Blog
Ciężar składników betonu
W artykule znajdziesz:
Ciężar składników betonu
Obliczyć ciężar składników betonu i określić proporcję objętościową cementu i kruszywa. Mając określoną uprzednio za- wartość cementu i wskaźnik wodno-cementowy, oblicza się ilość wody zarobowej oraz ilość wody związanej chemicznie z cementem w betonie stwardniałym (przyjmując procentową zawartość wody w stosunku do cementu) (program uprawnienia budowlane na komputer). Następnie oblicza się ciężar kruszywa, odejmując ciężary cementu i wody chemicznie związanej od ciężaru objętościowego betonu. Dzieląc ilości ciężarowe cementu i kruszywa przez odpowiednie ciężary objętościowe tych składników ustala się skład objętościowy mieszanki.
Wykonać walcowe próbki betonu przy przyjęciu wartości wskaźników wodno-cementowych obliczonych zgodnie z punktem b oraz wskaźników zwiększonych i zmniejszonych o 0,05. Próbki te poddaje się zgniataniu po 7 i 28 dniach i określa wytrzymałość betonu.
Składniki betonów jamistych z kruszyw lekkich dobiera się analogicznie jak betonów z kruszyw zwykłych, korzystając z odpowiednich wykresów. Wskaźniki wodno-cementowe są w tym przypadku większe aniżeli przy dobieraniu mieszanek z kruszyw zwykłych, gdyż znaczną część wody zarobowej wchłania porowate kruszywo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Skład mieszanki roboczej ustala się na podstawie recepty laboratoryjnej uwzględniając zawilgocenie kruszywa i ewentualnie zmniejszając odpowiednio ilość wody.
Cement należy dozować wagowo dopuszczając odchyłki ±2%. Woda powinna być dozowana z taką samą dokładnością jak cement, ze zbiorników automatycznych lub półautomatycznych. Kruszywo można dozować objętościowo z dopuszczalną odchyłką ±50/o.
Kolejność ładowania do mieszalnika betoniarki składników betonu przy użyciu kruszywa zwykłego powinna być następująca. Najpierw wlewa się wodę, potem połowę kruszywa, następnie całą ilość cementu i wreszcie drugą połowę kruszywa (uprawnienia budowlane).
Czas mieszania składników
Przy użyciu kruszywa lekkiego należy najpierw wlać do mieszalnika wodę, następnie załadować całą ilość kruszywa, przemieszać kruszywo z wodą w ciągu l-r-1,5 minuty, a w końcu załadować cement i rozpocząć mieszanie wszystkich składników masy betonowej (program egzamin ustny).
Czas mieszania składników, zarówno dla betonów z kruszyw zwykłych, jak i kruszyw lekkich (po załadowaniu do mieszalnika wszystkich składników), powinien trwać nie mniej niż 2 minuty, przy czym zaleca się przedłużać okres mieszania do 3, a nawet do 4 minut, gdyż umożliwia to zaoszczędzenie cementu i przyspieszenie twardnienia betonu.
Przy zapotrzebowaniu betoniarek i obliczaniu powierzchni składowisk kruszywa należy uwzględniać, że stosunek objętości masy betonowej do objętości składników wynosi 0,85-^0,90, jest więc znacznie większy niż dla betonów zwykłych (ok. 0,65) ze względu na znaczną objętość wolnych przestrzeni między ziarnami kruszywa (opinie o programie).
Przy właściwie dobranym wskaźniku wodno-cementowym i należytym wymieszaniu składników ziarna powinny być pokryte cienką błonką zaczynu. Kontrolę dostatecznego otulenia ziarn przeprowadza się przez zewnętrzne oględziny mieszanki; na ziarnach powinna być widoczna lśniąca powłoka zaczynu i nie powinno się dostrzegać ziarn o powierzchni matowej. Zgnieciona w ręku bryłka masy betonowej nie powinna rozsypywać się po wyprostowaniu dłoni.
Nadmiar zaczynu w betonie jamistym jest szkodliwy, gdyż zaczyn ścieka do warstw dolnych, powiększając zużycie cementu, ciężar objętościowy i współczynnik przewodzenia ciepła (segregator aktów prawnych).
Aby zapobiec nadmiarowi zaczynu, należy sprawdzać mieszankę w sposób następujący. Metalową formę o wymiarach 20X20X X 20 cm napełnia się mieszanką i wstrząsa pięciokrotnie przez zrzucenie z wysokości 30 cm. Następnie formę otwiera się i poddaje oględzinom. W przypadku nadmiaru zaczynu dolna podstawa formy pokryta jest warstwą zaczynu.
Można również przeprowadzać następującą próbę. Wykonaną mieszankę betonu jamistego wsypuje się z wysokości 1,5-5-2 m do naczynia mającego dno z otworami o średnicy nie większej niż wielkość najmniejszych ziarn kruszywa. Naczynie ustawia się na metalowej albo drewnianej podstawie. Po upływie l-=-2 minut od chwili wsypania mieszanki na podstawie nie powinien ukazać się zaczyn (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32