Blog
Czujniki i organa wykonawcze
W artykule znajdziesz:
Czujniki i organa wykonawcze
Obecne tam dwa cylindry mogą być włączane, w zależności od zadania produkcyjnego, przez trzy czujniki (włączniki) pośrednio przez przekaźnik lub bezpośrednio. Wsuwanie i wysuwanie cylindrów będzie sterowane przez program (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nad czym należy się zastanowić przed opracowaniem programu?
Na planie połączeń zaciskowych widzimy, że włączniki S1, S2, i S3 są przyporządkowane punktom wejścia 0, 1 i 2 na aparacie automatyzującym. Do każdego z wejść 0 i 1 podłączony jest przekaźnik. Przekaźniki te włączają zawory magnetyczne. Przyporządkowanie wejść i wyjść jest ustalone w liście przydziałów.
Czujniki i organa wykonawcze systemu sterowania muszą być jednoznacznie przyporządkowane do wejść i wyjść sterownia programowego. Odbywa się to w formie listy przydziałów.
Krótki komentarz na liście przydziałów ułatwia zrozumienie warunków sterowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jak zbudowane są polecenia sterownicze?
W przypadku każdej komendy sterowniczej mikroprocesor w sterowaniu programowanym musi „wiedzieć":
• Co należy zrobić?
• Gdzie ma to być zrobione?
Polecenie sterownicze składa się w związku z tym z części operacyjnej (Co…) i części argumentu (Gdzie…), Sposób, w jaki przedstawiono program, nazywamy listą poleceń. Lista poleceń jest sekwencją poleceń sterowniczych. Wpisuje się je wierszami do programatora ręcznego.
Jak programuje się sterowanie?
Po zestawieniu listy przydziałów można przeprowadzić: programowanie według listy poleceń. Program (tożsamość) zostanie teraz wprowadzony. Menu programatora ręcznego prowadzi operatora przez poszczególne kroki programu (uprawnienia budowlane). Po wprowadzeniu programu zostanie on przegrany do urządzenia automatyzującego i uruchomiony poleceniem RUN. Można teraz przeprowadzić kontrolę funkcjonowania systemu sterowania. Ewentualne błędy w programie można usunąć przez nadpisanie.
Zanim załadowany zostanie nowy program, należy wykasować z pamięci poprzedni. Przy mniejszych zmianach wystarczy go nadpisać. Funkcja ORAZ i funkcja LUB są bardzo krótkie i mają po trzy kroki programowe.
Ciśnienie robocze
Teraz sterowanie programowe ukazuje swą zaletę. Bez potrzeby nowego okablowania lub przełączenia złącz, tylko przez wprowadzanie nowego programu, spowoduje wykonanie nowej operacji sterowniczej.
Program jest sekwencją poleceń (program egzamin ustny). Dzięki zaprogramowaniu zostaje ustalona funkcja sterowania programowego.
Właściwa konserwacja zapobiega zakłóceniom
Właściwa konserwacja systemów sterowania i maszyn nie może mieć miejsca dopiero wtedy, gdy dojdzie do zakłóceń, czego skutkiem będzie konieczność przeprowadzenia odpowiednich napraw. Stąd też chodzi o to, aby profilaktycznie utrzymywać właściwy stan, tzn. nie dopuszczać do defektów.
Zagwarantowane są w ten sposób żywotność i bezpieczeństwo funkcjonowania (opinie o programie).
Podstawę systematycznej konserwacji stanowi lista kontrolna służąca temu, aby nie zapomnieć najważniejszych punktów.
Kontrolna lista konserwacyjna nie gwarantuje jeszcze regularnej konserwacji, jednoznacznie należy ustalić, kto jest odpowiedzialny za konserwację.
Sterowanie uszkodzone - w jaki sposób szukać błędu?
Dłuższe zakłócenia w pracy maszyn lub urządzeń do obróbki drewna, prowadzą często do kłopotów z dostawami. Co w takim razie należy zrobić, aby znaleźć możliwie szybko przyczynę zakłócenia? jakie postępowanie będzie najbardziej celowe?
Spróbuj ograniczyć możliwość popełnienia błędu stawiając następujące pytania:
Energia. Czy włączone są wszystkie media zasilające jak prąd i sprężone powietrze (segregator aktów prawnych)?
Czy utrzymane są wszystkie
niezbędne ciśnienia sterownicze i robocze w instalacji pneumatycznej?
Wyłącznik pozycji końcowej. Czy wyłączniki pozycji końcowej mają właściwą pozycję i są zamontowane nieruchomo?
Nastawniki. Czy sygnały docierają do nastawnika?
Zabezpieczenia. Czy wszystkie zabezpieczenia są zamknięte?
W przypadku maszyn ze sterowaniem elektronicznym tylko około 2 % usterek należy szukać wewnątrz sterowania. 98 % to błędy zewnętrzne, np. uszkodzone organa wykonawcze lub czujniki (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32