Blog
Dlaczego potrzebne są uprawnienia budowlane?
W artykule znajdziesz:
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – dlaczego potrzebne są uprawnienia budowlane?
W Polsce obowiązuje ustawa Prawo Budowlane, zgodnie z którą, aby móc sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, należy posiadać uprawnienia budowlane. Warto to uwzględnić, jeśli planuje się podjąć studia budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Uzyskanie tytułu magistra inżyniera lub inżyniera budownictwa to na dobrą sprawę dopiero początek drogi (program na komputer).
Wykorzystanie w pełni posiadanych umiejętności będzie możliwe dopiero po zdobyciu uprawnień budowlanych, a to proces wieloetapowy. Przede wszystkim konieczne jest ukończenie studiów na kierunku pokrewnym lub odpowiednim dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych (program na telefon). Nazwy kierunków określone są w załączniku nr 2 w rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Kolejny etap na drodze do uprawnień budowlanych to odbycie praktyki zawodowej wymaganej dla wybranego zakresu i rodzaju uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych). Praktykę musi potwierdzić osoba, która posiada uprawnienia bez ograniczeń w specjalności, którą wybrał kandydat. Ostatnim, bardzo ważnym etapem, jest zaliczenie egzaminu państwowego. W trakcie tego egzaminu sprawdzana jest znajomość przepisów prawnych związanych z procesem budowlanym, a także nabytych umiejętności w zakresie praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy technicznej (opinie o programie).
Kiedy jest zaliczana praktyka?
Warto pamiętać, że praktyka zawodowa będzie zaliczona wyłącznie wtedy, gdy kandydat bezpośrednio uczestniczy w pracach projektowych lub pełni funkcję techniczną na budowie pod nadzorem osoby mającej wymagane uprawnienia budowlane bez ograniczeń (promocja 3 w 1). Jeśli praktyka odbywa się za granicą, to osoba nadzorująca musi mieć uprawnienia odpowiednie dla danego kraju.
Odbycie praktyki potwierdza się specjalnym oświadczeniem, o którym mowa we wspomnianym rozporządzeniu. Oświadczenie oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie składa się razem z wnioskiem o nadanie uprawnień budowlanych w odpowiedniej miejscowo okręgowej izbie samorządu zawodowego (program egzamin ustny). Egzamin na uprawnienia składa się z części ustnej i pisemnej – aby otrzymać uprawnienia, należy zaliczyć oba etapy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32