Blog

Wapno palone mielone zdjęcie nr 10
30.05.2018

Obszar kolejowy - jakie budynki można na nim postawić?

W artykule znajdziesz:

Obszar kolejowy - jakie budynki można na nim postawić?


Obszar kolejowy - jakie budynki można na nim postawić?

 

Obszar kolejowy nie jest tym samym, co teren kolejowy. Pojęcie to obejmuje powierzchnię gruntu określoną działkami ewidencyjnymi, na której znajdują się m.in. różnego typu budynki, budowle oraz urządzenie wspomagające zarządzanie oraz eksploatację linii kolejowych; drogi kolejowe. Z powyższej definicji wynika, że jedyne obiekty budowlane, które mogą powstać na obszarze kolejowym to te, które służą do utrzymania oraz zarządzania ruchu kolejowego. Należy podkreślić, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu mocno zawyżono powierzchnie uznane za obszar lub teren kolejowy. W dzisiejszych czasach jest to sporym problemem, gdyż są to grunty o dużej wartości, które mogłyby posłużyć, jako powierzchnie inwestycyjne.

Brak możliwości zabudowy obszarów kolejowych to spory problem. Wielu przedsiębiorców próbowało sądzić się o prawo do budowy innych budowli, niż te, które służą utrzymaniu oraz bezpieczeństwu ruchu kolejowego. Niestety kilkuletnie batalie kończyły się porażką, a postawione bezprawnie obiekty musiały zostać rozebrane.


Oczywiście, w niektórych przypadkach ścisła ochrona obszarów kolejowych jest wskazana. Zbyt bliska odległość np. obiektów przemysłowych mogłaby przyczynić się do degradacji otoczenia. Nie zawsze jednak jest ona zasadna. Na pierwszym miejscu powinno być postawione bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

 

Przepisy określające pozwolenie na budowę w obszarach kolejowych powinny zostać złagodzone. W ten sposób można byłoby wykorzystać marnujące się miliardy złotych - niewykorzystane grunty mają olbrzymią wartość. Jeśli budynek w żaden sposób nie zagrażałby bezpieczeństwu linii kolejowych, to jego funkcjonowanie nie byłoby dla nikogo przeszkodą. Naturalnie osoby zarządzające siecią kolejową powinny mieć wgląd do charakteru oraz szczegół inwestycji, tak aby zablokować powstanie obiektów, które mogłyby, w jakiś sposób negatywnie wpłynąć na obszar kolejowy. Pomimo tego, że wydaje się to słusznym rozwiązaniem, to nic nie wskazuje na to, aby przepisy dotyczące zabudowy obszarów oraz terenów kolejowych uległy zmianie na korzyść inwestorów.

Najnowsze wpisy

14.06.2024
Wapno palone mielone zdjęcie nr 11
Budownictwo osób fizycznych a uprawnienia budowlane

Do 2015 roku Komisja Kwalifikacyjna PIIB stosowała interpretację opartą na rozporządzeniu Ministra Regionalnego i Budownictwa z 1991 roku. Zgodnie z…

14.06.2024
Wapno palone mielone zdjęcie nr 12
Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej

Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej w Polsce wymagane jest dla osób, które zamierzają samodzielnie kierować robotami drogowymi. Aby uzyskać takie…

Wapno palone mielone zdjęcie nr 15 Wapno palone mielone zdjęcie nr 16 Wapno palone mielone zdjęcie nr 17
Wapno palone mielone zdjęcie nr 18
Wapno palone mielone zdjęcie nr 19 Wapno palone mielone zdjęcie nr 20 Wapno palone mielone zdjęcie nr 21
Wapno palone mielone zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wapno palone mielone zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wapno palone mielone zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Wapno palone mielone zdjęcie nr 31 Wapno palone mielone zdjęcie nr 32 Wapno palone mielone zdjęcie nr 33
Wapno palone mielone zdjęcie nr 34
Wapno palone mielone zdjęcie nr 35 Wapno palone mielone zdjęcie nr 36 Wapno palone mielone zdjęcie nr 37
Wapno palone mielone zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wapno palone mielone zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wapno palone mielone zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami