Blog

Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 2
25.07.2022

Całkowita praca wydobywania kamienia

W artykule znajdziesz:

Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 3
Całkowita praca wydobywania kamienia

W zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa kierownikami tych działów mogą być technicy lub młodsi inżynierowie (program uprawnienia budowlane na komputer). Osobnym działem, który powinien podlegać wprost kierownikowi kamieniołomu jest dział księgowości miejscowej, obejmującej i magazyn materiałów pomocniczych, części zapasowych do maszyn zapasowych narzędzi itd.

Całkowita praca wydobywania kamienia, dzielenia go i dalszej obróbki kamieniarskiej, powinna być ujęta w akordowy system płac. Jedynie niektóre poprawki po maszynowej obróbce oraz niektóre czynności w obróbce maszynowej wykonywane są na dniówkę (np. całe przecieranie kamieni na płyty). Również dniówkowe opłacane bywają, roboty pomocnicze w kamieniołomie i na placach roboczych, jak też przeważna część obsługi działu mechanicznego (kowale, mechanicy) i przeważnie warsztat naprawczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podstawą, kontroli robocizny powinno być sprawozdanie dzienne ujęte w formę druku, w którym przewidziano wszelkie czynności górników, kamieniarzy, pomocników, pracowników działu mechanicznego i kuźni, dalej ilości godzin pracy maszyn, ilości wydobytego materiału, zatrudnienie furmanek i ładowanie wagonów, z gotowymi wyrobami. Jest to raport wysyłany przez kierownictwo kamieniołomu do Zarządu. Do sporządzania tego raportu kierownik kamieniołomu otrzymuje co dzień dane o stanie zatrudnienia i wykonywanych czynnościach od nadzoru poszczególnych działów (uprawnienia budowlane).

Dla kontroli postępu robót służą zestawienia tygodniowe lub dwutygodniowe (zwykle od jednej wypłaty do drugiej), ilości i rodzajów wykonanych robót akordowych z podaniem cen jednostkowych i zużytych średnio na wykonanie godzin pracy tych robót. Wykazy postępu obróbki mechanicznej stanowią kontrole tej części produkcji i podstawę kalkulacji jej kosztów. Są to np. sprawozdania o postępie przecierania bloków na trakach, o postępie szlifowania i polerowania oraz o pracy piły tarczowej. Na podstawie dziennych sprawozdań następuje w okresach dwutygodniowych rozbicie kosztów na poszczególne czynności w listach płacy (program egzamin ustny).

Kierownik kamieniołomu

Podzielone w ten sposób koszty z list płacy osobiście przez kierownika kamieniołomu, przychodzą wraz z miesięcznym sprawozdaniem zarządu, gdzie je znowu zestawiają w sumy miesięczne, dające obraz miesięcznego kosztu każdej czynności. Koniecznym jednak warunkiem osiągnięcia korzyści z powyższych zestawień jest wykonywanie ich osobiście przez właściciela lub odpowiedzialnego zarządcę zakładu, tak samo, jak poprzednio wskazane rozbicie kosztów na listach płacy powinno być wykonywane przez kierownika kamieniołomu, gdyż daje mu to możność krytycznego ich analizowania (opinie o programie).

W okresach rocznych lub półrocznych następuje dokładne zanalizowanie zebranych w poniższy sposób wyników. A więc przede wszystkim ogólnie za badany okres: Stosunek poszczególnych kosztów do całości wydatków (nie należy przy tym zapominać o odjęciu wartości nieużytych materiałów pomocniczych i kosztów inwestycji).Może to być ujęte również jako określenie stosunku kosztów pomocniczych robót do czynności głównej np. do kosztu roboty akordowej głównej. I to ujęcie miewa praktycznie najszersze zastosowanie i wyraża się w pytaniu: przez jaki współczynnik należy mnożyć koszt akordowej pracy kamieniarza lub polerownika, by otrzymać koszt wyrobu? Oczywiście nie można otrzymanego w ten sposób współczynnika traktować hurtem (segregator aktów prawnych).

Nie każdy wyrób wymaga ta kiego samego nakładu robót pomocniczych. Np. do wydobycia 1 tony dużego bloku potrzeba bez porównania więcej pomocy w postaci dniówek robotniczych, niż do wykonania 1 tony brukowca. I odwrotnie, do obróbki jednego m2 czystej powierzchni (względnie 1 tony tego rodzaju licówek) wychodzi daleko więcej stali, węgla kuziennego itp., aniżeli do wyrobu jednej tony bloków. Racjonalny podział tych kosztów pomocniczych jest więc już dalej sprawę, doświadczenia i dalszego opracowania szczegółów na podstawie dokładniejszej obserwacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 8 Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 9 Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 10
Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 11
Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 12 Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 13 Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 14
Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Optymalne efekty prefabrykacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami