Blog

27.07.2020

Elementy ceramiczne

W artykule znajdziesz:

Elementy ceramiczne

 

Elementy ceramiczne

W przypadku bardziej skomplikowanych przekrojów elementów konstrukcji, deskowanie z laminatu wykonuje się w odpowiednich formach (drewnianych) i ustawia się go z odpowiednimi usztywnieniami na pomoście rusztowania. W ten sposób można wykonywać na przykład stropy kasetonowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szerokie zastosowanie znajdują laminaty do wyrobu form do produkcji prefabrykatów i płyt ściennych wielowarstwowych w budownictwie z elementów wielkowymiarowych.

W niektórych przypadkach formy z tworzyw sztucznych zastosowane do wykonania konstrukcji żelbetowych mogą pozostać na stałe jako wykładzina dekoracyjna lub antykorozyjna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do deskowania skomplikowanych konstrukcji, w których należy pozostawić różne bruzdy, otwory, kanały na śruby kotwiczne itp., można z powodzeniem zastosować tworzywa spienione (jak np. styropian), którymi wypełnia się te miejsca, lub z których wykonuje się deskowanie tych szczegółów. Deskowanie takie bardzo łatwo da się usunąć po stwardnieniu betonu w przeciwieństwie do drewna, którego wyjęcie nastręcza poważne trudności.

Elementy ceramiczne są stosowane w zasadzie tylko w przypadkach, gdy mają wypełniać przestrzeń między elementami żelbetowymi (pustaki) lub gdy mają stanowić oblicowanie konstrukcji (płytki, dyle, elementy specjalne) (uprawnienia budowlane). Zastosowanie ceramiki do tego celu jest możliwe dzięki przyczepności do niej betonu. Elementy ceramiczne układa się na pomoście rusztowania i utrzymuje we właściwym położeniu za pomocą konstrukcji usztywniającej.
Elementy prefabrykowane żelbetowe najczęściej stosuje się w postaci płyt lub łupin i kształtek z siatkobetonu. Elementy te stanowią okładzinę konstrukcyjną (jeśli są wykonane z betonu o większej wytrzymałości i trwałości od betonu samej konstrukcji) lub dekoracyjną (program egzamin ustny).

Konstrukcja i wytrzymałość elementów żelbetowych wchodzących w skład deskowań są tak dobrane, że mogą one przenosić obciążenie świeżej masy betonowej oraz obciążenie występujące w czasie betonowania. W niektórych przypadkach stosując elementy żelbetowe można uniknąć rusztowań. Wadą elementów żelbetowych pełniących rolę deskowania jest zwykle ich znaczny ciężar, co pociąga za sobą niekiedy konieczność stosowania do montażu żurawi.
Beton nadaje się też na formy stacjonarne do produkcji prefabrykatów.

Deskowania ogrzewane

Do robót betonowych wykonywanych w okresie mrozów stosuje się deskowania przystosowane do podgrzewania masy betonowej. Dzięki temu uzyskuje się przyspieszenie rotacji deskowań i skrócenie cyklu budowy (opinie o programie).
Ogrzewanie masy betonowej przeprowadza się albo przez wmontowanie do tarcz deskowań nar doprowadzających parę lub gorącą wodę, albo też przez wpuszczenie pary do przestrzeni ograniczonej przez elementy deskowań i prowizoryczne zasłony zewnętrzne, którymi przykrywa się betonową konstrukcję.

Tarcze deskowań mogą być ocieplane izolacją ciepłochronną, np. matami z waty szklanej lub innego materiału ciepłochronnego. Niekiedy stosuje się deskowanie z tarcz podwójnych, pomiędzy którymi wkłada się warstwę materiału ciepłochronnego. W celu zmniejszenia parowania wody podczas podgrzewania nakrywa się zabetonowane płyty stropowe lekkimi matami, np. z polistyrolu.
Deskowanie przystosowane do podgrzewania masy betonowej znajduje przede wszystkim zastosowanie przy wykonaniu hal fabrycznych w deskowaniach przesuwnych oraz w budownictwie mieszkaniowym przy wznoszeniu ścian i stropów za pomocą deskowania „tunelowego" (segregator aktów prawnych).

Deskowania konstrukcji betonowych na poziomie terenu i następnie podnoszonych
W przypadku konstrukcji monolitycznych, np. dachów przykrywających hale o dużej wysokości lub zbiorników na wodę umieszczonych na wysokich wieżach, należy wykonać bardzo wysokie rusztowania.

Zamiast wykonywania takich rusztowań może opłacić się wykonanie konstrukcji (dachu, zbiornika itp.) na poziomie terenu przy zastosowaniu znacznie niższych rusztowań i podniesienie gotowej konstrukcji dźwignikami hydraulicznymi na odpowiednią wysokość, wykorzystując równocześnie odpowiednio skonstruowane podpory, na których ma spocząć konstrukcja. W tym przypadku podpory przedłuża się w górę w miarę podnoszenia konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami