Blog

30.05.2018

Funkcje i rodzaje stropów

W artykule znajdziesz:

Funkcje i rodzaje stropów

Funkcje i rodzaje stropów

Stropem nazywany jest poziomy układ konstrukcyjny, który oddziela do siebie poszczególne kondygnacje budynku. Jest to jego podstawowa funkcja, ale nie jedyna. Strop przenosi obciążenia własne i użytkowe (ciężar wyposażenia pomieszczenia, umeblowania oraz przebywających w pomieszczeniu osób) oraz ścian działowych i warstw podłogowych. Ponadto usztywnia całą konstrukcję, spina ściany nośne i przenosi część sił, które wywierane są przez dach. Zadaniem stropu jest również ochrona pomieszczeń na każdej kondygnacji przed przenikaniem ciepła i dźwięku oraz ograniczanie rozprzestrzeniania się ognia.

Istnieją różne rodzaje stropów (segregator aktów prawnych).

Funkcje i rodzaje stropów

Podstawowy jest podział pod kątem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Stropy dzieli się pod tym względem na kilka rodzajów: • stropy gęstożebrowe – w takich konstrukcjach elementem nośnym są żebra, które oparte są na podporach. Pomiędzy belkami umieszczane są pustaki ceramiczne, betonowo-gipsowe lub trocino-cementowe. Przestrzeń między pustakami wypełniana jest betonem, tworzącym żebra i warstwę nadbetonu,

• stropy płytowe – w tego typu konstrukcjach elementem nośnym są prefabrykowane lub monolityczne płyty żelbetowe. Płyty są oparte na ścianach. Największą zaletą takich stropów jest możliwość uzyskania równej powierzchni zarówno na dole, jak i na górze płyty, • stropy płytowo-żebrowe – są to stropy, których konstrukcja nośna opiera się na żebrach (lekkich belkach). Są one ułożone równolegle do siebie i oparte na ścianach. Konstrukcja stropów płytowo-żebrowych może mieć także postać płyty opartej na specjalnym ruszcie z żeber. Takie stropy są wykonywane na pełnym deskowaniu, bezpośrednio na budowie. Do ich wykonania potrzeba więcej betonu niż do stropów gęstożebrowych,

stropy belkowe – w tych stropach elementem nośnym są ułożone równolegle do siebie belki. Na belkach opierają się warstwy podłogowe i elementy wypełniające. Belki mogą być wykonane z drewna, stali lub żelbetonu. Wypełnieniem stropu mogą być elementy ceramiczne, betonowe lub drewniane.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami