Blog

01.09.2021

Czas trwania doświadczenia

W artykule znajdziesz:

Czas trwania doświadczenia

Czas trwania doświadczenia

Istotnym czynnikiem w badaniach modelowych, wiążącym się z zagadnieniem skali, jest czas ich trwania.
W każdym razie, jako czas minimalny należy przyjąć co najmniej taki, jaki jest potrzebny do ustabilizowania się parametrów badanego zjawiska (objętości przepływu, parametrów falowania itp.). Gdy badania są dokonywane na modelach z dnem stałym, tzn. gdy nie chodzi o badania ruchu rumowiska, wówczas należy dobierać czas odpowiednio do stosowanego prawa podobieństwa i długości czasu trwania danego zjawiska (np. do najdłuższej zaobserwowanej w danej okolicy długości czasu trwania falowania).

Inaczej przedstawia się sprawa, gdy chodzi o wszelkie badania ruchu rumowiska, gdyż tu czynnik czasu ma istotny wpływ na skutki zjawiska. Dobór czasu badania należy uzależnić przede wszystkim od użytego materiału odtwarzającego rumowisko (program uprawnienia budowlane na komputer). Materiał ten, jak to podano w następnym rozdziale, może być rozmaity; może to być piasek naturalny, węgiel brunatny lub kamienny, a nawet trociny. Każdy z tych materiałów ma inny ciężar objętościowy. Im lżejszy jest dany materiał, tym krócej może trwać doświadczenie.

Jeżeli chodzi o zbadanie zmian piaszczystego dna morskiego pod wpływem falowania, zachodzących w ciągu roku, to przy zastosowaniu skali modelu 1:100 i uwzględnieniu prawa podobieństwa Froude’a należałoby w odniesieniu do czasu zastosować skalę 1:10. Czas trwania doświadczenia na piasku musiałby więc wynosić 365/10 = 36,5 doby. Zastosowanie rumowiska lżejszego niż piasek pozwala na skrócenie czasu do kilku dni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu obliczenia potrzebnego czasu trwania doświadczenia z materiałem zastępczym można oprzeć się na badaniach Mullera, który stosuje następujące wzory:
- aparatury pomiarowej (hydraulicznej, mechanicznej i elektrycznej) wraz z urządzeniami rejestrującymi (zwykłymi i elektronicznymi),
- urządzeń transportu wewnętrznego (suwnice, podnośniki itp.),
- warsztatów (uprawnienia budowlane).

Poletka doświadczalne

Baseny oraz poletka doświadczalne służą w zasadzie badaniom sytuacyjnym wymagającym modeli rozległych. Wymiary tych urządzeń są rozmaite zależnie od potrzeby, miejsca i możliwości technicznych. Często będą to urządzenia trwałe, zwłaszcza gdy się znajdują w pomieszczeniach krytych, i wtedy bywają zaopatrzone w szereg urządzeń pomocniczych, jak na przykład kanały do odtwarzania zjawiska pływów, obrotnice do obracania modelu pod różnym kątem względem kierunku pracy falorobu itp.

Równie często jednak stosuje się baseny tymczasowe przeznaczone tylko do badania jednego konkretnego modelu, które ulegają rozbiórce po zakończeniu badań. Takie baseny są wykonywane przeważnie na poletkach doświadczalnych pod gołym niebem lub w pomieszczeniach tymczasowych (barakach, szopach itp.) (program egzamin ustny).
Spotykane wymiary basenów trwałych wynoszą od 10 na 10 m (często prostokątnych i węższych niż 10 m) do kilkudziesięciu i stu metrów na tyleż lub mniej. Baseny tymczasowe bywają czasem jeszcze rozleglejsze (opinie o programie).

W basenach trwałych bada się modele mniej skomplikowane lub fragmentaryczne, w basenach tymczasowych zagadnienia kompleksowe, modele o bardziej skomplikowanych kształtach.
Baseny mają zwykle ściany murowane z cegły (na zaprawie cementowej), zwłaszcza jeżeli mają być rozbierane, lub betonowe, ewentualnie z prefabrykatów. Podłogę basenu dostosowuje się do podłogi pomieszczenia. Podłoga betonowa w laboratorium otrzymuje zwykle dodatkową powłokę, podłoże ziemne otrzymuje podkład betonowy lub ceglany (do rozbiórki) i odpowiednio uszczelniony. Zapewnienie szczelności basenu jest zagadnieniem bardzo istotnym (segregator aktów prawnych).

Wysokość ścian basenu dobiera się zależnie od potrzeby od 30 cm do 1 m i więcej. Baseny trwałe są wyższe, co daje większą swobodę regulowania głębokości wody na modelu.
Podobnie wyższe ściany otrzymują baseny, w których odbywa się badanie ruchu rumowiska (modele z dnem ruchomym), gdyż na dnie betonowym układa się w nich warstwę piasku lub materiału zastępczego o grubości kilkudziesięciu cm (od 20 cm zależnie od skali modelu) (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami