Blog

30.05.2018

Tytuł mistrza bądź technika - możliwe ograniczenia

W artykule znajdziesz:

Tytuł mistrza bądź technika - możliwe ograniczenia

Mistrzowie i technicy - możliwe ograniczenia

Wykształcenie a uprawnienia budowlane

Zdobycie uprawnień budowlanych to nie lada sztuka (program na komputer). Tym, o czym mówi się najczęściej, jest praktyka pod opieką odpowiednio kompetentnego opiekuna przy pracach bezpośrednio związanych z uprawnieniami, które dany kandydat ma zamiar uzyskać (program na telefon). Nie można jednak zapominać także o innym ważnym czynniku, a mianowicie o wykształceniu.

W obliczu faktu, że przepisy określające to, kto i w jaki sposób może zdobyć uprawnienia budowlane, ciągle się zmieniają, kandydaci czują się nierzadko zagubieni i zastanawiają się, czy ich wykształcenie na pewno nadaje się do rozpoczęcia żmudnego procesu dokumentowania praktyk. Jak wygląda obecnie sytuacja (opinie o programie)?

Uprawnienia budowlane: większa dostępność

Jeszcze przed 2014 rokiem sytuacja była niezbyt ciekawa. W skrócie mówiąc, tylko absolwenci studiów wyższych mieli możliwość podejścia do państwowego egzaminu i zdobycia uprawnień (segregator aktów prawnych). Ponadto praktyka trwała prawie dwukrotnie dłużej, a dokumentowanie jej musiało być jeszcze skrupulatniejsze, niż ma to miejsce obecnie.

Od 2014 roku zmieniło się bardzo wiele i to z korzyścią dla kandydatów. Tytuł mistrza lub technika jak najbardziej umożliwia uzyskanie tych kwalifikacji! W dodatku absolwenci studiów związanych z zawodami budowlanymi nie potrzebują już tak długiej praktyki (promocja 3 w 1).

Tytuł mistrza bądź technika: możliwe ograniczenia

Mimo wszystko technicy i mistrzowie nie mają możliwości zdobycia dokładnie tych samych kompetencji co licencjaci i magistrzy. Po pierwsze, ich uprawnienia budowlane będą zawsze zawierały dopisek “w ograniczonym zakresie" - niezależnie od tego, czy fakt ten dotyczy projektowania czy kierowania robotami budowlanymi. Należy to koniecznie brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o ewentualnym rozpoczęciu studiów (program egzamin ustny). Posiadane wykształcenie ma też wpływ na długość praktyki: w przypadku osób legitymujących się tytułem mistrza to za każdym razem aż cztery lata!

Podsumowując - jest to na pewno pozytywna zmiana. W końcu osoba z tytułem mistrza może nierzadko być dużo bardziej kompetentna od magistra. Z drugiej strony, wykształcenie narzuca także pewne ograniczenia. Być może i ta różnica zostanie jednak zniesiona w przyszłości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami