Blog

Kostki betonowe zdjęcie nr 2
13.02.2019

Cechy charakterystyczne płyty fundamentowej

W artykule znajdziesz:

Cechy charakterystyczne płyty fundamentowej

Płyty fundamentowe są najbardziej popularne w Japonii i Skandynawii. Wynika to z faktu, że wiele jest tam miejsc o wyjątkowo trudnych warunkach glebowych, przez co montaż ław fundamentowych byłby ryzykowny (program na komputer). Płyty fundamentowe mają znacznie większą nośność niż ławy, a do tego sprawiają, że budynek równomiernie osiada w gruncie. Dzięki temu cały budynek ma znacznie zwiększona odporność. Montaż płyty fundamentowej nie sprawia większych trudności. Przede wszystkim podłoże musi być wyrównane i utwardzone, a następnie pokryte warstwą drenażową (program na telefon). Kolejny etap to montaż izolacji przeciwwilgociowej oraz zbrojenia. Istnieje możliwość rezygnacji z izolacji przeciwwilgociowe, ale tylko wtedy, gdy do wykonania płyty wykorzystano beton wodoodporny – nie jest to jednak rozwiązanie stosowane zbyt często, ponieważ podnosi koszt wykonania fundamentu (program na egzamin ustny).

Wykonanie płyty jest naprawdę proste

Kostki betonowe zdjęcie nr 3
Cechy charakterystyczne płyty fundamentowej

Na przygotowanym w taki sposób podłożu można wykonać płytę fundamentową. Jej grubość w przypadku budownictwa jednorodzinnego wynosi od 18 do 35 cm – zależy to od rodzaju gruntu oraz masy całego budynku (promocja 3 w 1). Należy przy tym pamiętać, aby wykonać dodatkowe zbrojenie w ścianach nośnych. Wykonanie płyty jest naprawdę proste, a do tego nie wymaga przerw technologicznych. Dzięki temu już po 1-2 tygodniach można zacząć prace związane ze ścianami (segregator).
Wykonanie płyt fundamentowych nie kosztuje więcej niż tradycyjnych fundamentów, dlatego warto rozważyć właśnie tą metodę. Koszt ostateczny jest uzależniony od grubości płyty i stali, która zostanie użyta do zbrojenia. Standardowa grubość płyty to 20 cm. Dla podłoża stabilnego i suchego, na którym znajdzie się budynek o powierzchnie nieprzekraczającej 100mkw, koszt wykonania płyty fundamentowej wynosi ok. 12 tysięcy złotych (opinie). Niestety w przypadku gruntów wilgotnych i grząskich kalkulacja nie jest już tak korzystna. Wówczas konieczne jest zastosowanie grubszej płyty oraz ewentualne obniżenie poziomu wód gruntowych. Koszt takiego przedsięwzięcia wynosi id 15 tysięcy złotych do 22 tysięcy złotych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Kostki betonowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Kostki betonowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Kostki betonowe zdjęcie nr 8 Kostki betonowe zdjęcie nr 9 Kostki betonowe zdjęcie nr 10
Kostki betonowe zdjęcie nr 11
Kostki betonowe zdjęcie nr 12 Kostki betonowe zdjęcie nr 13 Kostki betonowe zdjęcie nr 14
Kostki betonowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kostki betonowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kostki betonowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami