Blog

Likwacja kroplowa zdjęcie nr 2
27.10.2021

Belki żelbetowe

W artykule znajdziesz:

Belki żelbetowe

Likwacja kroplowa zdjęcie nr 3
Belki żelbetowe

Naprawa polegała na popularnym wówczas „zaplombowaniu” uszkodzonych komór skrzyni betonem (przy użyciu założonego pod wodą deskowania od strony wody) oraz na skonstruowaniu przed nabrzeżem żelbetowego oczepu posadowionego na rzędzie wbijanych prefabrykowanych pali żelbetowych o przekroju 31×31 cm, rozstawionych co 1,30 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Na zaplombowanych skrzyniach ułożono betonowy mur nadwodny z przyporami, a na nim i na oczepie na palach ułożono prefabrykowane poprzeczne belki żelbetowe 40X0,70 m, i na nich z kolei płytę żelbetową zabetonowaną na miejscu na deskowaniu z dyli żelbetowych 5 cm grubości. Całość przysypano ziemią do rzędnej 4-2,50 m. Uzyskano w ten sposób poszerzenie nabrzeża o około 6 m.

Rozwiązanie bardzo lekkie, dzięki temu, że na nabrzeżu przeznaczonym dla rybołówstwa nie przewiduje się układania w przyszłości torów kolejowych. Fragmenty przekrojów nabrzeża Francuskiego po jego odbudowie na tzw. odcinku II (ulepszonym). W zasadzie zastosowano rozwiązanie podobne z pewnymi modyfikacjami ulepszeniami. Różnica polegała na zastosowaniu dwu rzędów pali odwodnych (rozstawionych w odstępach 3,63 m), zamiast jednego i mocniejszych wymiarów oczepu i belek (wytłumaczalnych większym obciążeniem nabrzeża przeznaczonego do ciężkiego ruchu). W odróżnieniu od nabrzeży pomostowych - pomosty często jeszcze buduje się jako całkowicie drewniane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przekrój typowego pomostu drewnianego służącego do przeładunku drewna a zbudowanego w latach międzywojennych dla centrali handlu drewnem „Paged” w Gdyni.

Podpory pomostu stanowią tu jarzma, każde złożone z 7 pionowych pali drewnianych o średnicy 30 cm i 2 takich samych pali ukośnych połączonych z sąsiednimi palami pionowymi w półkozły. Rozstaw jarzm pali 2 m; pale wbite do rzędnej -14 m przy 9 m głębokości akwenu (uprawnienia budowlane). Belkowanie pomostu złożone jest z kleszczy poprzecznych 20X20 cm i podłużnych 20X25 cm przyśrubowanych do pali. Na kleszczach podłużnych ułożono poprzecznice 16×20 cm w części środkowej pomostu, a 12X20 cm na skrajach, a na nich podłużną dylinę o grubości 6 cm. Pale w jarzmach połączono ze sobą jeszcze poziomą parą kleszczy 15×25 cm na poziomie wody, oraz ukośnymi tężnikami poprzecznymi 15X25 cm. Urządzenia odbojowe są tu oddzielone od pomostu. Stanowią je dwa rzędy dalb z obu stron pomostu.

Poprzeczne żebra żelbetowe

Dziś częstsze są pomosty żelbetowe na palach. Stosunkowo proste rozwiązanie na palach wyłącznie ukośnych (program egzamin ustny). Konstrukcję nadwodną stanowi płyta żebrowana, której nośnym elementem są poprzeczne żebra ułożone na jarzmach i dwie belki podłużne nadwodne stężające całość w kierunku wzdłużnym. Całość zabetonowano w deskowaniach na miejscu.
Podobne rozwiązanie całkowicie żelbetowe jest to drugi pirs bunkrowy w basenie Węglowym w Gdyni, wybudowany w latach międzywojennych (opinie o programie).

Układ pali żelbetowych o przekroju 30×30 cm składa się z dwóch rzędów pali pionowych rozstawionych co 1,30 m pod skrajnymi belkami nośnymi pirsu, podtrzymującymi zewnętrzne szyny zainstalowanego na pirsie transportera. Środek pirsu podtrzymują dwa rzędy pali ukośnych rozstawionych do 2,50 m i podpierających lżejszą konstrukcję nośną dla wewnętrznych szyn transportera (segregator aktów prawnych).

Poprzeczne żebra żelbetowe 100×30 cm rozstawione co 2,5 m służą już tylko dla stężenia całości konstrukcji i zapewnienia jej sztywności w kierunku poprzecznym oraz dla podtrzymania drewnianego chodnika złożonego z podłużnych legarów 15×15 cm i poprzecznej dyliny 6 cm grubości. Statki tu nie przybijają do pomostu, lecz do dalb drewnianych złożonych z pali 0 35 cm oddalonych od osi pomostu o 15 m. Dla nadania pirsowi pewnej sztywności w kierunku wzdłużnym zastosowano w środku pirsu w osi pomostu 3 pale ukośne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Likwacja kroplowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Likwacja kroplowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Likwacja kroplowa zdjęcie nr 8 Likwacja kroplowa zdjęcie nr 9 Likwacja kroplowa zdjęcie nr 10
Likwacja kroplowa zdjęcie nr 11
Likwacja kroplowa zdjęcie nr 12 Likwacja kroplowa zdjęcie nr 13 Likwacja kroplowa zdjęcie nr 14
Likwacja kroplowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Likwacja kroplowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Likwacja kroplowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami