Blog
Długość przewodu spalinowego
W artykule znajdziesz:
Długość przewodu spalinowego
Długość przewodu spalinowego na ostatniej kondygnacji oraz w budynkach parterowych mierzona od okapu przerywacza ciągu do górnej krawędzi przewodu nie może być mniejsza od 2 m. Wylot przewodu spalinowego powinien być zaopatrzony w odpowiedni wywietrzak obrotowy dobrany stosownie do ilości spalin, wysokości przewodu i wietrzności miejscowości (program uprawnienia budowlane na komputer).
W rurach i przewodach spalinowych nie mogą być umieszczone zasuwy ani żadne inne urządzenia odcinające. Przewody spalinowe powinny być tak dobrane, aby w czasie pracy podgrzewaczy podciśnienie w rurze spalinowej było większe od 1 Pa (0,1 kG/m2) i mniejsze od 15 Pa (1,5 kG/m2).
Aby zapewnić dopływ powietrza do gazowych przepływowych podgrzewaczy wody instalowanych w łazienkach, pomieszczenia te muszą mieć sprawnie działającą wentylację nawiewno-wywiewną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dlatego też w drzwiach łazienek (lub ewentualnie w ścianach) powinny być wykonywane otwory nawiewne o polu powierzchni nie mniejszym od 0,02 m2. Wywiewne kanały wentylacyjne powinny być zakończone wywietrznikami i usytuowane w ten sposób i na takiej wysokości, aby w czasie działania wiatru nie znajdowały się w strefach nadciśnienia. Sposób umieszczenia kratki nawiewnej i wywiewnej w łazience pokazano na rys. 2-18. W myśl zaleceń normy PN-59/B-10425 przewody spalinowe i wentylacyjne powinny mieć jednakowy wolny przekrój na całej swej długości od dolnego rewizyjnego do wylotu. Rury spalinowe powinny być wprowadzone w nie więcej niż 0,4 m poniżej otworu rewizyjnego. W otworach kanałów zaleca się stosowanie drzwiczek wykonanych zgodnie z PN-53/ 129 lub PN-53/M-40135 (uprawnienia budowlane). Rury spalinowe powinny być wykonane ze blachy ocynkowanej. Wyciągowa kratka wentylacyjna umieszczona pod o wolnym polu przekroju o 50% większym od przekroju kanału nie może żaluzji ani innego zamknięcia odpływu powietrza.
Instalując łazienkowe piece przepływowe, umieszcza się je zasadniczo wanny (program egzamin ustny). W przypadku gdy wysokość pomieszczenia umożliwia zastosowane prostego odcinka rury spalinowej (wychodzącego z pieca) o długości co jej 22 cm grzejnik wody może być umieszczony poza obrysem wanny w specjalnej wnęce wykonanej w ścianie.
Gazowe podgrzewacze
Gazowe podgrzewacze c. w. u. a również instalować poza łazienką pod warunkiem spełnienia wcześniej wymagań. Gazowe przepływowe podgrzewacze wody należy na ścianach wykonanych z niepalnych materiałów. Wyjątkowo podgrzewacze można instalować na ścianie drewnianej (opinie o programie). W tych przypadkach pomiędzy podgrzewaczem a ścianą należy umieścić płytę izolacyjną z materiału niepalnego wystającą 10 cm poza obrys podgrzewacza i położoną w odległości 5 cm od powierzchni ściany.
Przy wykonywaniu projektów instalacji gazowych podgrzewaczy c. w. u. większej mocy cieplnej konieczne jest obliczenie układu wentylacji i odprowadzenia spalin. Poniżej podano szereg podstawowych zależności przydatnych w praktyce projektowej (segregator aktów prawnych).
W obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz ogólnego, w których nie ma centralnych instalacji ciepłej wody użytkowej oraz instalacji gazowej, coraz szersze zastosowanie znajdują elektryczne podgrzewacze wody.
Zalety eksploatacyjne takiego sposobu przygotowania wody są tak oczywiste, że jedynie deficyt energii elektrycznej oraz związane z nim wysokie koszty tej energii powodują pewne ograniczenia w stosowaniu tego systemu. Koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej za pomocą energii elektrycznej jest bowiem trzykrotnie większy niż przy użyciu gazowych podgrzewaczy wody (przy jednostkowej cenie 0,90 zł za 1 kWh i 1 urn3 gazu). Gdy stosowane są pojemnościowe podgrzewacze c. w. u. zasilane energią elektryczną w okresie nocnym, w którym cena jej jest niższa (0,40 zł/kWh), to koszty eksploatacyjne podgrzewaczy elektrycznych są o 1,5 raza większe od kosztów eksploatacyjnych gazowych podgrzewaczy wody (promocja 3 w 1).
Pewną niedogodnością zasobnikowych systemów elektrycznego podgrzewania wody jest konieczność podgrzewania jej do wyższej temperatury - ok. 85°C, co przy braku baterii czerpalnych z termoregulatorami może powodować wypadki poparzenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32