Blog
Balon słoneczny
W artykule znajdziesz:
Balon słoneczny
Balon słoneczny - balon wypełniony ciepłym powietrzem ogrzewanym promieniowaniem słonecznym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Balon-sonda - mały balon bez załogi z urządzeniami samoczynnymi do pomiaru i rejestracji parametrów atmosfery dla potrzeb meteorologii lub do innych.
Badań fizycznych balon stratosferyczny, stratostat - balon wolny do lotów w stratosferze.
Balon wolny - balon mogący się unosić swobodnie w powietrzu, używany do celów sportowych, szkoleniowych lub badawczych.
Balon zaporowy - balon na uwięzi bez załogi, stosowany do obrony przeciwlotniczej; stanowi, wraz z systemem lin, przeszkodę dla samolotów lecących na małych wysokościach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Balonet - komora wypełniona powietrzem, znajdująca się wewnątrz powłoki balonu lub sterowca niesztywnego, służąca do utrzymywania odpowiedniego kształtu balonu na uwięzi lub sterowca.
Balonfok - duży, dość wypukły sztaksel z lekkiej tkaniny o powierzchni większej od foka, stosowany zamiast foka przy słabych i średnich wiatrach w celu zwiększenia prędkości jachtu baloniarstwo - sport.
Balonowy balot - szczelnie zapakowana paczka towarów jednego rodzaju, najczęściej przeznaczonych do wysyłki.
Balsa - drzewo Ochroma, rosnące w Ameryce i w Indiach; jego bardzo lekkie drewno ma zastosowanie w konstrukcjach lotniczych, do budowy lekkich jednostek pływających, w modelarstwie i do izolacji cieplnych (uprawnienia budowlane).
Balsam kanadyjski - żywica jodły Abies balsamea, używana do klejenia szkieł optycznych (program egzamin ustny).
Balsam kopaiwowy - kopaiwa balsamin - klej karbinolowy do szkieł optycznych.
Balsamy - substancje otrzymywane najczęściej z drzew podzwrotnikowych, zawierające olejki eteryczne i żywice; stosowane w kosmetyce, lecznictwie i technice.
Baltole - nazwa zastrzeżona dla produktu firm polskich; żywice sztuczne otrzymywane przez kondensację fenolu lub jego pochodnych z formaldehydem, modyfikowane estrami kwasów żywicznych; b. stosowane są do wyrobu lakierów, emalii i farb olejnych.
Balustrada - bud. pionowa przegroda w postaci ścianki pełnej lub ażurowej stanowiąca zabezpieczenie schodów, balkonów, krawędzi mostów itp.
Bananowiec - statek do przewożenia bananów banda - ogrodzenie, zwykle drewniane, zabezpieczające obiekty sportowe, wzniesione na zewnętrznych krawędziach torów wyścigowych, saneczkowych, lodowisk itp.
Bandaż - pierścień obejmujący elementy konstrukcyjne w celu ich wzmocnienia lub usztywnienia obręcz koła (pojazdu szynowego); (3) taśma nawinięta śrubowo na element konstrukcyjny (np. taśma stalowa wzmacniająca rury) (opinie o programie).
Bandaż - pasek płótna żaglowego, którym owija się cumy, szpringi itp., zabezpieczając je przed przetarciem, a pokład, reling itp. przed ocieraniem
Bandażowanie
Bandażowanie - masz. wzmacnianie obręczami lub opaskami; nakładanie bandaży.
Bandażownica - maszyna do bandażowania uzwojeń wirników maszyn elektrycznych.
Bandera - flaga, będąca znakiem przynależności państwowej, podnoszona zarówno przez okręty wojenne, jak i statki handlowe.
Bank danych - baza danych wraz z oprogramowaniem umożliwiającym jej wykorzystanie w określonym systemie przetwarzania.
Bankiet - w melioracji ochronna grobla ziemna zabezpieczająca wykop przed napływem wód powierzchniowych.
Bankiet fundamentowy - bud. pozioma powierzchnia odsadzki w fundamencie.
Banty - grube naszycia płócienne w poprzek i na rogach żagli, zwiększające ich wytrzymałość.
Bańka - opakowanie transportowe o przekroju kołowym, o średnicy szyjki równej lub mniejszej od średnicy pobocznicy.
Bańka (lampy) - naczynie szczelne, zwykle szklane, mieszczące żarnik lub elektrody lampy (segregator aktów prawnych).
Bar - pierwiastek chemiczny II grupy głównej układu okresowego (berylowce), liczba atomowa 56, miękki srebrzysty metal; w przyrodzie występuje głównie jako siarczan (baryt) i węglan (wite- ryt); b. ma nieliczne zastosowania, np. jako getter w lampach radiowych; szeroko stosowane są związki b.
Bar - nielegalna jednostka ciśnienia, 1 bar = 10′ Pa.
Bar brzegowy - ocean, wał piaszczysty powstający w pewnych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych niedaleko od linii brzegowej, tak że między tym wałem a plażą tworzy się laguna; b.b. powstają często przez przemieszczenie się w kierunku brzegu i wynurzenie się na powierzchnię morza pierwszej rewy.
Barak - prowizoryczny budynek (stały lub przenośny) przeznaczony na tymczasowe biura, mieszkania lub składy.
Baranek - rodzaj prowadnicy liny w postaci krążka drewnianego z otworem pośrodku.
Baranica - wyprawiona skóra barania wraz z okrywą włosową.
Baraniec - kopulasta wyniosłość podłoża skalnego wygładzona i porysowana przez lodowiec.
Barankowatość - falistość włókien.
Barat - bęben stalowy obrotowy do siarczkowania celulozy.
Barbaryty - materiały wybuchowe górnicze z grupy nitroglicerynowych; głównymi składnikami b. są nitrogliceryna, azotan amonu, sól kuchenna i bawełna kolodionowa.
Barbiturany - pochodne kwasu barbiturowego (malonylomocznika); stosowane jako środki nasenne i do narkozy.
Barbotaż - barbotowanie.
Barboter, bełkotka - urządzenie do barbotowania (promocja 3 w 1).
Barbotowanie, barbotaż - mieszanie lub ogrzewanie cieczy poprzez przepuszczanie przez nią pary lub gazu w postaci pęcherzyków.
Barchan - tkanina bawełniana, lewostronnie drapana, barwiona jednolicie lub drukowana;
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32