Blog

Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 2
26.05.2022

Cement supersiarczanowy

W artykule znajdziesz:

Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 3
Cement supersiarczanowy

Cement supersiarczanowy łączy się chemicznie z większą ilością wody, niż to jest potrzebne do hydratacji cementu portlandzkiego, przeto nie należy wykonywać betonu o stosunku wodno-cementowym mniejszym niż 0,4. Mieszanki betonowe chudsze niż o proporcji ok. 1 : 6 nie są zalecane. Obniżenie wytrzymałości przy zwiększaniu stosunku wod no-cementowego jest mniejsze niż przy innych cementach, lecz ponieważ przyrost początkowej wytrzymałości zależy od rodzaju żużla zastosowanego w produkcji cementu, wskazane jest określenie rzeczywistych właściwości wytrzymałościowych betonu przed wyborem odpowiedniego żużla. Przeciętne wytrzymałości cementu supersiarczanowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Należy zaznaczyć, że do badania betonu z tym cementem norma BS 4248: 1973 zaleca przyjmować stosunek wodno-cementowy równy 0,55 zamiast 0,60 stosowanego dla innych cementów.

Cementy portlandzkie pucolanowe powstają przez wspólne zmielenie lub wymieszanie cementu portlandzkiego i pucolany (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pucolana jest materiałem naturalnym lub sztucznym, zawierającym krzemionkę w postaci reaktywnej. Bardziej dokładna definicja wg Wymagań Technicznych ASTM C 618-72 określa pucolanę jako materiał krzemionkowy lub krzemionkowo-glinowy, który sam ma mało lub nie ma wcale właściwości wiążących, lecz w postaci drobnoziarnistej i w obecności wody reaguje chemicznie z wodorotlenkiem wapniowym w zwykłych temperaturach, tworząc związki mające właściwości wiążące (uprawnienia budowlane).

Cząsteczki popiołów lotnych

Istotne jest, żeby pucolana była w stanie rozdrobnionym, ponieważ tylko wtedy krzemionka może łączyć się z wapnem (wydzielonym przy hydratacji cementu portlandzkiego) w obecności wody tworząc stabilne krzemiany wapnia, które mają właściwości wiążące. Najczęściej spotykanymi materiałami pucolanowymi są: popioły wulkaniczne, oryginalna pucolana, pumeksyt, łupki opalowe i rogowce, wypalona ziemia diatomitowa, wypalona glina, popioły lotne itd. Te ostatnie, znane również jako popioły paleniskowe, są prawdopodobnie najbardziej pospolitą sztuczną pucolaną (program egzamin ustny).

Cząsteczki popiołów lotnych są kuliste, x jest korzystne z punktu widzenia zapotrzebowania na wodę i są w przybliżeniu tej samej miałkości co cement, wobec tego krzemionka łatwo ulega reakcjom. Rozpatrując ogólnie pucolany należy zaznaczyć, że krzemionka musi być amorficzna, ponieważ krzemionka krystaliczna ma bardzo niską reaktywność (opinie o programie). Nie jest możliwe podanie ogólnego zwiedzenia co do wytrzymałości cementów portlandzkich pucolanowych, ponieważ prędkość przyrostu wytrzymałości zależy od aktywności pucolany i zawartości cementu portlandzkiego w mieszaninie. Jednak z reguły przyrost wytrzymałości cementów portlandzkich pucolanowych odbywa się bardzo powoli i dlatego wymagają one pielęgnacji przez stosunkowo długi czas. Ich wytrzymałość końcowa jest w przybliżeniu taka sama jak samego zwykłego cementu portlandzkiego. Typowy wykres wytrzymałości betonu z cementem portlandzkim i popiołami lotnymi (segregator aktów prawnych).

portlandzki pucolanowy jako rodzaj IP i ogranicza zawartość pucolany do 15-f- H-40% masy tego cementu. Badania aktywności chemicznej pucolan podane są w normie ASTM C 618-72. Pucolany mogą często być tańsze niż cement portlandzki, który zastępują, lecz zaletą jest powolna hydratacja i stąd mała prędkość wydzielania ciepła. Jest to bardzo ważne w konstrukcjach betonowych masywnych i tam najczęściej stosuje się cement portlandzki pucolanowy lub częściowo zastępuje cement portlandzki pucolaną (promocja 3 w 1).

Cementy portlandzkie pucolanowe wykazują również dobrą odporność na korozję siarczanową i niektóre inne czynniki niszczące. Jednak należy pamiętać, że wykazują one bardzo dużą zmienność właściwości zarówno dobrych, jak i złych i dlatego należy zbadać każdy nie używany materiał pucolanowy w połączeniu z cementem i kruszywem, które będą stosowane w danych obiektach.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 8 Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 9 Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 10
Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 11
Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 12 Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 13 Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 14
Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmiana podwykonawcy w czasie realizacji robót budowlanych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami