Blog
Charakterystyka budynków drewnianych
W artykule znajdziesz:
Charakterystyka budynków drewnianych
Drewno jest obok kamienia najstarszym tworzywem budowlanym (program na komputer). W rejonach środkowej Europy wykopaliska archeologiczne świadczą, że najdawniejszymi dziełami budownictwa są budowle drewniane (Biskupin — ok. 500 lat p.n.e.).
W Polsce aż do niedawna drewno było najbardziej dostępnym materiałem, stąd też architektura polska w ciągu wieków kształtowała się przeważnie w oparciu o tworzywo drewniane, a obecnie jeszcze — pomimo wprowadzonych ograniczeń wyrębu lasów wskutek zniszczeń drzewostanu w latach wojen światowych — budownictwo drewniane odgrywa pewną rolę, głównie w regionalnej zabudowie wiejskiej i — coraz rzadziej — w budynkach prowizorycznych. Zastosowanie drewna w czasach obecnych sprowadza się coraz bardziej do elementów wykończenia wewnętrznego budynków (podłogi oraz w pewnym zakresie — wykładziny ścienne, stolarka, meble), gdzie w pełni wykorzystane są te walory techniczne i plastyczne materiału, które trudno zastąpić innymi tworzywami (program na telefon).
Znajomość jednak zasad drewnianych konstrukcji ściennych konieczna jest chociażby ze względu na dużą ilość istniejących budynków drewnianych w Polsce, z których wiele posiada narodowe cechy budownictwa wiejskiego (Podhale) lub też stanowi chronione zabytki architektury polskiej, jak kościoły, bóżnice, spichrze (program egzamin ustny). Znajomość cech i walorów konstrukcji drewnianych powinna stanowić również podstawę świadomego oszczędzania w użytkowaniu materiałów drzewnych. Główną zaletą ścian drewnianych jest ich wysoka wartość jako izolacji cieplnej (opinie o programie).
Ściana drewniana
Na przykład ściana drewniana sosnowa sucha, należycie uszczelniona, o grubości 12 cm, z jednostronnym tynkiem 2 cm ma taki sam współczynnik przenikania ciepła k = 0,95 kcal/m2h °C jak ściana z cegły pełnej (wypalonej z gliny) o grubości dwu cegieł z tynkiem 2 cm (dwustronnym) (segregator aktów prawnych). Dalszą zaletą jest możliwość szybkiego wykonania budynku drewnianego, zwłaszcza szkieletowego, i możliwie szybkiego zamieszkania w nim po wykonaniu.
Poważne oszczędności uzyskuje się na fundamentach budynków drewnianych, gdyż budynki te są lżejsze i umożliwiają dzięki temu wznoszenie ich na słabszych gruntach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32