Blog

Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 2
30.05.2018

Funkcje i rodzaje stropów

W artykule znajdziesz:

Stropem nazywany jest poziomy układ konstrukcyjny, który oddziela do siebie poszczególne kondygnacje budynku. Jest to jego podstawowa funkcja, ale nie jedyna. Strop przenosi obciążenia własne i użytkowe (ciężar wyposażenia pomieszczenia, umeblowania oraz przebywających w pomieszczeniu osób) oraz ścian działowych i warstw podłogowych. Ponadto usztywnia całą konstrukcję, spina ściany nośne i przenosi część sił, które są wywierane przez dach. Zadaniem stropu jest również ochrona pomieszczeń na każdej kondygnacji przed przenikaniem ciepła i dźwięku oraz ograniczanie rozprzestrzeniania się ognia.

Istnieją różne rodzaje stropów (segregator aktów prawnych).

Podstawowy jest podział pod kątem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Stropy dzieli się pod tym względem na kilka rodzajów:

  • stropy gęstożebrowe – w takich konstrukcjach elementem nośnym są żebra, które są oparte na podporach. Pomiędzy belkami są umieszczane pustaki ceramiczne, betonowo-gipsowe lub trocino-cementowe. Przestrzeń między pustakami jest wypełniana betonem tworzącym żebra i warstwę nadbetonu;
  • stropy płytowe – w tego typu konstrukcjach elementem nośnym są prefabrykowane lub monolityczne płyty żelbetowe. Płyty są oparte na ścianach. Największą zaletą takich stropów jest możliwość uzyskania równej powierzchni zarówno na dole, jak i na górze płyty;
  • stropy płytowo-żebrowe – są to stropy, których konstrukcja nośna opiera się na żebrach (lekkich belkach). Są one ułożone równolegle do siebie i oparte na ścianach. Konstrukcja stropów płytowo-żebrowych może mieć także postać płyty opartej na specjalnym ruszcie z żeber. Takie stropy są wykonywane na pełnym deskowaniu, bezpośrednio na budowie. Do ich wykonania potrzeba więcej betonu niż do stropów gęstożebrowych;
  • stropy belkowe – w tych stropach elementem nośnym są ułożone równolegle do siebie belki. Na belkach opierają się warstwy podłogowe i elementy wypełniające. Belki mogą być wykonane z drewna, stali lub żelbetonu. Wypełnieniem stropu mogą być elementy ceramiczne, betonowe lub drewniane;
  • stropy płytowo-żebrowe – w ich przypadku konstrukcje nośne to płyty oraz żebra. Wykorzystuje się je głównie w pomieszczeniach, gdzie strop ma największe obciążenia oraz musi być idealnie gładki. Mogą mieć różną grubość dopasowaną do konkretnych potrzeb.

Coraz większą popularnością cieszą się także stropy belkowe. Zazwyczaj są one wykonywane z drewna, co zapewnia im wysokie walory estetyczne.

Inny podział stropów 

Stropy w budynkach można także podzielić ze względu na materiał użyty do ich budowy. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się:

  • stropy drewniane,
  • stropy żelbetowe,
  • stropy stalowe,
  • stropy stalowo-betonowe,
  • stropy ceramiczno-żelbetowe,
  • stropy z betonu sprężonego,
  • stropy stalowo-ceramiczne.

W domach rodzinnych najczęściej wykonuje się pierwszy z nich – stropy drewniane są lżejsze od żelbetowych. Wyróżniają się także przystępną ceną oraz uniwersalnym zastosowaniem. Stropy drewniane różnią się od siebie przede wszystkim gatunkiem, z którego zostały wykonane.

Stropy wykonane z betonu, stali oraz połączenia obu tych materiałów są zdecydowanie cięższe, co może obciążać konstrukcję budynku. Sprawdzają się głównie w obiektach komercyjnych i halach przemysłowych. Wyróżniają się jednak trwałością, a także odpornością na ogień.

Coraz większą popularnością cieszą się natomiast stropy żelbetowe. Są one także przystępne cenowo oraz umożliwiają uzyskanie większych rozpiętości bez konieczności stosowania stałych podpórek. 

Jakie są inne wyróżniane rodzaje stropów? 

Stropy można podzielić także ze względu na rodzaj konstrukcji nośnej, jaką zapewniają. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się:

  • stropy między kondygnacjami,
  • stropodachy,
  • stropy poddasza,
  • stropy nad piwnicami.

Dobór odpowiedniego rodzaju stropu jest bardzo ważny już na etapie projektowania budynku. Musi on być wytrzymały i znieść określone obciążenia. Poszczególne rodzaje konstrukcji mają swoje wady i zalety. Znajomość właściwości różnych rodzajów stropu to wiedza niezbędna na egzaminie na uprawnienia budowlane. Aplikacja opracowana przez naszych specjalistów może pomóc w nauce.

Najnowsze wpisy

04.11.2024
Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 3
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany?

Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…

22.10.2024
Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 7 Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 8 Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 9
Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 10
Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 11 Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 12 Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 13
Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dźwigi i żurawie budowlane zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami