Blog

11.08.2018

Jak wyglądają instalacje wodociągowe w budynkach?

W artykule znajdziesz:

Jak wyglądają instalacje wodociągowe w budynkach?


Uprawnienia budowlane.W obecnych czasach w każdym budynku, gdzie mieszkają lub przebywają ludzie, musi być dostęp do bieżącej wody. Woda ta pobierana jest z wodociągu miejskiego, lub ze studni głębinowej za pomocą hydroforu. To jednak dopiero wstęp do całej instalacji, a za chwilę zostanie omówiony jej dalszy ciąg.
Pierwszy typ to instalacje, które zasilane są ciśnieniem z miejskiej sieci wodociągowej. Tutaj do budynku dochodzi rura spod ulicy, gdzie jest zamontowany podziemny zawór, służący do odcinania dostępu do wody, na przykład w razie niepłacenia rachunków. Następnie rury dochodzą do piwnicy, kotłowni, lub jednego z pomieszczeń mieszkalnych, gdzie zamontowany jest główny zawór dostępny dla lokatorów, oraz wodomierz. Dalej instalacje wodociągowe prowadzone są w ścianach lub w posadzkach, aż do każdego z odbiorników. W przypadku budynków większych pojawiają się piony, gdzie pod każdym mamy indywidualne zawory odcinające. Jeśli jest to blok mieszkalny z wieloma kondygnacjami, na każdej z nich umieszczone są dodatkowe wodomierze, zliczające zużycie dla każdego mieszkania z osobna.
Drugi typ instalacji to te, które zasilane są za pomocą hydroforu. Spotykamy je na wsiach, gdzie nie ma dostępu do wodociągu, natomiast bez problemu można czerpać czystą wodę gruntową do wykorzystania w domu. Instalacja zaczyna się od hydroforu zamontowanego w studni. Następnie woda rurami wpływa do wnętrza budynku, gdzie powinno być zamontowane naczynie wyrównawcze, dzięki któremu hydrofor nie będzie musiał włączać się tak często. Wyposażenie techniczne budynków jednorodzinnych z takim typem instalacji jest właściwie dowolne i można tutaj rozprowadzać instalację i montować zawory praktycznie w sposób dowolny.
Każda instalacja wodociągowa w budynku musi być odpowiednio przemyślana, tak by w przypadku konieczności jej konserwacji był dostęp do wszystkich niezbędnych zaworów, a także nie trzeba było całkowicie odcinać dostępu do wody w sytuacji jakiejś awarii. Ważne jest odpowiednie rozprowadzenie rur i montaż zaworów odcinających dla każdego pionu z osobna, jak również dla każdego punktu czerpalnego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami