Blog

Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 10
11.08.2018

Jak wyglądają instalacje wodociągowe w budynkach?

W artykule znajdziesz:

Jak wyglądają instalacje wodociągowe w budynkach?


Uprawnienia budowlane.W obecnych czasach w każdym budynku, gdzie mieszkają lub przebywają ludzie, musi być dostęp do bieżącej wody. Woda ta pobierana jest z wodociągu miejskiego, lub ze studni głębinowej za pomocą hydroforu. To jednak dopiero wstęp do całej instalacji, a za chwilę zostanie omówiony jej dalszy ciąg.
Pierwszy typ to instalacje, które zasilane są ciśnieniem z miejskiej sieci wodociągowej. Tutaj do budynku dochodzi rura spod ulicy, gdzie jest zamontowany podziemny zawór, służący do odcinania dostępu do wody, na przykład w razie niepłacenia rachunków. Następnie rury dochodzą do piwnicy, kotłowni, lub jednego z pomieszczeń mieszkalnych, gdzie zamontowany jest główny zawór dostępny dla lokatorów, oraz wodomierz. Dalej instalacje wodociągowe prowadzone są w ścianach lub w posadzkach, aż do każdego z odbiorników. W przypadku budynków większych pojawiają się piony, gdzie pod każdym mamy indywidualne zawory odcinające. Jeśli jest to blok mieszkalny z wieloma kondygnacjami, na każdej z nich umieszczone są dodatkowe wodomierze, zliczające zużycie dla każdego mieszkania z osobna.
Drugi typ instalacji to te, które zasilane są za pomocą hydroforu. Spotykamy je na wsiach, gdzie nie ma dostępu do wodociągu, natomiast bez problemu można czerpać czystą wodę gruntową do wykorzystania w domu. Instalacja zaczyna się od hydroforu zamontowanego w studni. Następnie woda rurami wpływa do wnętrza budynku, gdzie powinno być zamontowane naczynie wyrównawcze, dzięki któremu hydrofor nie będzie musiał włączać się tak często. Wyposażenie techniczne budynków jednorodzinnych z takim typem instalacji jest właściwie dowolne i można tutaj rozprowadzać instalację i montować zawory praktycznie w sposób dowolny.
Każda instalacja wodociągowa w budynku musi być odpowiednio przemyślana, tak by w przypadku konieczności jej konserwacji był dostęp do wszystkich niezbędnych zaworów, a także nie trzeba było całkowicie odcinać dostępu do wody w sytuacji jakiejś awarii. Ważne jest odpowiednie rozprowadzenie rur i montaż zaworów odcinających dla każdego pionu z osobna, jak również dla każdego punktu czerpalnego.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 15 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 16 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 17
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 18
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 19 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 20 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 21
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 31 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 32 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 33
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 34
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 35 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 36 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 37
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami