Blog

Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 2
04.03.2019

Kto może zostać kierownikiem robót budowlanych?

W artykule znajdziesz:

Kto może zostać kierownikiem robót budowlanych?

Kierownik robót budowlanych lub kierownik budowy to osoba, która odpowiada za kierowaniem całym procesem związanym z realizacją robót budowlanych lub budowy (program na komputer). Zarówno kierowanie robotami budowlanymi, jak i kierowanie budową oznacza pełnienie samodzielnych funkcji technicznej w budownictwie – zapis ten znajduje się w ustawie Prawo budowlane. Kierownik budowy lub robót budowlanych jest zobowiązany do fachowej oceny zjawisk technicznych, a także do samodzielnego rozwiązywania zagadnień techniczno-organizacyjnych i architektonicznych (program na telefon). Wszystkie podstawowe zadania kierownika robót budowlanych lub budowy znajdują się w art. 22 prawa budowlanego, a zalicza się do nich m.in.:
• prowadzenie dokumentacji budowy,
• zapewnienia geodezyjnego wytyczenia obiektu w terenie,
• organizację procesu budowy,
• kierowanie budową w zgodzie z pozwoleniem na budowę i projektem,
• realizowanie zaleceń, które zostały wpisane do dziennika budowy (program na egzamin ustny).

Egzamin jest zdawany przed komisją egzaminacyjną

Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 3
Kto może zostać kierownikiem robót budowlanych?

Zawód kierownika budowy mogą wykonywać wyłącznie te osoby, które posiadają wykształcenie wyższe techniczne i praktykę zawodową odpowiadającą rodzaju stopniu skomplikowania prac oraz innym wymaganiom, wynikającym z pełnionej funkcji (promocja 3 w 1). Konieczne jest również posiadanie uprawnień budowlanych, które wydawane są przez właściwy organ samorządu zawodowego.
Warunkiem wymaganym do zdobycia uprawnień budowlanych jest zaliczenie egzaminu, który sprawdza znajomość procesu budowlanego i umiejętność zastosowania wiedzy technicznej w praktyce. Egzamin jest zdawany przed komisją egzaminacyjną, które powołuje organ samorządu zawodowego (segregator). Dopiero po zdaniu egzaminu kandydat otrzymuje w drodze decyzji wpis do rejestru centralnego i wpis na listę członków właściwej terytorialnie izby samorządu. Aby uzyskać uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy skończyć studia magisterskie na jednym z kierunków odpowiednich dla wybranej specjalności (opinie). W przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie wystarczą studia zawodowe na odpowiednim kierunku lub studia magisterskie na kierunku pokrewnym.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 8 Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 9 Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 10
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 11
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 12 Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 13 Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 14
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami