Blog
Dendrochronologia
W artykule znajdziesz:
Dendrochronologia
Dendrochronologia - metoda datowania zabytków drewnianych na podstawie zauważalnych w słojach drzew zmian klimatycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dendroklimatologia - badanie klimatu panującego na danym terenie w ubiegłych okresach na podstawie zmiennych szerokości rocznych słojów drzew.
Dendrologia, drzewoznawstwo - nauka o drzewach i krzewach, ich morfologii, anatomii, systematyce, fizjologii, ekologii, geografii, aklimatyzacji, genetyce i hodowli.
Dendrometria - nauka zajmująca się pomiarem i określaniem miąższości i wieku drzew i drzewostanów.
Dendryt 1, kryształ dendrytyczny - kryształ o rozgałęźnej budowie choinkowej; d. powstają podczas szybkiej krystalizacji z roztworów silnie przesyconych lub stopów.
Dendryt 2 - krótka, silnie rozgałęziona wypustka wyrastająca z ciała komórki nerwowej; d. przewodzą bodźce w kierunku do ciała komórki.
Dendryt - w teorii grafów - graf spójny bez cykli, nie mający krawędzi wielokrotnych; każdą parę wierzchołków łączy tylko jeden łuk.
Denier, den - jednostka miary do oznaczania grubości włókien ciągłych lub przędzy z takich włókien w systemie numeracji bezpośredniej; 1 d. ma takie włókno, które przy długości 9000 m waży 1 G.
Denitryfikacja - redukcja azotanów poprzez azotyny do amoniaku (d. częściowa) lub do azotu cząsteczkowego (d . całkowita), wywoływana przez drobnoustroje glebowe i wodne przy braku dostępu tlenu.
Deniwelacja - różnica wysokości między punktem najwyższym (wierzchołkiem, załomem wierzchnim) rozpatrywanego wycinka terenu a jego punktem najniższym (podnóżem, dnem).
Denkarka - obrabiarka do drewna używana w bednarstwie do wycinania z kwadratowych płyt okrągłych den do beczek; kombinowanym narzędziem d. jest piła sferyczna i głowica frezowa.
Denko tłoka - część tłoka stykająca się bezpośrednio z gazami znajdującymi się w komorze sprężania i przejmująca ich napór.
Dennica - ścianka, zazwyczaj tłoczona z blachy stalowej, zamykająca otwór walczaka lub pionowego zbiornika (cylindrycznego lub stożkowego).
Dennica konwertorowa, trzon konwertora - dolna wymienna część konwertora odlewniczego zaopatrzona w drzwiczki.
Dennik - poprzeczny element konstrukcji dna statku łączący wręgi obu burt.
Densometr - densytometr.
Densymetr - areometr wywzorcowany w jednostkach gęstości.
Densytometr, densometr - przyrząd do pomiaru gęstości optycznej warstw fotograficznych.
Densytometria - dział sensytometrii fotograficznej dotyczący pomiarów pochłaniania i rozpraszania światła w warstwach fotograficznych, które były poddane działaniu światła i procesom obróbki chemicznej.
Denudacja - całokształt procesów przenoszenia zwietrzelin i naruszonych skał z wyniosłości powierzchni Ziemi w dół, w wyniku których
następuje wyrównywanie rzeźby terenu i obniżanie się powierzchni lądów; czynnikami d. są ablacje, deflacja, osuwanie się skał itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Depektynizacja
Depektynizacja - w przemyśle owocowym operacja mająca na celu hydrolizę związków pektynowych w miazdze owocowej lub sokach; d. jest powszechnie stosowana przy otrzymywaniu soków z owoców kolorowych i soków przeznaczonych do produkcji koncentratów.
Depilacja - w futrzarstwie jeden z procesów uszlachetniania i wykańczania skór futerkowych przez mechaniczne usuwanie wystających sztywnych włosów pokrywowych i przewodnich lub zestrzy- ganie ich tak, że pozostają ukryte wśród nie naruszonego puchu (uprawnienia budowlane).
Deplanacja - wypaczenie się elementu początkowego płaskiego.
Depolaryzacja - zmniejszanie lub usuwanie polaryzacji elektrod podczas pracy chemicznych źródeł energii elektrycznej (ogniw galwanicznych i akumulatorów) lub podczas elektrolizy.
Depolaryzator - substancja, pod wpływem której zachodzi depolaryzacja (program egzamin ustny).
Depolimeryzacja - odwrócenie polimeryzacji; rozkład polimeru na składniki prostsze; monomery, dimery itp.
Depresatory - wielkocząsteczkowe połączenia z grupy węglowodorów, alkilofenoli, estrów i in., mające zdolność obniżania temperatury krzepnięcia olejów smarowych lub paliw płynnych.
Depresja 1 - obszar lądowy, którego powierzchnia jest położona poniżej poziomu morza; d. zalana przez jezioro nosi nazwę kryptodepresji.
Depresja - obszar niskiego ciśnienia atmosferycznego (opinie o programie).
Depresja - kąt płaski między płaszczyzną poziomą przechodzącą przez oko obserwatora a prostą łączącą oko obserwatora z punktem znajdującym się pod tą płaszczyzną; por. elewacja7.
Depresja kapilarna - obniżenie włoskowate.
Depresja kopalniana - różnica ciśnień powietrza między wlotem szybu wdechowego a wylotem szybu wydechowego kopalni, wywołująca ruch powietrza w wyrobiskach podziemnych.
Depresja naturalna - depresja kopalniana powstająca pod wpływem czynników naturalnych, jak np. nagrzanie powietrza, zwiększona zawartość pary wodnej itp..
Depresja sztuczna, depresja wentylatora - depresja kopalniana wytworzona przez wentylator (segregator aktów prawnych).
Depresja wody - obniżenie zwierciadła wody podziemnej w czasie jej wydobywania.
Depresor - hydropłat o ujemnym kącie natarcia, zawieszony przy naczółkach dolnych skrzydeł włoka pelagicznego, celem zwiększenia pionowego rozwarcia sieci.
Depresor flotacji - substancja dodawana do mieszaniny flotacyjnej w celu zwiększenia stopnia zwilżalności tych ziarn, które nie mają być unoszone.
Depsydy - międzycząsteczkowe estry kwasów fenolokarboksylowych, głównie kwasu galusowego; d. występują jako istotne składniki garbujące w naturalnych garbnikach i wodorostach.
Deputat - świadczenie w naturze na rzecz pracownika udzielane przez zakład pracy oprócz i niezależnie od wynagrodzenia za pracę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32