Blog
Badania geotechnicze oraz ich zakres
W artykule znajdziesz:
Badania geotechnicze oraz ich zakres
Badania geotechnicze oraz ich zakres zależą przede wszystkim od tego, do jakiej kategorii geotechnicznej zalicza się dany obiekt budowlany (segregator aktów prawnych). W przypadku obiektów należących do pierwszej kategorii geotechnicznej badania często są ograniczone do sondowań, wierceń, a także do określenia rodzaju gruntu za pomocą analizy makroskopowej. Za pomocą lokalnych zależności korelacyjnych można określić wartości parametrów geotechnicznych. W przypadku obiektów kategorii drugiej i trzeciej zakres badań uzależniony jest od stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz od charakteru i specyfiki obiektu budowlanego i planowanych robót geotechnicznych.
Badania powinny w tym wypadku uwzględniać nie tylko rodzaj gruntów ale również mechaniczne i fizyczne parametry gruntu, do których zalicza się spójność, kąt tarcia wewnętrznego, wytrzymałość na ścinanie bez odpływu, moduł odkształcenia i ściśliwości, które uzyskiwane są za pomocą poniższych metod:
• badania sondą krzyżakową,
• sondowania dynamiczne i statyczne,
• badania próbnych obciążeń gruntu,
• badania dylatometryczne i presjometryczne (promocja 3 w 1).
Ponadto w zależności od potrzeb fizykochemicznych wykonuje się również badania właściwości wód gruntowych. W przypadku obiektów kategorii trzeciej zakres badań jest dodatkowo uzupełniany za pomocą badań koniecznych do wykonania numerycznych i analitycznych obliczeń dla danego modelu geotechnicznego podłoża.
Dla budowli ziemnych oraz składowisk odpadów, które zaliczane są do 2 i 3 kategorii technicznej należy dodatkowo wykonać badania:
• materiałów wykorzystywanych do uszczelnień,
• zagęszczalności gruntów stosowanych do budowy i podłoża gruntowego,
• hydraulicznej przepuszczalności gruntów wykonane w laboratorium i w terenie,
• materiałów wykorzystywanych do konstrukcji drenażowych.
W przypadku, gdy konieczne jest wzmocnienie obiektów z drugiej i trzeciej kategorii zakres badań należy uzupełnić o badania materiałów wykorzystywanych do wzmocnienia gruntów oraz efektów wzmocnienia gruntów (uprawnienia budowlane).
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32