Blog

13.02.2019

Cechy charakterystyczne płyty fundamentowej

W artykule znajdziesz:

Cechy charakterystyczne płyty fundamentowej

Płyty fundamentowe są najbardziej popularne w Japonii i Skandynawii. Wynika to z faktu, że wiele jest tam miejsc o wyjątkowo trudnych warunkach glebowych, przez co montaż ław fundamentowych byłby ryzykowny (program na komputer). Płyty fundamentowe mają znacznie większą nośność niż ławy, a do tego sprawiają, że budynek równomiernie osiada w gruncie. Dzięki temu cały budynek ma znacznie zwiększona odporność. Montaż płyty fundamentowej nie sprawia większych trudności. Przede wszystkim podłoże musi być wyrównane i utwardzone, a następnie pokryte warstwą drenażową (program na telefon). Kolejny etap to montaż izolacji przeciwwilgociowej oraz zbrojenia. Istnieje możliwość rezygnacji z izolacji przeciwwilgociowe, ale tylko wtedy, gdy do wykonania płyty wykorzystano beton wodoodporny – nie jest to jednak rozwiązanie stosowane zbyt często, ponieważ podnosi koszt wykonania fundamentu (program na egzamin ustny).

Wykonanie płyty jest naprawdę proste

Cechy charakterystyczne płyty fundamentowej

Na przygotowanym w taki sposób podłożu można wykonać płytę fundamentową. Jej grubość w przypadku budownictwa jednorodzinnego wynosi od 18 do 35 cm – zależy to od rodzaju gruntu oraz masy całego budynku (promocja 3 w 1). Należy przy tym pamiętać, aby wykonać dodatkowe zbrojenie w ścianach nośnych. Wykonanie płyty jest naprawdę proste, a do tego nie wymaga przerw technologicznych. Dzięki temu już po 1-2 tygodniach można zacząć prace związane ze ścianami (segregator).
Wykonanie płyt fundamentowych nie kosztuje więcej niż tradycyjnych fundamentów, dlatego warto rozważyć właśnie tą metodę. Koszt ostateczny jest uzależniony od grubości płyty i stali, która zostanie użyta do zbrojenia. Standardowa grubość płyty to 20 cm. Dla podłoża stabilnego i suchego, na którym znajdzie się budynek o powierzchnie nieprzekraczającej 100mkw, koszt wykonania płyty fundamentowej wynosi ok. 12 tysięcy złotych (opinie). Niestety w przypadku gruntów wilgotnych i grząskich kalkulacja nie jest już tak korzystna. Wówczas konieczne jest zastosowanie grubszej płyty oraz ewentualne obniżenie poziomu wód gruntowych. Koszt takiego przedsięwzięcia wynosi id 15 tysięcy złotych do 22 tysięcy złotych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami