Blog

06.05.2020

Cecha konstrukcyjna rusztowań

W artykule znajdziesz:

Cecha konstrukcyjna rusztowań

Cecha konstrukcyjna rusztowań

Główną cechą konstrukcyjną rusztowań wpływającą na ich koszt jest sposót przenoszenia obciążeń z pomostu na podpory. Jest on określony:
- przez rodzaj ogniw przenoszących te obciążenia,
- przez drogę, wzdłuż której przebiega sprowadzenie tych obciążeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do przenoszenia obciążeń z pomostu na podpory służą w budowie rusztowań ogniwa zdolne do przenoszenia osiowych sił ściskających oraz belki zginane. Cięgna przenoszące siły rozciągające nie są wykorzystywane do sprowadzania obciążeń ze względu na swą odkształcalność utrudniającą utrzymanie pomostu we właściwym położeniu. Tężniki, w których siły mają znaki zmienne, są wykonywane z prętów zdolnych do przenoszenia sił ściskających.
Belki zginane w rusztowaniach pośredniczą w przenoszeniu obciążeń z pomostu na słupy ściskane.
Rozpiętość belek ma wpływ na rozstaw ogniw ściskanych: słupów i zastrzałów, oraz na liczbę słupów i ich fundamentów. Zwiększenie rozpiętości belek umożliwia zmniejszenie liczby słupów i fundamentów. Ten sam cel ma zastępowanie słupów przez zastrzały.

Ustroje rusztowań wykonywanych z tych trzech rodzajów ogniw - słupów, belek i zastrzałów - mają trzy zasadnicze schematy:
- ustrojów słupowych, utrzymujących pomost poprzez wieńce małej długości,
- ustrojów słupowo-belkowych,
- ustrojów słupowo-zastrzałowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podstawą wyboru ustrojów rusztowań są najprostsze zależności między odstępami słupów, rozpiętościami belek lub rozstawieniami podpór utrzymujących zastrzały. Zależności te wynikają z warunku minimum kosztów. Przed wyprowadzeniem tych zależności należy zwrócić uwagę na ich ograniczone znaczenie, w praktyce bowiem punktem wyjścia w wyborze rusztowań jest posiadany inwentarz rusztowaniowy i montażowy.

On to ogranicza wybór ustroju rusztowań: ich materiał, formę i wymiary. Ten też inwentarz umożliwia i jednocześnie ogranicza mechanizację budowy przęseł betonowych oraz skłania do jej uprzemysłowienia z pominięciem rusztowań.
Optymalnym rozwiązaniem przy dostatecznie dużej liczbie budowanych mostów jest uprzemysłowienie. Jest ono nieopłacalne, jeżeli liczba ta jest mała. Próg opłacalności uprzemysłowienia zależy od liczby budowanych mostów i od stanu gospodarki (uprawnienia budowlane).

Wybór optymalnych ustrojów rusztowań

Wybór optymalnych ustrojów rusztowań jest przeto ograniczony do zakresu zależnego od posiadanego inwentarza montażowego i od braków wyposażenia uniemożliwiającego uprzemysłowienie i mechanizację (program egzamin ustny).
Wpływ rozstawienia podpór na koszt rusztowań. Mając daną rozpiętość przęsła określić możemy właściwy rozstaw słupów rusztowania pokrytego belkami drewnianymi lub stalowymi.
Materiały w budowie rusztowań. Rusztowania mostowe są wykonywane z trzech rodzajów tworzyw: drewna, stali i betonu. Oprócz nich do budowy rusztowań mostowych znajduje zastosowanie aluminium.
Drewno było używane do budowy rusztowań mostów i wszelkich innych konstrukcyj betonowych od początku ich powstania (opinie o programie).

Stal była używana początkowo do łączenia ogniw drewnianych za pomocą gwoździ, klamer, śrub, do stężania drutami, linami, cięgnami z prętów okrągłych. Fóźniej, w miarę wzrostu zakresu zastosowań konstrukcyj betonowych i zużywania na nie coraz większych ilości drewna, powstała konieczność oszczędzania drewna, zaczęto więc coraz szerzej stosować w rusztowaniach części stalowe zamiast drewnianych.
Beton w budowie rusztowań jest materiałem pomocniczym używanym do wyrównywania docisków między czołami elementów ściskanych, między ogniwami stalowymi i drewnianymi, na klocki lub zaporki przenoszące siły przez ścinanie między ogniwami równoległymi niosącymi siły osiowe, na wyrównanie docisku między oczepami i palami, na wyrównanie powierzchni oparcia belek, na oczepy betonowe pali, na fundamenty (segregator aktów prawnych).

Wraz z rozwojem budownictwa stosunek zużycia drewna do zużycia stali ulegał obniżeniu. Obecnie powszechnym dążeniem jest sprowadzenie do minimum zużycia drewna zarówno w budowie rusztowań jak też przy wznoszeniu wszelkich konstrukcyj betonowych. Drewno jednak jest w dalszym ciągu używane ze względu na swe szczególne cechy.

Jedną z największych zalet ustrojów betonowych jest możność wykonywania z betonu dowolnych kształtów. Kształty te najłatwiej jest formować z desek, sklejek i płyt (promocja 3 w 1).
Do wykonywania form z materiałów drzewnych łatwo jest znaleźć wyspecjalizowanych lub przyuczonych robotników w każdym okręgu kraju, a to ze względu na powszechność budownictwa drewnianego, ciesielstwa i stolarstwa.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami