Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa - najważniejsze informacje
Osoby ubiegające się o uprawnienia budowlane umożliwiające pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie powinny wiedzieć, jak przebiega proces kwalifikacji wykształcenia i praktyki zawodowej. Warto zapoznać się również z terminami egzaminów oraz ich przebiegiem. Niżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Podlaska Izba Budownictwa – proces nadawania uprawnień budowlanych
Procedura przyznawania uprawnień budowlanych bazuje na przepisach następujących aktów prawnych:
- Regulaminu nr 17/R/19 z dnia 16 października 2019 r. postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania uprawnień budowlanych przyjętego uchwałą Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
- Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane,
- Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego,
- Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Postępowanie kwalifikacyjne jest poprzedzone ogłoszeniem terminu przyjmowania wniosków na sesję egzaminacyjną. Jest on wyznaczany przez Przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Kandydaci, którzy ubiegają się o przyznanie uprawnień budowlanych, muszą złożyć wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami dotyczącymi m.in. wykształcenia oraz odbycia praktyki zawodowej. Następnie komisja sprawdza ich zgodność z konkretną specjalnością. Osoby, które pozytywnie przejdą ten etap, mogą przystąpić do egzaminu sprawdzającego znajomość procesu budowlanego i umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy technicznej.
Podlaska Izba Budowlana – termin egzaminu pisemnego i ustnego
Egzamin na uprawnienia budowlane w sesji letniej odbędzie się 24 maja 2024 r. o godz. 10.00, przystąpią do niego kandydaci w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, a o godz. 13.00 pozostałych specjalności.
Egzaminy ustne zostaną przeprowadzone zgodnie z następującym harmonogramem:
- 27–29 i 31 maja – specjalność konstrukcyjno-budowlana,
- 27 maja – specjalność inżynieryjna mostowa,
- 31 maja i 1 czerwca – specjalność inżynieryjna drogowa,
- 27 maja – specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych,
- 28 i 29 maja – specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
- 31 maja – specjalność inżynieryjna hydrotechniczna,
- 3 czerwca – specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie sterowania ruchem,
- 3 czerwca – specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych,
- 4 czerwca – specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych.
Osoby, które zakwalifikują się do części ustnej, powinny sprawdzić na stronie internetowej dokładny harmonogram spotkań z komisją.
Podlaska Izba Inżynierów – najważniejsze zasady egzaminu
Podlaska Izba Inżynierów Budownictwa informuje o braku możliwości podchodzenia do egzaminu ustnego w innym terminie niż ten, który został ustalony dla konkretnej specjalności. Kandydaci, którzy do niego nie przystąpią, będą mogli to zrobić dopiero w kolejnej sesji egzaminacyjnej. Osoby przygotowujące się do odpowiedzi na pytania komisji, mogą korzystać jedynie z własnych aktów prawnych i norm (w formie papierowej). Komisja nie będzie udostępniać tych dokumentów, ale dla kandydatów będzie przygotowane stanowisko online. Warto zaopatrzyć się w praktyczny segregator aktów prawnych. Jest zgodny z wymogami stawianymi przez komisję.
Na część ustną przewidziano 60 minut, z czego maksymalnie 25 minut to czas przeznaczony dla kandydata na przygotowanie odpowiedzi na zadane pytania. Po godzinie egzamin zostanie przerwany, bez względu na to, czy kandydat zdążył przekazać wszystko, co zamierzał.
Podlaska Izba Budowlana – formalności niezbędne do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Zdanie egzaminu i uzyskanie uprawnień budowlanych nie jest tożsame z możliwością pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. W tym celu należy uzyskać wpis do Centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane oraz na listę członków Izby Inżynierów Budownictwa.
W pierwszym przypadku osoba, która zdała egzamin i otrzymała uprawnienia, nie musi nic robić samodzielnie, gdyż wszystkie informacje są przesyłane przez komisję. Po otrzymaniu decyzji o dokonaniu wpisu należy złożyć stosowny dokument z wnioskiem o uwzględnienie na liście członków Izby Inżynierów Budownictwa. Wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty za wpis, członkostwo oraz opłacenie ubezpieczenie OC.
W międzyczasie odbywa się uroczyste wręczenie uprawnień budowlanych. Inżynierowie podczas tego wydarzenia składają ślubowanie, podczas którego zobowiązują się m.in. do kierowania się zasadami uczciwości zawodowej oraz osobistej i przestrzegania zasad bezpieczeństwa procesów budowlanych.
Najnowsze wpisy
W dniu 18.09.2024 r. IZBA ARCHITEKTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ opublikowała wykaz aktów prawnych na sesję egzaminacyjną JESIEŃ 2024Stan prawny przepisów na…
W dniu 20.08.2024 r. Polska Izba Inżynierów Budownictwa opublikowała wykaz przepisów i norm na sesję egzaminacyjną JESIEŃ 2024Stan prawny przepisów…
53 465
98%
32