Blog

12.02.2019

Wody gruntowe – na co zwrócić uwagę?

W artykule znajdziesz:

Wody gruntowe – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem działki oraz rozpoczęciem budowy należy zwrócić szczególną uwagę na badanie gospodarki wodnej (program na komputer). Jest to badanie, dzięki któremu można określić poziom wód na działce budowlanej, i to zarówno w zakresie wód podziemnych, jaki poziomu wody czy specyfiki podłoża (program na telefon). Analizę wstępną można zrobić samodzielnie, przyglądając się pobliskim zabudowaniom. W przypadku, gdy są one wysoko posadowione, a do tego nie mają piwnic, można mieć niemal 100% pewności, że na okolicznych działkach jest wysoki poziom wód gruntowych. Wskaźnikiem, który może świadczyć o wysokim poziomie wód gruntowych, jest również okoliczna roślinność. Jeśli na zakupionej działce rośnie trzcina lub sitowie, to można mieć pewność, że teren jest podmokły (program na egzamin ustny).

Zmienność wód gruntowych w Polsce

 Wody gruntowe

Kolejnym sposobem na samodzielne zanalizowanie poziomu wody na działce budowlanej jest wykopanie studni (promocja 3 w 1). W ten sposób można naocznie przekonać się, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody. Taki pomiar pozwala ocenić jedynie wartości orientacyjne, dlatego nie można na nim poprzestać, zwłaszcza jeśli prawdopodobieństwo, że wody gruntowe są płytko, jest bardzo wysokie. Wówczas warto zdecydować się na znacznie dokładniejszą analizę, ponieważ dzięki niej można zaoszczędzić sobie naprawdę wielu kłopotów, które mogą pojawić się podczas budowy (segregator). Specjalistyczne badania pozwalają też ocenić specyfikę gruntu oraz wód podziemnych zanim rozpoczną się pierwsze prace ziemne.
Planując wykonanie analizy terenu, należy wziąć pod uwagę zmienność wód gruntowych w Polsce. Konieczne jest więc określenie ich maksymalnego stanu (opinie). Z tego właśnie względu badania najlepiej wykonywać, gdy poziom wód gruntowych jest najwyższy, czyli w marcu lub kwietniu. W tych miesiącach opady są najbardziej intensywne i powodują podniesienie stanu wód głębinowych. Oczywiście wahania poziomu są też uzależnione od ukształtowania oraz specyfiki terenu. Z tego właśnie względu warto zajrzeć do mapy wód gruntowych, którą można znaleźć na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami