Blog

Charakter umowny zdjęcie nr 2
24.04.2021

Fizjologia pracy

W artykule znajdziesz:

Fizjologia pracy

Charakter umowny zdjęcie nr 3
Fizjologia pracy

Fizjologia pracy bada zdolność człowieka do pracy w różnych warunkach, aby w wyniku badań stworzyć mu warunki najkorzystniejsze. Dużą rolę odgrywa tu mierzenie stopnia zmęczenia człowieka przy wykonywaniu pracy. Dzięki badaniom fizjologicznym udało się osiągnąć wiele praktycznych wyników (program uprawnienia budowlane na komputer).

Fizjologowie pracy mierzyli np. ilość energii, jaką zużywa przeciętny człowiek przy chodzeniu z różną szybkością. Z badań tych wynikało, że najmniejsze zużycie energii w stosunku do przebytej drogi jest wówczas, gdy człowiek idzie w tempie 90 kroków na minutę. A oto rezultaty innych badań. Najmniejsze zmęczenie przy pchaniu wózka występuje wówczas, gdy dyszel znajduje się na wysokości 1 m od ziemi; najwydajniejsza praca łopatą jest wtedy, gdy trzonek jej ma 64 cm długości.

Przy obracaniu korbą najmniejsze zmęczenie w stosunku do wykonywanej pracy (w kilogramometrach) występuje wówczas, gdy oś korby znajduje się na wysokości od 110 do 120 cm nad ziemią, gdy promień jej wynosi 14 cm, a liczba obrotów ok. 30 na minutę.
Psychologia pracy bada wpływ pracy i czynników jej towarzyszących na świadomość człowieka (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Otóż jeżeli człowiek rozumie cel wykonywanej pracy, jeżeli praca go interesuje, pracuje znacznie wydajniej niż wówczas, gdy celu pracy swej nie rozumie lub jej nie lubi.

Zdolnością albo mocą produkcyjną przedsiębiorstwa lub budowy nazywamy maksymalną ilość produkcji, jaka może być wykonana w ciągu jednostki czasu. Zdolność produkcyjna określona jest ilością będących do dyspozycji: robotników, materiałów i maszyn. Jest to więc wielkość teoretyczna, która może być osiągnięta jedynie wówczas, jeżeli wyżej wymienione środki produkcji zostaną w odpowiednim stopniu wykorzystane (uprawnienia budowlane).
W procesie produkcyjnym biorą udział trzy czynniki produkcji: siła robocza, środki trwałe i materiały. Aby proces produkcyjny mógł odbywać się, poszczególne czynniki produkcji muszą znajdować się w odpowiednich ilościach (program egzamin ustny).

Drewno i obrabiarki

Jeżeli jeden czynnik produkcji będzie występował w nadmiarze w stosunku do pozostałych, nie będzie on wykorzystany całkowicie. Do wyprodukowania np. mieszanki betonowej potrzebna jest odpowiednia ilość pracowników, betoniarek i materiałów. Jeżeli pracowników będzie więcej niż ta ilość, jaką można zatrudnić przy posiadanych betoniarkach — stanowić oni będą nie wykorzystaną rezerwę mocy produkcyjnej (opinie o programie). Ażeby uniknąć marnotrawstwa, należy albo zwiększyć ilość pozostałych czynników produkcji, albo nadmiar pracowników przenieść do innych prac.

W praktyce często mamy do czynienia z tak zwanymi rezerwami ukrytymi, które wykryć można dopiero przy pomocy wnikliwych analiz ekonomicznych. Rezerwami takimi może być zbyt duża ilość zapasów materiałowych, maszyn mało wykorzystanych, urządzeń, a nawet zbyt duża powierzchnia składów i magazynów.
Wykrywanie i likwidowanie rezerw jest podstawowym obowiązkiem każdego pracownika budowy.
Innym zjawiskiem ograniczającym możliwość wykorzystania zdolności produkcyjnej są tak zwane „wąskie gardła”, nazywane również „wąskimi przekrojami” (segregator aktów prawnych).

Aby produkcja odbywała się sprawnie, bez zahamowań, każdy z czynników produkcji musi znajdować się w odpowiedniej ilości. Jeżeli natomiast jeden z nich będzie w ilości zbyt małej w stosunku do pozostałych, to fakt ten spowoduje ograniczenie produkcji, gdyż odbywać się będzie ona mogła tylko na takim poziomie, jaki wyznaczy ten właśnie czynnik, a pozostałe czynniki nie będą wykorzystane (promocja 3 w 1).

Gdy np. przy wykonywaniu deskowań do betonu będziemy posiadać dostateczną ilość materiału drzewnego i pił tarczowych, lecz nie będziemy dysponowali dostateczną liczbą robotników, wówczas nie osiągniemy zamierzonego poziomu produkcji. Drewno i obrabiarki nie będą wykorzystane całkowicie.

Najnowsze wpisy

16.10.2024
Charakter umowny zdjęcie nr 4
Posiadanie certyfikatu SEP

Uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) do certyfikatów, które umożliwiają korzystanie z instalacji, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Dzielą się na uprawnienia…

15.10.2024
Charakter umowny zdjęcie nr 5
Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach

Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach zależy od kontroli i wymagań w poszczególnych krajach. W różnych krajach mogą być stosowane…

Charakter umowny zdjęcie nr 8 Charakter umowny zdjęcie nr 9 Charakter umowny zdjęcie nr 10
Charakter umowny zdjęcie nr 11
Charakter umowny zdjęcie nr 12 Charakter umowny zdjęcie nr 13 Charakter umowny zdjęcie nr 14
Charakter umowny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakter umowny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakter umowny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami