Blog

13.02.2019

Folia kubełkowa – do czego służy?

W artykule znajdziesz:

Folia kubełkowa – do czego służy?

Folią kubełkową nazywa się materiały budowlane, które wytwarzane są z twardego polietylenu, cechującego się podwyższoną gęstością (program na komputer). Z racji podwyższonej grubości taka folia charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, nie można jej uszkodzić w czasie zasypywania ścian fundamentowych, dlatego świetnie sprawdza się jako ochrona fundamentów przez oddziaływaniem gruntu (program na telefon). Cechą charakterystyczną tego typu folii są wytłoczone kubełki. Dzięki tym wytłoczeniom powstają luki powietrzne między ochranianą powierzchnią a folią, co ułatwia odprowadzanie wilgoci i cyrkulację powietrza. Należy jednak pamiętać, że taka folia nie nadaje się do wykonywania izolacji przeciwwodnej czy przeciwwilgociowej (program na egzamin ustny).

Wykonywanie prac budowlanych

Folia kubełkowa

Folię kubełkową można kupić w postaci rolek o powtarzalnych wymiarach. Znacznie upraszcza to wykonywanie prac budowlanych (promocja 3 w 1). Zastosowanie folii kubełkowej skutecznie wspomaga odprowadzenie wilgoci na powierzchniach pionowych. Pozwala ona ścianie oddychać, nawet jeśli na drugą stronę folii napierają wody gruntowe. Prawidłowy montaż sprawia, że folia przylega do ściany i staje się doskonałą, nieprzepuszczalną barierą ochronną. Oznacza to, że dzięki folii kubełkowej hydroizolacja jest w optymalny sposób zabezpieczona przed naporem wód gruntowych oraz gleby (segregator).
Folia kubełkowa ma też duże znaczenie dla izolacji przeciwwilgociowej. Jest ona na tyle trwała, że nie dopuszcza do tego, aby w czasie zakopywania fundamentów uszkodzono ciągłość hydroizolacji. Zapewnia ona też optymalną ochronę podczas późniejszego osiadania gruntu. Wówczas dzięki zastosowanej folii hydroizolacja ma zapewnioną efektywną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to rozwiązane polecane w szczególności do ochrony papy, masy bitumicznej, folii budowlanej oraz emulsji asfaltowo-kauczukowej (opinie). Co ważne, folia kubełkowa może być stosowana tylko do ochrony ścian pionowych – nie nadaje się pod izolację ścian poziomych, ponieważ zbyt duża masa powoduje zmiażdżenie kubełków.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami