Blog

30.05.2018

Obszar kolejowy - jakie budynki można na nim postawić?

W artykule znajdziesz:

Obszar kolejowy - jakie budynki można na nim postawić?


Obszar kolejowy - jakie budynki można na nim postawić?

 

Obszar kolejowy nie jest tym samym, co teren kolejowy. Pojęcie to obejmuje powierzchnię gruntu określoną działkami ewidencyjnymi, na której znajdują się m.in. różnego typu budynki, budowle oraz urządzenie wspomagające zarządzanie oraz eksploatację linii kolejowych; drogi kolejowe. Z powyższej definicji wynika, że jedyne obiekty budowlane, które mogą powstać na obszarze kolejowym to te, które służą do utrzymania oraz zarządzania ruchu kolejowego. Należy podkreślić, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu mocno zawyżono powierzchnie uznane za obszar lub teren kolejowy. W dzisiejszych czasach jest to sporym problemem, gdyż są to grunty o dużej wartości, które mogłyby posłużyć, jako powierzchnie inwestycyjne.

Brak możliwości zabudowy obszarów kolejowych to spory problem. Wielu przedsiębiorców próbowało sądzić się o prawo do budowy innych budowli, niż te, które służą utrzymaniu oraz bezpieczeństwu ruchu kolejowego. Niestety kilkuletnie batalie kończyły się porażką, a postawione bezprawnie obiekty musiały zostać rozebrane.


Oczywiście, w niektórych przypadkach ścisła ochrona obszarów kolejowych jest wskazana. Zbyt bliska odległość np. obiektów przemysłowych mogłaby przyczynić się do degradacji otoczenia. Nie zawsze jednak jest ona zasadna. Na pierwszym miejscu powinno być postawione bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

 

Przepisy określające pozwolenie na budowę w obszarach kolejowych powinny zostać złagodzone. W ten sposób można byłoby wykorzystać marnujące się miliardy złotych - niewykorzystane grunty mają olbrzymią wartość. Jeśli budynek w żaden sposób nie zagrażałby bezpieczeństwu linii kolejowych, to jego funkcjonowanie nie byłoby dla nikogo przeszkodą. Naturalnie osoby zarządzające siecią kolejową powinny mieć wgląd do charakteru oraz szczegół inwestycji, tak aby zablokować powstanie obiektów, które mogłyby, w jakiś sposób negatywnie wpłynąć na obszar kolejowy. Pomimo tego, że wydaje się to słusznym rozwiązaniem, to nic nie wskazuje na to, aby przepisy dotyczące zabudowy obszarów oraz terenów kolejowych uległy zmianie na korzyść inwestorów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami