Blog

Dlaczego potrzebne są uprawnienia budowlane?
W artykule znajdziesz:
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – dlaczego potrzebne są uprawnienia budowlane?
W Polsce obowiązuje ustawa Prawo Budowlane, zgodnie z którą, aby móc sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, należy posiadać uprawnienia budowlane. Warto to uwzględnić, jeśli planuje się podjąć studia budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Uzyskanie tytułu magistra inżyniera lub inżyniera budownictwa to na dobrą sprawę dopiero początek drogi (program na komputer).
Wykorzystanie w pełni posiadanych umiejętności będzie możliwe dopiero po zdobyciu uprawnień budowlanych, a to proces wieloetapowy. Przede wszystkim konieczne jest ukończenie studiów na kierunku pokrewnym lub odpowiednim dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych (program na telefon). Nazwy kierunków określone są w załączniku nr 2 w rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Kolejny etap na drodze do uprawnień budowlanych to odbycie praktyki zawodowej wymaganej dla wybranego zakresu i rodzaju uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych). Praktykę musi potwierdzić osoba, która posiada uprawnienia bez ograniczeń w specjalności, którą wybrał kandydat. Ostatnim, bardzo ważnym etapem, jest zaliczenie egzaminu państwowego. W trakcie tego egzaminu sprawdzana jest znajomość przepisów prawnych związanych z procesem budowlanym, a także nabytych umiejętności w zakresie praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy technicznej (opinie o programie).
Kiedy jest zaliczana praktyka?
Warto pamiętać, że praktyka zawodowa będzie zaliczona wyłącznie wtedy, gdy kandydat bezpośrednio uczestniczy w pracach projektowych lub pełni funkcję techniczną na budowie pod nadzorem osoby mającej wymagane uprawnienia budowlane bez ograniczeń (promocja 3 w 1). Jeśli praktyka odbywa się za granicą, to osoba nadzorująca musi mieć uprawnienia odpowiednie dla danego kraju.
Odbycie praktyki potwierdza się specjalnym oświadczeniem, o którym mowa we wspomnianym rozporządzeniu. Oświadczenie oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie składa się razem z wnioskiem o nadanie uprawnień budowlanych w odpowiedniej miejscowo okręgowej izbie samorządu zawodowego (program egzamin ustny). Egzamin na uprawnienia składa się z części ustnej i pisemnej – aby otrzymać uprawnienia, należy zaliczyć oba etapy.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32