Blog
Deskowanie konstrukcji żelbetowej
W artykule znajdziesz:
Deskowanie konstrukcji żelbetowej
Deskowanie konstrukcji żelbetowej sporządzono z tarcz (program uprawnienia budowlane na komputer). Zbrojenie i deskowanie wykonano poza terenem budowy w centralnej zbrojami i ciesielni, gdzie odbywał się też montaż kratownic i przymocowanie do nich deskowań. Następnie zespoły przewożono na budowę koleją.
Szkielet żelbetowego budynku przemysłowego w okresie wykonywania deskowania podwieszonego do zbrojenia samonośnego.
Zespoły składające się ze zbrojenia i deskowania poszczególnych elementów można łączyć w większe układy i w takiej postaci podnosić i łączyć na miejscu przeznaczenia. Szczególnie celowe może być stosowanie zespołów składających się ze zbrojenia i deskowania przy wznoszeniu budynków elektrowni (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ten system budowy już w wielu przypadkach, np. w ZSRR, dał dobre wyniki. Montaż szkieletu budynku przemysłowego z zespołów składających się ze zbrojenia i deskowania oraz transport tych zespołów.
Taki rodzaj deskowania stropów, zalecany jest przy budowie małych obiektów. Rozwiązanie, w którym elementy usztywniające deskowanie są stalowe. Podwieszenie odbywa się za pomocą śrub z hakami, które zaczepia się o dolne półki dźwigara.
Jeżeli rozpiętości płyt opartych na belkach są znaczne, to do ich podparcia można stosować belki kratowe z prętów okrągłych. Kratownice podwiesza się do wsporników stalowych, przyspawanych do górnej półki dźwigarów, stanowiących zbrojenie belek, na których spoczywa płyta.
Deskowanie belek jest podwieszone oddzielnie i może być wykonane. Grubość desek elementów usztywniających i podtrzymujących deskowanie ustala się wg tych samych zasad jak dla konstrukcji żelbetowych zwykłych.
Fragment zmontowanego szkieletu stalowego i wykonanie deskowania na niższych kondygnacjach budynku na Placu Smoleńskim
w Moskwie (uprawnienia budowlane).
Betonowanie płyt i belek
Betonowanie płyt i belek lub innych konstrukcji, których podwieszone deskowanie może służyć jako pomost rusztowaniowy, odbywa się analogicznie jak w zwykłych konstrukcjach żelbetowych. Strop z deskowaniem podwieszonym, przygotowany do betonowania (program egzamin ustny). Deskowanie przestawne ze stojakami opracowane zostało, na wzór podobnych deskowań stosowanych w Pradze Czeskiej, przez inżynierów Dionizego Cieślaka i Piotra Chomczyka z Biura Studiów i Projektów Typowych Budów niclwa Przemysłowego w Warszawie.
Zastosowano je po raz pierwszy na budowie hotelu w Kołobrzegu (opinie o programie). Deskowanie składa się z tarcz obejmujących całe ściany, stojaków, stężeń oraz ściągów.
Tarcze deskowań wykonane są z bardzo iwardej płyty pilśniowej perforowanej, grubości 5 mm oraz szkieletu wykonanego z łat pionowych o przekroju 38×50 mm i rygli z bali o przekroju 60×120 mm. W górnej i dolnej strefie wzdłuż tarczy przybite są deski stężające o grubości 25 mm.
Do rygli przytwierdzone są na wkręty stopki służące do zamocowania stojaków do tarczy.
Stopki wykonane są z podstawki blaszanej oraz przyspawanego do niej odcinka typowej rury rusztowaniowej (segregator aktów prawnych).
Na tarcze naciągnięta jest juta. Zastosowanie juty pozwala na łatwe odspajanie tarcz od betonu oraz na uzyskanie groszkowanej faktury powierzchni ścian. Mata jutowa rzadka przymocowana jest do prętów podłużnych. Pręty naciągające matę zamocowane są po bokach i na dole do haków a górą do wieszaków.
Wieszaki podtrzymujące pręt napinający jutę przepuszczone są przez rygle tarczy, a od dołu zamocowane są do listwy podłużnej. Napinanie juty przeprowadza się za pomocą klinów montowanych między listwą a górnym ryglem tarczy.
Stojaki spełniają zadanie usztywnienia pionowego tarcz. Stosowane są dwa typy stojaków - stojaki wąskie i szerokie (promocja 3 w 1). Stojaki szerokie spełniają również rolę rusztowania pod pomost roboczy, służący dla obsługi prac betoniarskich.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32