Blog

Charakterystyka budynków drewnianych
W artykule znajdziesz:
Charakterystyka budynków drewnianych

Drewno jest obok kamienia najstarszym tworzywem budowlanym (program na komputer). W rejonach środkowej Europy wykopaliska archeologiczne świadczą, że najdawniejszymi dziełami budownictwa są budowle drewniane (Biskupin — ok. 500 lat p.n.e.).
W Polsce aż do niedawna drewno było najbardziej dostępnym materiałem, stąd też architektura polska w ciągu wieków kształtowała się przeważnie w oparciu o tworzywo drewniane, a obecnie jeszcze — pomimo wprowadzonych ograniczeń wyrębu lasów wskutek zniszczeń drzewostanu w latach wojen światowych — budownictwo drewniane odgrywa pewną rolę, głównie w regionalnej zabudowie wiejskiej i — coraz rzadziej — w budynkach prowizorycznych. Zastosowanie drewna w czasach obecnych sprowadza się coraz bardziej do elementów wykończenia wewnętrznego budynków (podłogi oraz w pewnym zakresie — wykładziny ścienne, stolarka, meble), gdzie w pełni wykorzystane są te walory techniczne i plastyczne materiału, które trudno zastąpić innymi tworzywami (program na telefon).
Znajomość jednak zasad drewnianych konstrukcji ściennych konieczna jest chociażby ze względu na dużą ilość istniejących budynków drewnianych w Polsce, z których wiele posiada narodowe cechy budownictwa wiejskiego (Podhale) lub też stanowi chronione zabytki architektury polskiej, jak kościoły, bóżnice, spichrze (program egzamin ustny). Znajomość cech i walorów konstrukcji drewnianych powinna stanowić również podstawę świadomego oszczędzania w użytkowaniu materiałów drzewnych. Główną zaletą ścian drewnianych jest ich wysoka wartość jako izolacji cieplnej (opinie o programie).
Ściana drewniana
Na przykład ściana drewniana sosnowa sucha, należycie uszczelniona, o grubości 12 cm, z jednostronnym tynkiem 2 cm ma taki sam współczynnik przenikania ciepła k = 0,95 kcal/m2h °C jak ściana z cegły pełnej (wypalonej z gliny) o grubości dwu cegieł z tynkiem 2 cm (dwustronnym) (segregator aktów prawnych). Dalszą zaletą jest możliwość szybkiego wykonania budynku drewnianego, zwłaszcza szkieletowego, i możliwie szybkiego zamieszkania w nim po wykonaniu.
Poważne oszczędności uzyskuje się na fundamentach budynków drewnianych, gdyż budynki te są lżejsze i umożliwiają dzięki temu wznoszenie ich na słabszych gruntach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32