Blog

Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 2
05.01.2023

Formowanie rur

W artykule znajdziesz:

Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 3
Formowanie rur

W nowszych urządzeniach prasowanie połączone jest z wibrowaniem. Osiąga się wtedy wydajność do 2500 szt. umownych cegieł w ciągu 1 h przy zapotrzebowaniu na energię 3,64-6,5 MJ/t (1 -41,8 kW h/t). Formowanie rur o średnicach 504-300 mm i pierścieni wypełniających wykonuje się w poziomych ślimakowych prasach próżniowych według technologii stosowanej w produkcji rur drenarskich i rur kanalizacyjnych z mas o wilgotności 18-21% (program uprawnienia budowlane na komputer). Wydajność prasy pasmowej do produkcji pierścieni od ilości otworów w płycie wylotnika; np. dla pierścieni o wymiarach 50 x 50 mm wydajność prasy wynosi 15 tys. szt./li, o wymiarach 80 x 80 mm 5,5 tys.szt./h, o wymiarach 100 x 100 mm 2,7 tys. szt./h. Produkcję elementów wypełniających zmechanizowano przez zastosowanie suszarki konnejerowej i pieca konwejerowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Formowanie aparatury o skomplikowanych kształtach wykonuje się metodą plastyczną z przygotowanych wcześniej plastrów masy lub przez odlewanie masy lejnej (gęstwy) w gipsowych formach. W celu przygotowania plastrów masę przerabia się jedno- lub dwukrotnie w pasmowych prasach próżniowych, stosując wylotu i k z płytą perforowaną (do 900 otworów), co pozwala uzyskać jednorodną masę w rodzaju ,,makaronu”. Tak przygotowaną masę podaje się do prasy pasmowej i formuje się rury o wymaganej średnicy (uprawnienia budowlane).

Z wychodzącego pasma rury odcina się pierścienie, które przecina się wzdłuż i z uzyskanych plastrów wykrawa się ręcznie odpowiednie elementy wyrobu. Elementy te łączy się pod wymaganym kątem, ramką z drutem odcina się nadmiar masy wzdłuż miejsca połączenia, a następnie utworzony rowek wypełnia się tą samą masą, wprasowując ją i zagęszczając palcami, przez co otrzymuje się dobrze zespojone ścinki wyrobu. Operacje te wykonuje się w specjalnych formach gipsowych lub drewnianych. Następnie wyroby podsusza się i ostrożnie suszy w suszarkach według przyjętego reżimu (program egzamin ustny).

Skomplikowane elementy

Skomplikowane elementy odlewa się z masy lejnej o wilgotności ok. 30% w formach gipsowych według technologii analogicznej do stosowanej przy produkcji wyrobów- sanitarno-technicznych. Naczynia o małej pojemności formuje się na toczkach posługując się szablonami. Kolana, króćce, zwężki formuje się w formach gipsowych, a po podsuszeniu obtacza się na szlifierkach i zespaja gęstwą z korpusem naczynia (opinie o programie).

Elementy wentylatorów- i ekshaustorów formuje się z mas porcelanowych metodą odlewania. Po podsuszeniu wygładza się na obrabiarkach i po dłuższym pozostawieniu w hali (6-7 dni) ostrożnie suszy w suszarce. Do suszenia płytek, cegieł, rur i elementów wypełniających wykorzystuje się suszarki tunelowe typu Rosstrom- projekt. Zużycie w nich jednostkowego ciepła wynosi 5000-6300 kJ/kg (1200-M500 kcal/kg) odparowanej wody; czas suszenia cegieł wynosi 10-12 h, płytek 20-24 h, rur 2y3 dni. Wyroby bardziej skomplikowane podsusza się najpierw w hali na gipsowych lub drewnianych podstawkach w warunkach naturalnych przez 6-7 dni i następnie dosusza do wilgotności 3-4% w suszarkach komorowych przez 2y 4 dni. Jakość wysuszonych wyrobów sprawdza się przez zanurzenie w nafcie (segregator aktów prawnych).

Szkliwienie. Przed szkliwieniem wyroby odkurza się strumieniem powietrza. Szkliwienie wykonuje się stosow nie do wymiarów wyrobów duże części aparatury natryskuje się zawiesiną szkliw a, natomiast rury i łączniki rurowe (trójniki, krzyżaki itp.) zanurza się w szkliwie albo polewa szkliwem. Miejsca nieszkliwione smaruje się roztworem parafiny w nafcie. Gęstość zawiesin szkliwa wynosi 1,35-1,40 Mg/m3 (g/cm3). Składy szkliw są zazwyczaj te same, jakie stosuje się do rur kamionkowych, o temperaturze płynięcia 1180-1280°C. Szkliwa tego rodzaju zawierają przeważnie łatwo topliwą glinę, np. 48% gliny brunatnej, 30% pegmatytu, 12% kiedy, 10% rudy manganu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 8 Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 9 Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 10
Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 11
Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 12 Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 13 Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 14
Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rodzaje dylatacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami