Wieniec stropowy - dlaczego jest tak ważny?


Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

 

Wieńcem stropowym nazywane są belki żelbetowe wykonane na obwodzie wieńców, połączone ze sobą i stanowiące ich zwieńczenie. Ich betonowanie wykonywane jest w miejscu, w którym stropy opierając się na ścianach nośnych zewnętrznych i wewnętrznych. Obecność wieńców stropowych ma ogromne znacznie dla stabilności oraz ochrony ścian nośnych przed pękaniem. Funkcja wieńców jest porównywana do roli metalowych płaskowników spajających klepki beczek. Dzięki wieńcom budynek jest mniej narażony na nierównomierne osiadanie. Warto jednak pamiętać, że materiał, z którego wykonane są wieńce, jest zimniejszy niż metal wykorzystany do budowy ścian zewnętrznych domu. Dlatego może on stać się mostkiem termicznym. Można tego uniknąć wykonując odpowiednie ocieplenie. W przypadku ścian dwu- i trzywarstwowych wieńce robione są na całą szerokość muru nośnego, a później całość jest dokładnie ocieplana. W przypadku ścian jednowarstwowych, których się nie ociepla, wieńce muszą być ocieplone już w chwili ich wykonywania.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Zbrojenie wieńca najczęściej stanowią cztery pręty ze stali żebrowanej o średnicy 2-16mm. Układa się je górą i dołem, a następnie wiąże za pomocą strzemion z prętów o średnicy 4,5-6mm. W stropach gęstożebrowych częściowo prefabrykowanych dolne zbrojenie wieńca układane jest poniżej belek stropowych lub na ich końcach. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się znacznie lepiej, ponieważ wieniec jest wówczas wyższy niż strop, co zapewnia większa nośność i sztywność. Taki wieniec można wykonać wtedy, gdy prefabrykowane belki stopowe są uniesiona ok. 4cm powyżej wierzchu ścian i podparte stemplowaniem znajdującym się bezpośrednio przy ścianach. Mieszanka betonowa stosowana do betonowania wieńca musi być odpowiednio zawibrowana, aby przestrzeń pod belkami stropowymi została dokładnie wypełniona.


Zbrojenie musi być dokładnie zakotwione w narożach i skrzyżowaniach wieńców stropowych. W każdym z tych miejsc końce podłużnych prętów muszą być wygięte pod kątem 90 stopni. Bardzo ważne jest to, aby dochodziły one do prętów zewnętrznych.