt ciekawa. W skrócie mówiąc, tylko absolwenci studiów wyższych mieli możliwość podejścia do państwowego egzaminu i zdobycia uprawnień. Ponadto praktyka trwała prawie dwukrotnie dłużej, a dokumentowanie jej musiało być jeszcze skrupulatniejsze, niż ma to miejsce obecnie.

 

Od 2014 roku zmieniło się bardzo wiele i to z korzyścią dla kandydatów. Tytuł mistrza lub technika jak najbardziej umożliwia uzyskanie tych kwalifikacji! W dodatku absolwenci studiów związanych z zawodami budowlanymi nie potrzebują już tak długiej praktyki.

 

Tytuł mistrza bądź technika: możliwe ograniczenia

 

Mimo wszystko technicy i mistrzowie nie mają możliwości zdobycia dokładnie tych samych kompetencji co licencjaci i magistrzy. Po pierwsze, ich uprawnienia budowlane będą zawsze zawierały dopisek "w ograniczonym zakresie" - niezależnie od tego, czy fakt ten dotyczy projektowania czy kierowania robotami budowlanymi. Należy to koniecznie brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o ewentualnym rozpoczęciu studiów. Posiadane wykształcenie ma też wpływ na długość praktyki: w przypadku osób legitymujących się tytułem mistrza to za każdym razem aż cztery lata!

 

Podsumowując - jest to na pewno pozytywna zmiana. W końcu osoba z tytułem mistrza może nierzadko być dużo bardziej kompetentna od magistra. Z drugiej strony, wykształcenie narzuca także pewne ograniczenia. Być może i ta różnica zostanie jednak zniesiona w przyszłości.