Blog

Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 2
20.01.2020

Cementy szybkosprawne

W artykule znajdziesz:

Cementy szybkosprawne

Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 3
Cementy szybkosprawne

Ostatnio zostały wprowadzone na rynek budowlany cementy szybkosprawne marki 400 i 500 (program uprawnienia budowlane na komputer). Cementy te wynalazku prof. J. Grzymka odznaczają się szybkim przebiegiem twardnienia, tak że beton z nich wykonany już po 24 godzinach może (zależnie od stosunku cementowo-wodnego, rodzaju kruszywa i panującej temperatury) osiągnąć wytrzymałość na ściskanie ok. 200 kG/cm2. Czas wiązania tych cementów jest natomiast normalny (początek najwcześniej po 40 minutach, koniec nie później jak po 8 godzinach) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cementy te pozwalają na znacznie szybsze rozdeskowanie i oddanie do użytku konstrukcji i prefabrykatów betonowych, dzięki czemu osiąga się poważne oszczędności i skraca czas wykonania robót. Cementy te wyrabia się w podobny sposób jak cement portlandzki jednak ze specjalnie dobranych surowców, zaś proces wypału musi być przeprowadzony ze szczególną starannością w ściśle określonych warunkach.

Również chłodzenie klinkieru jest przeprowadzane w specjalny sposób, aby zapewnić odpowiedni skład krystalograficzny cementu (uprawnienia budowlane). Cement glinowy jest drobno zmielonym hydraulicznym szybko twardniejącym spoiwem otrzymywanym przez stopienie składnika bogatego w tlenek glinu (zwykle boksytu) łącznie z wapieniami i domieszkami pomocniczymi. Główną cechą charakterystyczną cementu glinowego jest bardzo znaczna szybkość twardnienia.

Już po 24 godzinach od zarobienia wytrzymałość zaprawy z cementu glinowego staje się tak wielka, jak z niektórych cementów portlandzkich po 28 dniach. Cement glinowy został wynaleziony w r. 1912 przez uczonego francuskiego Bied (program egzamin ustny).

W czasie pierwszej wojny światowej produkcja jego stanowiła tajemnicę strategiczną, gdyż służył do szybkiej budowy umocnień i fortyfikacji. Dopiero w okresie międzywojennym stał się on ogólnie dostępny (opinie o programie).

Boksyt i wapień

W Polsce podjęto produkcję cementu glinowego w roku 1931 w Łaziskach Górnych na Śląsku. Nadano mu nazwę Alca-Elektro (od symbolów Al i Ca) oraz ze względu na to, iż wypalany jest w piecach elektrycznych. Fabrykacja cementu glinowego. Głównymi surowcami są minerały boksyt i wapień. Boksyt zawiera cenne dla produkcji wodorotlenki glinu: A1203 • 3H20, A1203 • H20 i A1203 • nH20. Prócz tego w boksytach są różne inne domieszki, jak SiOz, Fe203, Ti02. Nadmiar Si02 i Fe203 jest szkodliwy i wymaga usunięcia z wyrobu.

Ponieważ jest to trudne, zwłaszcza jeżeli chodzi o SiOz, przeto boksytów zawierających znaczną ilość SiOz i Fe203, a szczególnie tego pierwszego, nie opłaci się używać do produkcji. Przydatność do fabrykacji ocenia się zawartością A1203 i stosunkiem A1203 do SiOz. Boksyty zwłaszcza nadające się do produkcji cementu glinowego występują dość rzadko (segregator aktów prawnych). W Polsce boksyt znaleziono dopiero w 1951 r.; surowiec sprowadzano z zagranicy i dlatego cement glinowy był bardzo drogi, około 4 razy droższy od zwykłego portlandzkiego.

W czasie ostatniej wojny wyprodukowano w Anglii środek zastępczy boksytu w sposób następujący: mieszankę szlamu z czerwonej glinki i żużla wysokoglinowego poddaje się działaniu kwasu siarkowego; po ukończeniu reakcji mieszankę neutralizuje się przez dodanie kredy pławionej; potem roztwarza się ją w wodzie i filtruje; z przefiltrowanej masy po przemyciu i przesuszeniu formuje się brykiety zastępujące boksyt (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

04.11.2024
Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany?

Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…

22.10.2024
Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 5
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 8 Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 9 Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 10
Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 11
Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 12 Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 13 Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 14
Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dziedzina przemysłowej produkcji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami