Blog
Dodatkowe szeregi pali
W artykule znajdziesz:
W celu wzmocnienia ścianki szczelnej zastosowano pale drewniane dług. 10,5-12 m, wbite w odstępach co 3,6 m, w odległości 8,1 m od ścianki szczelnej. Pale powiązano ze ścianką szczelną prętami 0 38 mm służącymi jako kotwy zaczepione o pale i bale podłużne (program uprawnienia budowlane na komputer). W danym wypadku ścianka szczelna uległa sfalowaniu, jak to widać na rysunku, zamki i niezwykle utrudniło późniejsze jej wyciągnięcie. Można było uniknąć tego sfalowania przez założenie mocnych kleszczy np. z belki 15X30 cm założonej wymiarem 30 cm w kierunku poziomym, aby uzyskać w ten sposób duży wskaźnik wytrzymałości na zginanie.
W celu uzyskania większej sztywności konstrukcji grodzy przy wznoszeniu nasypu można wprowadzić jeszcze 3 dodatkowe szeregi pali i powiązać je ze sobą kleszczami. Druga ścianka szczelna w grodzach tego typu jest zbyteczna, gdy chodzi o zabezpieczenie przeciw filtracji, natomiast może być ta ścianka potrzebna do ochrony przed rozmyciem grodzy w razie jej zatopienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Co prawda nieraz łatwiej to osiągnąć przez osłonę faszynami i kamieniem łamanym. O zbędności drugiej ścianki szczelnej jako dodatkowej osłony przeciw filtracji piszą wyraźnie L. White i E. Prentis na podstawie swych badań laboratoryjnych na modelach i własnego doświadczenia na budowach w górnym biegu Missisipi.
W celu ochrony korony grodzy przy jej zatapianiu należy stosować pokrycie kamieniem łamanym lub płytami betonowymi, podobnie jak w grodzach ziemnych bez ścianek szczelnych (uprawnienia budowlane). Gdy obszar wodny otacza się grodzą, to najdogodniejsze miejsce na zamknięcie grodzy, czyli zakończenie w planie jej wykonania - jak to wykazała praktyka - bywa od strony odgórnej, jeżeli orientować się według prądu rzeki.
Opiłki, popiół
Niekiedy przy niedużej głębokości rzeki można zastosować wyłącznie ścianki szczelne stalowe bez dodawania uszczelniającego nasypu (program egzamin ustny). Ścianki szczelne stalowe znacznie mniej przepuszczają wody niż drewniane, mogą być w łatwy sposób uszczelnione dodatkowo przez obsypanie z zewnątrz trocinami, popiołem itp. Opiłki, popiół itp. dociskane są przez ciśnienie spływowe do drobnych szczelin i zatykają je, jednakże nie utrzymują się nieraz przy powstawaniu jakichkolwiek ruchów. Trzeba zwracać uwagę na możliwość podmycia ścianki szczelnej od wewnętrznej strony przez wodę przesączającą się w ruchu filtracyjnym; w razie takiego podmycia ścianka szczelna może ulec bardzo znacznym pochyleniom, lecz zazwyczaj w dalszym ciągu służy jako ochrona przeciw przenikaniu wody otwartej. Niemcy przy próbie odbudowy jednego z filarów mostu drogowego na Wiśle w Toruniu zastosowali ochronę wyłącznie z wbitych ścianek szczelnych stalowych isyist. Larssena; pozwoliło to odpompować wodę i odsłonić w zupełności fundament zburzonego filara (opinie o programie).
Ten typ grodzy w porównaniu z poprzednimi dwoma jeszcze bardziej zmniejsza obszar zajmowany przez samą grodzę. Przy głębokości wody poniżej 2,5 m wbija się w dwóch rzędach w odstępach co 1—1,5 m pale na głębokość 2-1-2,5 m i zakłada poza nimi płyty zbite z desek 38 mm lub bali 51 mm, powiązane pionowymi listwami grub. 6 cm (segregator aktów prawnych). Listwy te muszą być zaciosane od dołu w ten sposób, aby po lekkim oczyszczeniu i wyrównaniu dna przez bagrowa- nie można było je nieco wbić w grunt. Po założeniu płyt zakłada się podłużne wiązanie z belek lub połówek okrąglaków i ściągi stalowe, wiążące każde dwa przeciwległe pale, a następnie zasypuje się środek grodzy ziemią ze starannym ubiciem.
Ściągi stalowe można nieraz zastąpić przez kleszcze drewniane połączone z palami odpowiednimi wcięciami i powiązaniem śrubami. Dawniej budowano takie grodze o znacznej szerokości (promocja 3 w 1). Obecnie, zgodnie z uzyskanym doświadczeniem, daje się im szerokość 1,75-2,25 m. Przy głębokości wody powyżej 2,5 m, a nawet nieco ponad 3 m zamiast płyt z desek lub bali stosuje się ścianki szczelne, wykazujące znacznie większą sztywność. Pożądane jest, żeby zewnętrzne ścianki szczelne wbijać nieco głębiej, gdyż utrudnia to drogę filtracji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32