Blog

25.05.2020

Belki dwuteowe

W artykule znajdziesz:

Belki dwuteowe

Belki dwuteowe

Belki dwuteowe oraz teowe powinny mieć grubość środnika nie mniejszą od 8 cm przy pionowym położeniu belki podczas jej betonowania oraz nie mniejszą od 5 cm przy betonowaniu ich w pozycji leżącej (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy na belkach opierają się elementy przekrycia (np. płyty panwiowe, płyty łupinowe itp.), wówczas szerokość górnej półki nie powinna być mniejsza od 20 cm. Zbrojenie belek niesprężonych nie odbiega od omówionych w tomie X, a obliczenie ich przeprowadza się wg zasad podanych w tomie II B.B.

Obliczanie belek tak kablobetonowych jak i zbrojonych strunami omówiono szczegółowo w tomie III B.B (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Belki prefabrykowane o zbrojeniu tradycyjnym stosuje się jedynie dla mniejszych rozpiętości zazwyczaj nie przekraczających 12 m. Belki o charakterze drugorzędnym o niewielkim obciążeniu są wykonywane o przekroju prostokątnym (np. belki układu stężającego), przeważnie są to jednak belki o przekroju teowym lub dwuteowym (dla zmieszczenia zbrojenia lub gdy zachodzi konieczność obciążenia dolnych ich części).

W przypadku przekrojów przęsłowych teowych lub dwuteowych często dla właściwego przejęcia naprężeń głównych stosuje się poszerzenie środnika przy podporze do szerokości półek (mamy tu więc przekrój prostokątny). Poszerzenie przekroju podporowego do prostokątnego pozwala ponadto na stateczne ułożenie belki na podporach i zmniejszenie wysokości przekrycia. Najbardziej racjonalny jest zmienny przekrój belek odpowiadający przebiegowi momentu zginającego (uprawnienia budowlane). Takie zmienności stwarzają jednak duże trudności wykonawcze (złożony kształt form), dlatego też stosuje się zwykle kształty jedynie w pewnym stopniu zbliżone do wyżej określonych. Belki o zbrojeniu niesprężonym mogą w fazie eksploatacyjnej pracować również jako jednoprzęsłowe, lecz umonolitycznienie ich w czasie montażu nie sprawia większych trudności (program egzamin ustny).

Stosuje się tu dwa sposoby połączeń: połączenie typu żelbetowego (zapełnienie strefy ściskanej betonem i połączenie rozciąganych prętów, np. przez spawanie) i stalowego (spawanie lub ześrubowanie nakładkowe). Pomimo bezspornej wyższości ekonomicznej belek sprężonych istnieje duża różnorodność typów belek o zbrojeniu tradycyjnym. Poniżej podano dwa ciekawsze rozwiązania.

Górna półka zbrojona

Górna półka zbrojona jest zgrzewaną siatką, środnik zaś zgrzewanym szkieletem prętowym. Ten typ belek o niewielkiej nośności służy do przejmowania obciążeń bezpośrednio od płyt przekrycia. Belkę teową będącą elementem nośnym dwuspadowego przekrycia. Wykonuje się ją o rozpiętości 12 i 15 m (opinie o programie). Dużą nośność belki uzyskano stosując dużą wysokość środnika (dla belki o rozpiętości 12 m wynos: ona 128 cm). Mały stosunkowo ciężar elementu osiągnięto przez usytuowanie w jednej pionowej płaszczyźnie wszystkich prętów głównego dolnego zbrojenia (stal wysokowartościowa), co pozwoliło zmniejszyć do minimum grubość środnika. Pręty zbrojenia łączone są ze sobą co 0,8-1,0 m i zakotwione w betonie nad podporą za pośrednictwem dwóch kątowników.

Zbrojenie środnika wykonano zgiętą siatką prętową, a półka belki jest zbrojona płaskim zgrzewanym szkieletem prętowym. Marka betonu 300.
Dźwigary belkowe kablobetonowe. Dźwigary te są w wielu krajach stosowane jako typowe o zwykle stosowanych rozpiętościach 9-24 m, a nawet 30 m. Mogą one być wykonywane w całości oraz składane z dwóch, trzech lub więcej segmentów. Poniżej podano kilka typów tego rodzaju dźwigarów (segregator aktów prawnych).
Do tego rodzaju dźwigarów należały stosowane w Polsce jako typowe dźwigary kablobetonowe uniwersalne KBU o rozpiętościach 9,0 m i 12,0 m. 

Oba te typy o długości 8,96 m wykonane są z dwóch jednakowych segmentów sprężanych dwoma lub trzema kablami 12 0 5 (w zależności od wielkości obciążenia). Analogicznie do powyższych dźwigarów wykonuje się dźwigary o rozpiętości 12 m. Dźwigar typu KBU - 12/D dwuspadowy, - dźwigar typu KBU - 12/P podwieszony. Te oba typy o długości 11,94 m wykonane są z trzech segmentów sprężonych jw. dwoma lub trzema kablami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami