Blog
Ceny jednostkowe
W artykule znajdziesz:
Ceny jednostkowe
W poprzednich rozdziałach wyjaśniliśmy zasady opracowywania planów produkcyjnych przez przedsiębiorstwa. Planowanie to nie jest jednak wystarczające, gdyż w niedostatecznym stopniu uwzględnia miejscowe warunki i bieżące potrzeby terenu, tj. budów podległych przedsiębiorstwom (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tego względu powstaje konieczność rozszerzenia planowania na jednostki ściśle terenowe.
Planowanie na szczeblu jednostek terenowych nazywamy planowaniem operatywnym, które zostało wprowadzone z początkiem roku 1952 pod postacią planów miesięczno-tygodniowych.
Stosowane formularze i wzory planów operatywnych są w różnych resortach różne. Różnice te jednak nie mają zasadniczego znaczenia. Zadania, ogólna metoda planowania operatywnego oraz sprawozdawczość są w zasadzie wszędzie jednakowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ważną rzeczą jest, aby plany opracowane były w sposób prosty i umożliwiający właściwą kontrolę ich wykonania.
Plan robót. Miesięczno-tygodniowy plan robót budowy obiektu opracowuje kierownik robót do dnia 21 miesiąca poprzedzającego miesiąc planowy i omawia go następnie z majstrami lub całą załogą budowy na naradzie, na której analizowane jest również przewidziane wykonanie planu miesiąca bieżącego oraz możliwości podniesienia wydajności pracy i wykorzystania ukrytych rezerw.
Plan ten przesyła się do zatwierdzenia kierownictwu przedsiębiorstwa (uprawnienia budowlane).
Ceny jednostkowe poszczególnych rodzajów robót ustala się na podstawie kosztorysu. Przy opracowaniu planu należy mieć na względzie, by wartość robót, zaplanowana na dany miesiąc, była zgodna z wartością robót, obliczoną na podstawie ilości poszczególnych rodzajów robót i ich cen jednostkowych.
W operatywnym planie miesięcznym należy podać, w sposób wyraźny i jednoznaczny, podstawowe zadania rzeczowe (określone obiekty, elementy konstrukcyjne, asortymenty robót, zakończone części obiektów), których wykonanie można stwierdzić po upływie miesiąca w sposób bezpośredni, bez dokonywania obmiarów (program egzamin ustny).
Miesięczno-tygodniowy operatywny plan robót wykonywanych w generalnym wykonawstwie powinien być uzgodniony w toku opracowania z wszystkimi podwykonawcami. Kierownik robót, z ramienia generalnego wykonawcy, określa zadania dla podwykonawców, ustala kolejność wykonania poszczególnych rodzajów robót i koordynuje pracę wszystkich przedsiębiorstw podwykonawczych (opinie o programie).
Plan zatrudnienia
Pod sumą wartości robót, wykonywanych siłami własnymi generalnego wykonawcy, wpisuje się do planu kolejno poszczególnych podwykonawców i dla każdego z nich podaje się globalne wartości planowanych robót w danym miesiącu, wynikające z miesięczno-tygodniowych planów podwykonawców, uzgodnionych z generalnym wykonawcą.
Plan zatrudnienia i funduszu plac. Na podstawie miesięczno- -tygodniowego planu robót technik normowania oblicza stan zatrudnienia i fundusz płac (segregator aktów prawnych).
Obliczenia stanu zatrudnienia i funduszu płac dokonuje się jedynie dla robót wykonywanych siłami własnymi, bez uwzględnienia robót wykonywanych przez podwykonawców.
W celu określenia stanu zatrudnienia na dany miesiąc oblicza się ilość robotnikogodzin potrzebnych do wykonania poszczególnych rodzajów robót, przewidzianych w miesięczno-tygodniowym planie operatywnym, z rozbiciem wg zawodów. Ilość robotnikogodzin, potrzebnych do wykonania jednostek robót, ustalamy na podstawie obowiązujących norm czasu, z uwzględnieniem planowanego przekroczenia norm. Procent przekroczenia norm ustala się w oparciu o wyniki osiągnięte w ubiegłym miesiącu (na podstawie zleceń roboczych), powiększając je o przewidywany wzrost wydajności, wynikający z dalszego usprawnienia metod produkcji (promocja 3 w 1).
Również na podstawie wskaźników określamy fundusz płac robocizny przypadający na jednostkę robót. Mnożąc ilości każdego rodzaju robót przez odpowiednie normy czasu, otrzymujemy ilość roboczogodzin, potrzebnych do wykonania całkowitej ilości robót w miesiącu oraz sumę potrzebnego funduszu płac. Mając obliczoną ilość roboczogodzin, potrzebną do wykonania całkowitej ilości robót w danym miesiącu, opracowujemy miesięczno-tygodniowy plan zatrudnienia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32