Blog

Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 2
07.01.2020

Rury spustowe na zewnątrz budynków

W artykule znajdziesz:

Rury spustowe na zewnątrz budynków

Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 3
Rury spustowe na zewnątrz budynków

Rury spustowe wykonywa się z blachy cynkowej lub z blachy stalowej ocynkowanej, a w wyjątkowych przypadkach z blachy miedzianej.
Ostatnio rury spustowe wykonywane są również z tworzyw sztucznych (program na komputer).

Odległości między rurami spustowymi wynoszą 12-1-20 m. Przede wszystkim rury spustowe powinny być przy koszach.
Przekrój rury powinien wynosić nie mniej niż 3/4 przekroju rynny. Przekrój rury jest także uzależniony od wymiarów arkusza i od tego, na ile części dzielimy arkusz, aby uzyskać jeden odcinek rury. Wymiar poprzeczny rury nie powinien być mniejszy od 10 cm, gdyż przy zbyt małych przekrojach rury ulegają uszkodzeniom z powodu zamarzania wody zimą (program na telefon).
Do wyrobu używa się blachy grubości 0,6-4-0,7 mm w arkuszach 1X2 m. Na ogół grubość może być nieco mniejsza niż w rynnach, ponieważ tarcie wody spływającej pionowo o blachę jest tutaj mniejsze. Zależnie od tego, czy dzielimy arkusz wzdłuż wymiaru szerokości, czy też długości, można otrzymać odcinki rur metrowe lub dwumetrowe (program egzamin ustny).
Dzieląc wymiar 1 metra na 2 równe części, otrzymuje się blachy na rury okrągłe o średnicy 15 cm lub kwadratowe 12X12 cm; dzieląc 1 metr na 3 równe części, otrzymujemy blachy na rury okrągłe o średnicy 10 cm.
Krawędzie blachy w rurze zachodzą na siebie na ok. 1 cm w górnym końcu odcinka i ok. 2 cm w dolnym; w ten sposób uzyskuje się niewielką zbieżność powierzchni. Szew podłużny jest lutowany na całej długości odcinka.

Montowanie rur

Z 2 lub więcej odcinków formuje się na warsztacie ogniwa o długości 2; 3; 4 m, zależnie od potrzeby, w ten sposób, że każdy górny odcinek wsuwa się w dolny na 3-4-8 cm (po to potrzebna jest zbieżność odcinków), po czym szwy przy zakładzie szerokości 30 mm lutuje się na całej długości, a przy zakładzie 80 mm pozostawia się bez lutowania. Z ogniw montuje się rurę już na miejscu jej ustawienia. Rurę mocuje się do ściany za pomocą stalowych ocynkowanych uchwytów obręczowych z hakami. Rozstawienie haków na wysokości rury wynosi 2-4-3 mm. Na każde ogniwo musi przypadać co najmniej jeden uchwyt (opinie o programie).

Montowanie rur polega na unieruchomieniu rury w kierunku poziomym przy jednoczesnym umożliwieniu pewnych ruchów ku górze. Ogniwo uzyskuje stałą podporę na dolnym końcu, a w miejscach wyżej położonych uchwytów jest zabezpieczone od przesunięć poziomych, może mieć jednak pewne ruchy pionowe.
W pobliżu ogniwa nalutowuje się wypukłą na zewnątrz obrączkę z blachy cynkowej (segregator aktów prawnych). Obrączkę tę opiera się na ogniwo na uchwycie, przy czym dolny koniec ogniwa wpuszczony zostaje do wewnątrz niżej położonego odcinka rury. Inne uchwyty na wysokości ogniwa, jeżeli one istnieją, podtrzymują rurę.
W rurach spustowych w miarę możności należy unikać załamań. gdyż przede wszystkim te miejsca podlegają uszkodzeniom przy rynnach z gzymsami rurę spustową najlepiej przeprowadzić pionowo przez specjalny otwór zrobiony w gzymsie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 8 Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 9 Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 10
Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 11
Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 12 Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 13 Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 14
Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Proces hydratacji cementu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami