Blog
Domieszki
W artykule znajdziesz:
Przez domieszki rozumie się wszystkie ciała organiczne i nieorganiczne, stanowiące „mniejszość” w rozpatrywanej próbce, mogą to być zatem: humus, szczątki roślinne, torf, okruchy margin, muszle, ziarna gruntu innej kategorii niż grunt zasadniczy jako domieszki w sposób naturalny z danym x>okładem związane, bryłki węgla kamiennego, kawałki drewna, okruchy cegły, gruz betonowy itd. jako zanieczyszczenia przypadkowe, występujące najczęściej w płytszych pokładach (program uprawnienia budowlane na komputer). Niekiedy należy podać, jaki w przybliżeniu procent stanowi jakaś domieszka, jeśli występuje większa jej ilość, ewentualnie do jakich średnic dochodzą spotykane większe ziarna żwiru, okruchów ceglanych itp.
Zabarwienie określa się patrząc na powierzchnię całej masy próbki, nie wdając się w rozróżnianie barwy czy odcieni poszczególnych ziaren, jednak stwierdzając, czy barwa rozkłada się równomiernie, czy też rozkłada się warstwowo lub tworzy gniazda (przerosty) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ważne jest, by w trakcie określenia zabarwienia gruntu nie wysuszać go (wilgotność przy badaniu powinna odpowiadać zawilgoceniu próbki w złożu naturalnym). Nie należy ograniczać się do określeń - żółty, szary, zielony, czarny, ale podawać jednocześnie odcień, a więc np. ciemnożółty, brunatnozielony, ciemnobrunatny itd., z tym że kolor dominujący zamieszcza się na drugim miejscu (uprawnienia budowlane).
Oznaczanie wilgotności
Przy oznaczaniu wilgotności przyjmuje się zasadę, że grunt zalicza się do:
- gruntów suchych - jeżeli nie wykazuje śladu wilgotności, przy zagniataniu pęka i sypie się, a przy rozdrabnianiu daje suchy proszek (program egzamin ustny),
- gruntów mało wilgotnych - jeżeli przy dotknięciu ręką odczuwa się chłód, a po ściśnięciu gruntu w palcach odkształca się on plastycznie,
- gruntów wilgotnych - jeśli zostawia ślad wilgoci na dłoni po ściśnięciu . (ręka w dotyku z gruntem staje się wilgotna),
- gruntów mokrych - jeśli powierzchnia gruntu połyskuje (widoczne są błonki wody, a przy wyciskaniu wycieka z gruntu woda),
- gruntów nawodnionych - jeśli grunt odsącza wodę grawitacyjnie (opinie o programie).
Grunty spoiste w stanie zwartym, półzwartym, twardoplastycznym są mało wilgotne, w stanie plastycznym i miękkoplastycznym są wilgotne, w stanie płynnym - nawodnione. W praktyce inżynierskiej są rozpowszechnione dwa typy sond wbijanych. Pierwszy typ stanowi sonda cylindryczna, wzorowana na Standart Penetration Test (rys. 10-1). Ten typ sondy przyjęty w Polsce składa się z cylindra o średnicy 50 mm, stanowiącego dolne zakończenie sondy, kompletu żerdzi i młota o ciężarze 65 kG. Sonda tego typu jest ustawiona na dnie otworu wiertniczego i wbijana w grunt za pomocą młota spadającego z wysokości 76 cm. Miarą oporu gruntu, który charakteryzuje stopień zagęszczenia 8Z gruntów sypkich lub stopień plastyczności Sp gruntów spoistych, jest liczba uderzeń młota potrzebna do wbicia sondy na głębokość 30 cm. Przed rozpoczęciem pomiarów sondę należy wbić na głębokość 15 cm w celu wyeliminowania wpływu naruszenia struktury, które nastąpiło w czasie wiercenia. Według H. J. Hvorselva [7] stan gruntów można określić na podstawie sondowania zgodnie z danymi zestawionymi w tablicach (segregator aktów prawnych).
Cylinder w sondzie krajowej produkcji jest dwudzielny, co pozwala na wykorzystanie jej do pobierania próbek gruntu. Po wyjęciu cylindra z otworu rozdziela się go na dwie części i otrzymuje próbkę o średnicy 38 mm, długości ok. 25 cm, gdyż jej część dolną o długości 15 cm i górną o długości 5-10 cm należy uważać za zbyt zniekształcone, aby mogły służyć do badań laboratoryjnych. Za pomocą takich cylindrów udaje się często pobrać próbkę z gruntów sypkich, jeżeli w nich występuje woda włoskowata (promocja 3 w 1).
Sonda cylindryczna może być używana wyłącznie w otworze wiertniczym i badania przy użyciu tego typu sondy są w zasadzie przeprowadzane tylko w pewnych punktach. Dla otrzymania obrazu ciągłego należy ją wbijać po każdorazowym pogłębieniu otworu. Praktycznie sonda cylindryczna może być stosowana do głębokości 20 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32