Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa - kompleksowe informacje
Kandydaci chcący otrzymać uprawnienia budowlane muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie oraz odbyć praktykę zawodową zgodną z wybraną specjalnością. Następnie niezbędne jest przejście procedury kwalifikacyjnej oraz przystąpienie do egzaminu. Dowiedz się, kiedy zostanie on przeprowadzony w sesji wiosennej. Sprawdź także, w jaki sposób udokumentować zdobyte wykształcenie oraz zaliczenie praktyki.
Pomorska Izba Budowlana – dokumentacja wykształcenia
Osoby, które chcą uzyskać uprawnienia budowlane w każdej specjalności, muszą złożyć wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Zalicza się do nich także dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie:
- odpis dyplomu ukończenia studiów/dokumentu potwierdzającego otrzymanie tytułu zawodowego technika bądź mistrza/dyplomu dokumentującego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika,
- suplementu do dyplomu/wypisu z przebiegu studiów.
W sytuacji, gdy pierwsze z wymienionych dokumentów są składane w formie kserokopii, niezbędne jest ich notarialne potwierdzenie.
Pomorska Izba Inżynierów – dokumentacja praktyki zawodowej
Program i czas trwania praktyki zawodowej muszą być zgodne z wymaganiami dotyczącymi konkretnej specjalności. Jest to konieczne, aby mogła ona zostać zaliczona w procesie kwalifikacji. Dokumentem wymaganym w przypadku praktyk odbywających się po 25 września 2014 r. jest oświadczenie wypełniane przez opiekuna. Każdy opiekun musi sporządzić własny dokument dla kandydata. Należy uzupełnić rubrykę dotyczącą specjalności oraz zakresu uprawnień, o które ubiega się kandydat oraz tych, które ma kierujący praktykami.
Bardzo ważne jest to, aby wypełnić wszystkie pola oświadczenia wraz z datą i miejscem sporządzenia dokumentu oraz własnoręcznym podpisem osoby, która go składa. Dodatkowo do wniosku o nadanie uprawnień budowlanych należy dołączyć także:
- decyzję dotyczącą nadania uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie opiekunowi lub kierownikowi praktyk,
- dokument potwierdzający wpis na listę członków Izby Samorządu Zawodowego.
Osoba odbywająca praktykę powinna zadbać o niezwłoczne sporządzenie oświadczenia zaraz po jej zakończeniu.
Przepisy dopuszczają także możliwość dołączenia do wniosku o uprawnienia budowlane następujących dokumentów zamiast oświadczenia:
- dla praktyk realizowanych do 24 września 2014 r. książki praktyki zawodowej,
- dla praktyk realizowanych do 15 lutego 1995 r. lub za granicą zaświadczenia ich ukończenia.
Kandydaci, którzy odbyli praktykę na terenach zamkniętych, powinni załączyć zaświadczenie wydane przez właściwego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Pomorska Izba Inżynierów Budownictwa – terminy egzaminów
Egzamin pisemny zostanie przeprowadzony 24 maja 2024 r. Część ustna została podzielona w następujący sposób:
- 28 i 29 maja – specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
- 3–8 czerwca – specjalność konstrukcyjno-budowlana,
- 10 czerwca – specjalność inżynieryjna mostowa oraz specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych,
- 11 czerwca – specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych,
- 12 czerwca – specjalność inżynieryjna hydrotechniczna oraz specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych,
- 13 czerwca– specjalność inżynieryjna drogowa,
- 14 czerwca– specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów oraz specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym.
Szczegółowy harmonogram dotyczący m.in. godzin egzaminu w poszczególne dni zostanie opublikowany na stronie Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
27 maja 2024.
Pomorska Izba Budownictwa – najważniejsze informacje o egzaminie
Egzamin rozpoczyna się częścią testową, która zależnie od zakresu i rodzaju uprawnień budowlanych może obejmować 90, 75, 60 lub 45 pytań. Większość z nich odnosi się do przepisów Prawa budowlanego oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Pytania obejmują także zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy przy wykonywaniu robot budowlanych, a część z nich odnosi się do postępowania administracyjnego. W przygotowaniu do tej części może pomóc program do nauki na komputer. Jest funkcjonalny i intuicyjny, co ułatwia przyswajanie wiedzy.
Część ustna to spotkanie z okręgową komisją kwalifikacyjną i odpowiadanie na zadawane przez nią pytania. Liczba pytań także zależy od zakresu i rodzaju uprawnień budowlanych, o które ubiega się kandydat. Część ustna trwa 60 minut.
Egzamin wymaga odpowiedniego przygotowania ze względu na to, że obejmuje on wiele istotnych zagadnień. Każdy kandydat powinien dokładnie się z nimi zapoznać. Na części ustnej dopuszczalne jest korzystanie z własnych aktów prawnych. Nie można natomiast sięgać po opracowania, streszczenia i inne pomoce naukowe.
Najnowsze wpisy
W dniu 18.09.2024 r. IZBA ARCHITEKTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ opublikowała wykaz aktów prawnych na sesję egzaminacyjną JESIEŃ 2024Stan prawny przepisów na…
W dniu 20.08.2024 r. Polska Izba Inżynierów Budownictwa opublikowała wykaz przepisów i norm na sesję egzaminacyjną JESIEŃ 2024Stan prawny przepisów…
53 465
98%
32