Blog

Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 10
30.05.2018

Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

W artykule znajdziesz:

Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 11
Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

Wieńcem stropowym nazywane są belki żelbetowe wykonane na obwodzie wieńców, połączone ze sobą i stanowiące ich zwieńczenie. Ich betonowanie wykonywane jest w miejscu, w którym stropy opierając się na ścianach nośnych zewnętrznych i wewnętrznych. Obecność wieńców stropowych ma ogromne znacznie dla stabilności oraz ochrony ścian nośnych przed pękaniem. Funkcja wieńców jest porównywana do roli metalowych płaskowników spajających klepki beczek. Dzięki wieńcom budynek jest mniej narażony na nierównomierne osiadanie. Warto jednak pamiętać, że materiał, z którego wykonane są wieńce, jest zimniejszy niż metal wykorzystany do budowy ścian zewnętrznych domu. Dlatego może on stać się mostkiem termicznym. Można tego uniknąć wykonując odpowiednie ocieplenie. W przypadku ścian dwu- i trzywarstwowych wieńce robione są na całą szerokość muru nośnego, a później całość jest dokładnie ocieplana (promocja 3  w 1). W przypadku ścian jednowarstwowych, których się nie ociepla, wieńce muszą być ocieplone już w chwili ich wykonywania.

Zbrojenie wieńca najczęściej stanowią cztery pręty ze stali żebrowanej o średnicy 2-16mm. Układa się je górą i dołem, a następnie wiąże za pomocą strzemion z prętów o średnicy 4,5-6mm. W stropach gęstożebrowych częściowo prefabrykowanych dolne zbrojenie wieńca układane jest poniżej belek stropowych lub na ich końcach. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się znacznie lepiej, ponieważ wieniec jest wówczas wyższy niż strop, co zapewnia większa nośność i sztywność. Taki wieniec można wykonać wtedy, gdy prefabrykowane belki stopowe są uniesiona ok. 4cm powyżej wierzchu ścian i podparte stemplowaniem znajdującym się bezpośrednio przy ścianach. Mieszanka betonowa stosowana do betonowania wieńca musi być odpowiednio zawibrowana, aby przestrzeń pod belkami stropowymi została dokładnie wypełniona.

Zbrojenie musi być dokładnie zakotwione w narożach i skrzyżowaniach wieńców stropowych. W każdym z tych miejsc końce podłużnych prętów muszą być wygięte pod kątem 90 stopni. Bardzo ważne jest to, aby dochodziły one do prętów zewnętrznych.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 12
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 13
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 16 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 17 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 18
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 19
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 20 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 21 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 22
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 32 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 33 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 34
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 35
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 36 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 37 Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 38
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Basen sedymentacyjny zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami