Blog
Elementy fundamentowania
W artykule znajdziesz:
Elementy fundamentowania
Elementami fundamentowania są: grunt budowlany i fundamenty. Gruntem budowlanym nazywa się warstwy gruntu przejmujące na siebie obciążenia budowli, fundamentami - dolne części budynków, znajdujące się poniżej podłogi najniższych pomieszczeń, przeznaczone do przekazywania obciążenia na grunt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Fundament płytowy stanowi jednolitą płytę pod budowlą. Stosowany bywa przy słabych gruntach, np. nasypach i budowlach niewielkich w planie, lecz silnie obciążonych, jak wieże wodociągowe, kościelne, kominy fabryczne itp.
Konstrukcja fundamentu płytowego jest przeważnie żelbetowa, przy małych wymiarach w planie może być betonowa, a nawet z muru kamiennego lub ceglanego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Fundament żelbetowy płytowo-żebrowy stosowany bywa przy słabych gruntach, jeśli zależy na tym, aby dzięki wprowadzeniu żeber zmniejszyć rozpiętość przęseł płyty i uzyskać w ten sposób oszczędność na ilości betonu i uzbrojeniu. Żebra wystające do góry stwarzają tu pewną niewygodę w rozplanowaniu podziemi.
Fundament skrzyniowy stanowi monolit żelbetowy złożony z płyty dolnej, płyty górnej, ścian obwodowych i ścian wewnętrznych w jednym lub w dwóch kierunkach; w szczególnych przypadkach płyty górnej może nie być (uprawnienia budowlane).
Fundament skrzyniowy z płytą górną ma bardzo dużą sztywność, dzięki czemu stosuje się go w następujących przypadkach:
a) gdy zależy na przeniesieniu na grunt nierównomiernego obciążenia od budynku (np. złożonego ze skrzydeł różnej wysokości) w sposób możliwie równomierny,
b) gdy zależy na zabezpieczeniu budynku od pęknięć przy przewidywanym nierównomiernym osiadaniu gruntu (np. w miejscach nad wyrobiskami górniczymi).
Fundament skrzyniowy bez górnej płyty żelbetowej stosowany bywa w budynkach i niektórych budowlach przemysłowych przy wysokim poziomie wody gruntowej, jeżeli izolację przeciwwodną stosuje się na zewnętrznych powierzchniach fundamentu.
Fundament skrzyniowy zastosowano między innymi pod wysokościową częścią Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ma on wymiar w planie ok. 68 X 62 m. a wysokość 7 m. Płyta dolna ma grubość 1,0 m, górna 50 cm. Grubość ściany zewnętrznej wynosi 60 cm, ścian wewnętrznych 30-55 cm (program egzamin ustny).
Nacisk jednostkowy dolnej płyty na grunt wynosi 4,35 kG/cm2.
Fundament posadowiono na głębokości 9 m poniżej terenu na kilkunastocentymetrowej warstwie wyrównawczej betonu, pokrytej izolacją złożoną z 3 warstw specjalnej papy bitumicznej na lepiku. Izolacja ta została wyprowadzona na osłaniający mur zewnętrzny z cegły o grubości 51 cm.
Zbrojenia
Zbrojenia były wykonywane w kształcie rusztów i krat o wymiarach do 60 m- (6 X 10 m), w których poszczególne pręty spawano elektrycznie (opinie o programie).
Fundament w postaci sklepienia odwróconego betonowego lub ceglanego stosowany bywa przy słabych gruntach, gdy zależy na przeniesieniu nacisku na grunt na większą powierzchnię niż mają podstawy law fundamentowych.
Fundamenty ławowe mają w planie kształt wydłużony w jednym kierunku. Stosowane bywają pod poszczególnymi ścianami lub szeregami slupów.
Ławy ceglane poszerzają się stopniami ku dołowi aż do szerokości uwarunkowanej dopuszczalnym obciążeniem jednostkowym gruntu. Poszerzenia ław symetrycznych wykonywa się zwykle odsadzkami e = 1U cegły; w ławach przy granicy sąsiada poszerzenia bywają jednostronne z od- sadzkami / = typ cegły (segregator aktów prawnych).
W ławach niesymetrycznych nie stosuje się poszerzenia jednostronnego s, większego od połowy grubości muru piwnicznego a, ponieważ przy zbyt dużym poszerzeniu skrajna część ławy nie przyjmuje udziału w przekazywaniu obciążenia na grunt. Poziome powierzchnie odsadzek nazywa się bankietami. Nazwa bankiet w języku potocznym używana bywa często w znaczeniu ławy ceglanej.
Ławy kamienne mogą mieć przekroje z odsadzkami po 5-PlO cm bądź też przekroje trapezowe. Ławy kamienne powinny być murowane co najmniej na zaprawie cementowowapiennej. Pochylenie h : s 2. W ławach niesymetrycznych s : a 0,5.
W podstawie muru piwnicznego daje się odsadzki 5-rl0 cm w tym celu, aby mur można było prawidłowo usytuować w planie, gdyby przy wykonywaniu ław powstały pewne odchyłki w wymiarach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32