Blog
Etap przejściowy
W artykule znajdziesz:
Po co potrzebne są specjalizacje techniczno-budowlane?
Specjalizacje techniczno-budowlane często traktowane są jako etap przejściowy na drodze do zdobycia tytułu rzeczoznawcy budowlanego (https://uprawnienia-budowlane.pl). W rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przewidziano możliwość nadawania specjalizacji w trybie administracyjnej decyzji.
Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie określonych warunków (program na komputer). Przede wszystkim konieczne jest posiadanie uprawnień budowlanych w specjalności odpowiedniej dla danej specjalizacji oraz bez ograniczeń. Ponadto po zdobyciu uprawnień budowlanych należy odbyć przynajmniej 5-letnią praktykę w ramach swoich uprawnień budowlanych oraz w zakresie specjalizacji, o którą ubiega się kandydat (program na telefon).
W celu uzyskania specjalizacji techniczno-budowlanej należy we właściwej miejscowo okręgowej izbie inżynierów budownictwa złożyć specjalny wniosek. Do wniosku należy dołączyć decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych oraz oświadczenie, które potwierdza praktyki, o których mowa w paragrafie 17 pkt 2 rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (opinie o programie). W oświadczeniu muszą być wyszczególnione obiekty budowlane, przy których budowie lub projektowaniu brała udział osoba starająca się o uzyskanie specjalizacji techniczno-budowlanej.
Specjalność konstrukcyjno-budowlana
W specjalności konstrukcyjno-budowlanej wyodrębniono specjalizacje (segregator aktów prawnych): geotechnika, obiekty budowlane budownictwa ogólnego, obiekty budowlane budownictwa przemysłowego, budowle wysokościowe, obiekty budowlane na terenach wpływów górniczych. W specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej można starać się o specjalizację: śródlądowe budowle hydrotechniczne, morskie budowle hydrotechniczne, obiekty budowlane oczyszczalni wody i ścieków, melioracje wodne (promocja 3 w 1).
W specjalności instalacyjnej sanitarnej do wyboru są specjalizacje: sieci, instalacje i urządzenia gazowe, sieci, instalacje i urządzenia cieplne, wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz sieci, instalacje i urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne (program egzamin ustny). Specjalność elektryczna dzieli się na specjalizacje – sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne w elektrowniach jądrowych lub powyżej 45kV oraz trakcje elektryczne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32