Blog
Folia introligatorska
W artykule znajdziesz:
Folia introligatorska
Folia introligatorska - folia jedno- lub wielowarstwowa z różnych materiałów (np. metali, tworzyw sztucznych itp.), stosowana do tłoczenia barwnych okładek i innych druków (program uprawnienia budowlane na komputer).
Folia izolacyjna - cienka taśma z tworzywa elektroizolacyjnego.
Folia klejąca - folia z tworzywa sztucznego powleczona po obu stronach różnymi klejami, przeznaczona do łączenia materiałów, które nie mogą być klejone jednym klejem.
Folia kurczliwa - folia opakowaniowa mająca zdolność kurczenia się w określonych warunkach, stosowana do szczelnych opakowań głównie produktów żywnościowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Folia laminowana - folia składająca się z dwóch lub więcej zespolonych warstw różnych materiałów, np. folii aluminiowej i polietylenu lub papieru.
Folia montażowa - bezbarwna folia z tworzywa sztucznego (np. poliestru, polistyrenu), stosowana jako podłoże do montowania form kopiowych.
Folia podłożowa - folia z tworzywa sztucznego, najczęściej trójacetocelulozy, używana jako podłoże przy wyrobie błon fotograficznych i filmów.
Foliacja - geol. typ tekstury łupków polegający na warstwowym ułożeniu w nich minerałów blaszkowatych.
Foliant - książka formatu folio, tj. taka, której długość grzebietu wynosi co najmniej 35 cm.
Folkboat - duńska narodowa klasa jachtu: monotyp jachtu balastowego; slup; powierzchnia żagli 24 m2, długość 7,64 m, szerokość 2,20 m, zanurzenie 1,20 m.
Folowanie - powierzchniowe spilśnianie tkanin wełnianych.
Folusz - pilśniarka.
Fon - jednostka (legalna) poziomu głośności równa poziomowi głośności dźwięku o częstotliwości 1000 Hz (herców) i poziomie ciśnienia akustycznego 1 dB (decybel)
fonem - klasa głosek, między którymi istnieją wyłącznie różnice indywidualne (tj. wynikające z indywidualnych właściwości głosu i sposobu wymawiania) lub kontekstowe (tj. wynikające z wpływu głosek sąsiednich w danym połączeniu głoskowym).
Fonendoskop - słuchawka (lekarska) dźwięki są odbierane za pomocą lejkowatej końcówki lub bębenka z membraną i przenoszone do obu uszu za pośrednictwem gumowych rurek z końcówkami zakładanymi do uszu fonia - w radiofonii i telewizji ogół sygnałów dźwiękowych zawartych w paśmie akustycznym, przesyłanych od nadajnika do odbiornika; w TV fonia stanowi uzupełnienie wizji.
Fonochemia
Fonochemia, sonochemia - dział chemii fizycznej obejmujący badanie wpływu ultradźwięków; f. opisuje reakcje chemiczne, inicjowane, katalizowane lub modyfikowane ultradźwiękami, bada również ważną dla poznania struktury zależność niektórych właściwości ultradźwięków od fizykochemicznych własności środowiska (uprawnienia budowlane).
Fonokardiograf, FKG - aparat do graficznej rejestracji tonów serca, zwykle w postaci przystawki do elektrokardiografu.
Fonokraniograf - aparat do graficznej rejestracji szmerów naczyniowych czaszki.
Fonometr - przyrząd do pomiaru natężenia dźwięku, składający się z mikrofonu oraz układu pomiarowego wskazującego lub rejestrującego.
Fonon - kwant drgań harmonicznych sieci krystalicznej lub powierzchni jądra atomowego (program egzamin ustny).
Fononika - dział elektroniki dotyczący przetwarzania energii, przy czym jedną z postaci jest energia fal sprężystych, skojarzonych z przepływem prądu elektrycznego; fale takie występują w półprzewodniku mającym własności piezoelektryczne, np.w siarczku cynku.
Fonopulmograf - aparat do rejestrowania szmerów oddechowych płuc.
Fonoteka, archiwum dźwiękowe - przechowalnia zapisów dźwiękowych (płyt i taśm magnetofonowych) (opinie o programie).
Fontanna, wodotrysk - urządzenie składające się ze zbiornika (w kształcie basenu, czaszy) z przelewem i trzonu z dyszą, z której tryska woda doprowadzona pod ciśnieniem.
Fordewind, pełny wiatr - kurs żaglowca względem wiatru, przy którym wiatr wieje z rufy.
Foremnik - narzędzie do kucia swobodnego składające się z dwóch części (dolnej i górnej) mających wykroje, między którymi kształtuje się odkuwkę; rozróżnia się sprężynowe, w których część górna i dolna połączone są sprężyną i nakładane, w których wzajemne położenie obu części ustalają kołk.
Forma 1 (odlewnicza) - zespół elementów, które po złożeniu tworzą wnękę o kształtach odpowiadających kształtom odlewu i układu wlewowego, którą wypełnia się ciekłym metalem.
Forma 2 - zespół elementów złożonych z matrycy, stempla i ich obudowy, służący do kształtowania przedmiotów z tworzyw sztucznych (segregator aktów prawnych).
Forma - inwentaryzowana, powtarzalna konstrukcja z płyt drewnianych, stalowych lub z innych materiałów, stanowiąca część składową stanowiska produkcyjnego elementów betonowych (żelbetowych) prefabrykowanych, służąca do nadania układanej masie betonowej wymaganych kształtów.
Forma bezskrzynkowa - forma piaskowa wykonana w skrzynce usuwalnej lub zdejmowanej, lub bez użycia skrzynki w komorze prasującej pod wysokimi ciśnieniami.
Forma ciśnieniowa - forma metalowa do odlewania ciśnieniowego (promocja 3 w 1).
Forma do prasowania - oprzyrządowanie stosowane przy otrzymywaniu wtórnych form drukowych z tworzyw sztucznych i gumy, ustawiane między płytami prasy, w którym jest umieszczona matryca i sprasowany materia! Stereotypowy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32