Blog

Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 2
30.05.2018

Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

W artykule znajdziesz:

Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 3
Wieniec stropowy – dlaczego jest tak ważny?

Wieńcem stropowym nazywane są belki żelbetowe wykonane na obwodzie wieńców, połączone ze sobą i stanowiące ich zwieńczenie. Ich betonowanie wykonywane jest w miejscu, w którym stropy opierając się na ścianach nośnych zewnętrznych i wewnętrznych. Obecność wieńców stropowych ma ogromne znacznie dla stabilności oraz ochrony ścian nośnych przed pękaniem. Funkcja wieńców jest porównywana do roli metalowych płaskowników spajających klepki beczek. Dzięki wieńcom budynek jest mniej narażony na nierównomierne osiadanie. Warto jednak pamiętać, że materiał, z którego wykonane są wieńce, jest zimniejszy niż metal wykorzystany do budowy ścian zewnętrznych domu. Dlatego może on stać się mostkiem termicznym. Można tego uniknąć wykonując odpowiednie ocieplenie. W przypadku ścian dwu- i trzywarstwowych wieńce robione są na całą szerokość muru nośnego, a później całość jest dokładnie ocieplana (promocja 3  w 1). W przypadku ścian jednowarstwowych, których się nie ociepla, wieńce muszą być ocieplone już w chwili ich wykonywania.

Zbrojenie wieńca najczęściej stanowią cztery pręty ze stali żebrowanej o średnicy 2-16mm. Układa się je górą i dołem, a następnie wiąże za pomocą strzemion z prętów o średnicy 4,5-6mm. W stropach gęstożebrowych częściowo prefabrykowanych dolne zbrojenie wieńca układane jest poniżej belek stropowych lub na ich końcach. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się znacznie lepiej, ponieważ wieniec jest wówczas wyższy niż strop, co zapewnia większa nośność i sztywność. Taki wieniec można wykonać wtedy, gdy prefabrykowane belki stopowe są uniesiona ok. 4cm powyżej wierzchu ścian i podparte stemplowaniem znajdującym się bezpośrednio przy ścianach. Mieszanka betonowa stosowana do betonowania wieńca musi być odpowiednio zawibrowana, aby przestrzeń pod belkami stropowymi została dokładnie wypełniona.

Zbrojenie musi być dokładnie zakotwione w narożach i skrzyżowaniach wieńców stropowych. W każdym z tych miejsc końce podłużnych prętów muszą być wygięte pod kątem 90 stopni. Bardzo ważne jest to, aby dochodziły one do prętów zewnętrznych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 8 Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 9 Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 10
Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 11
Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 12 Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 13 Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 14
Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Środki umożliwiające betonowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami