Blog

04.08.2021

Ciężar składników betonu

W artykule znajdziesz:

Ciężar składników betonu

Ciężar składników betonu

Obliczyć ciężar składników betonu i określić proporcję objętościową cementu i kruszywa. Mając określoną uprzednio za- wartość cementu i wskaźnik wodno-cementowy, oblicza się ilość wody zarobowej oraz ilość wody związanej chemicznie z cementem w betonie stwardniałym (przyjmując procentową zawartość wody w stosunku do cementu) (program uprawnienia budowlane na komputer). Następnie oblicza się ciężar kruszywa, odejmując ciężary cementu i wody chemicznie związanej od ciężaru objętościowego betonu. Dzieląc ilości ciężarowe cementu i kruszywa przez odpowiednie ciężary objętościowe tych składników ustala się skład objętościowy mieszanki.

Wykonać walcowe próbki betonu przy przyjęciu wartości wskaźników wodno-cementowych obliczonych zgodnie z punktem b oraz wskaźników zwiększonych i zmniejszonych o 0,05. Próbki te poddaje się zgniataniu po 7 i 28 dniach i określa wytrzymałość betonu.
Składniki betonów jamistych z kruszyw lekkich dobiera się analogicznie jak betonów z kruszyw zwykłych, korzystając z odpowiednich wykresów. Wskaźniki wodno-cementowe są w tym przypadku większe aniżeli przy dobieraniu mieszanek z kruszyw zwykłych, gdyż znaczną część wody zarobowej wchłania porowate kruszywo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Skład mieszanki roboczej ustala się na podstawie recepty laboratoryjnej uwzględniając zawilgocenie kruszywa i ewentualnie zmniejszając odpowiednio ilość wody.

Cement należy dozować wagowo dopuszczając odchyłki ±2%. Woda powinna być dozowana z taką samą dokładnością jak cement, ze zbiorników automatycznych lub półautomatycznych. Kruszywo można dozować objętościowo z dopuszczalną odchyłką ±50/o.
Kolejność ładowania do mieszalnika betoniarki składników betonu przy użyciu kruszywa zwykłego powinna być następująca. Najpierw wlewa się wodę, potem połowę kruszywa, następnie całą ilość cementu i wreszcie drugą połowę kruszywa (uprawnienia budowlane).

Czas mieszania składników

Przy użyciu kruszywa lekkiego należy najpierw wlać do mieszalnika wodę, następnie załadować całą ilość kruszywa, przemieszać kruszywo z wodą w ciągu l-r-1,5 minuty, a w końcu załadować cement i rozpocząć mieszanie wszystkich składników masy betonowej (program egzamin ustny).
Czas mieszania składników, zarówno dla betonów z kruszyw zwykłych, jak i kruszyw lekkich (po załadowaniu do mieszalnika wszystkich składników), powinien trwać nie mniej niż 2 minuty, przy czym zaleca się przedłużać okres mieszania do 3, a nawet do 4 minut, gdyż umożliwia to zaoszczędzenie cementu i przyspieszenie twardnienia betonu.

Przy zapotrzebowaniu betoniarek i obliczaniu powierzchni składowisk kruszywa należy uwzględniać, że stosunek objętości masy betonowej do objętości składników wynosi 0,85-^0,90, jest więc znacznie większy niż dla betonów zwykłych (ok. 0,65) ze względu na znaczną objętość wolnych przestrzeni między ziarnami kruszywa (opinie o programie).
Przy właściwie dobranym wskaźniku wodno-cementowym i należytym wymieszaniu składników ziarna powinny być pokryte cienką błonką zaczynu. Kontrolę dostatecznego otulenia ziarn przeprowadza się przez zewnętrzne oględziny mieszanki; na ziarnach powinna być widoczna lśniąca powłoka zaczynu i nie powinno się dostrzegać ziarn o powierzchni matowej. Zgnieciona w ręku bryłka masy betonowej nie powinna rozsypywać się po wyprostowaniu dłoni.

Nadmiar zaczynu w betonie jamistym jest szkodliwy, gdyż zaczyn ścieka do warstw dolnych, powiększając zużycie cementu, ciężar objętościowy i współczynnik przewodzenia ciepła (segregator aktów prawnych).
Aby zapobiec nadmiarowi zaczynu, należy sprawdzać mieszankę w sposób następujący. Metalową formę o wymiarach 20X20X X 20 cm napełnia się mieszanką i wstrząsa pięciokrotnie przez zrzucenie z wysokości 30 cm. Następnie formę otwiera się i poddaje oględzinom. W przypadku nadmiaru zaczynu dolna podstawa formy pokryta jest warstwą zaczynu.

Można również przeprowadzać następującą próbę. Wykonaną mieszankę betonu jamistego wsypuje się z wysokości 1,5-5-2 m do naczynia mającego dno z otworami o średnicy nie większej niż wielkość najmniejszych ziarn kruszywa. Naczynie ustawia się na metalowej albo drewnianej podstawie. Po upływie l-=-2 minut od chwili wsypania mieszanki na podstawie nie powinien ukazać się zaczyn (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami