Blog
Gonty i dranice uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Gonty i dranice uprawnienia budowlane
Gonty wykonuje się przeważnie z różnych rodzajów drzew iglastych i osiki. Do wyrobu gontów stosuje się drewno zdrowe, prostowłókniste, bez dużych i średnich sęków i bez uszkodzeń owadzich. Gont ma przekrój klinowaty, z jednej strony ma wpust, z drugiej grzebień.
Gonty powinny być dokładnie wyrobione, tak aby nie miały zadziorów i zbyt cienkich ścianek wpustu powodujących pęknięcia (program uprawnienia budowlane na komputer). Szerokość gontu oraz szerokość i głębokość wpustu powinny być jednakowe na całej długości gontu. Gonty, tzw. kłute, wykonywa się sposobem ręcznym; gonty tzw. rżnięte sposobem mechanicznym.
Dzięki przełupaniu w kierunku promieniowym pnia gonty nie ulegają paczeniu pod wpływem wysychania. Dranice są to cienkie deszczułki łupane, stosowane niekiedy do krycia dachów. Wyrabiane są sposobem ręcznym z drzew iglastych. Drewno musi być zdrowe, prostowłókniste, bez dużych i średnich sęków i bez uszkodzeń owadzich. Wymiary dranicy wynoszą: długość 60-100 cm, szerokość 9-13 cm, grubość 3-5 mm.
Dranice wyrabiane są podobnie jak gonty (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Po odłupaniu dranica zwykle nie podlega dalszej obróbce. Podobnie jak gonty dranice nie ulegają paczeniu pod wpływem wysychania. Stolarka budowlana W nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych stolarki budowlanej uwzględniona jest daleko idąca oszczędność drewna. Znajduje to wyraz w zastosowaniu w drzwiach elementów ościeżnic klejonych na grubości, zmniejszeniu wymiarów przekrojów ościeżnic, zawężeniu szerokości ramiaków, zastosowaniu nowych oszczędnych połączeń elementów ościeżnicowych z ramiakami (uprawnienia budowlane).
Dalsze rozwiązania przewidują zastosowanie twardych płyt pilśniowych (zamiast sklejki) do oklejania skrzydeł drzwiowych, użycie kratek z odpadów sklejki i twardych płyt pilśniowych do wypełnienia drzwi itp. W konstrukcji otworów okiennych oszczędność drewna powinna przynieść rewizja przekrojów ramiaków, sposób łączenia ościeżnic i skrzydeł, nowe okucia i sposoby szklenia (klejone szyby, podwójne szyby z pustką w środku). Wyroby stolarskie w zależności od rodzaju użytych sortymentów dzieli się na dwa rodzaje: I - stolarka z masywu i II - stolarka oklejana, a w dalszym podziale na 3 grupy. Do I grupy zalicza się stolarkę z luksusowym wykończeniem pod politurę, do II grupy - stolarkę doborową pod malowanie farbą olejną i do III grupy - stolarkę przeciętną pod farbę olejną (program egzamin ustny).
Wełna drzewna
Wełna drzewna powstaje przez struganie drewna na cienkie wiórki na specjalnych maszynach. Według normy PN-58/D-94000 do wyrobu wełny drzewnej stosuje się drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe, topolowe i osikowe ze szczap, krótkich kłód i innych odpowiednich odpadów. Długość wiórka wynosi 204- 50 mm, szerokość 4-6 mm, grubość dla rodzaju IB - 0,35 mm, a dla rodzaju 2B - 0,55 m. Wilgotność optymalna wełny drzewnej wynosi 15%, największa dopuszczalna 22%. Niedopuszczalne wady wełny drzewnej to mursz miękki, pleśń i obce zanieczyszczenia (opinie o programie).
Wełnę drzewną pakuje się w bele o wadze 40-80 kg. Wełna drzewna ma zastosowanie do wyrobu płyt wiórkowo-cementowych, do izolacji ścian, do uszczelniania ścian wieńcowych drewnianych itp. Strużka stolarniana stanowi ilościowo pokaźny odpad w przemyśle stolarskim (około 18% objętości dostarczonych do stolarni sortymentów). Strużka z maszyn stolarskich znajduje od niedawna zastosowanie jako składnik płyt wiórkowo-cementowych obok dotychczas wyłącznie stosowanych wiórów. Strużka obniża koszt płyt i wpływa na zagęszczenie ich struktury. Trociny są produktem odpadowym pochodzącym z obróbki drewna. Ilość trocin wytwarzanych w samych tylko tartakach stanowi około 16% przecieranego drewna. W zależności od rozdrobnienia rozróżniamy trociny grube G (średnica 2-4 mm) i trociny drobne D (średnica poniżej 2 mm) (segregator aktów prawnych). Trociny stosowane bywają jako materiał wypełniający w ścianach drewnianych z pustą przestrzenią wewnątrz oraz do wyrobu cegły porowatej trocinówki.
Używa się je również do lekkich betonów trocinowych oraz do dolnych warstw posadzki skałodrzewnej (wg PN-54/B-14243). Ponadto trociny mają zastosowanie jako materiał opałowy oraz jako surowiec do przerobu mechanicznego i chemicznego.
Na budowach można wykorzystywać trociny:
- do ogrzewania budów przy zastosowaniu piecyków trocinowych,
- do zabezpieczenia przed mrozem nie osłoniętych przewodów i zbiorników wodnych i parowych,
- do czasowej ochrony powierzchni ułożonych podłóg.
Mączka drzewna uzyskiwana jest z trocin, wiórów i małych kawałków drewna jodłowego, sosnowego lub świerkowego przez zmielenie ich w młynach na drobny proszek o wielkości cząstek 0,4 do 0,1 mm. Mączka ma zastosowanie do wierzchnich warstw posadzek skałodrzewnych, do wyrobu linoleum i mas plastycznych oraz do gorszych gatunków papieru. Wymagania techniczne dla mączki zawierają PN-54/B-14244 oraz w PN- 54/C-19001 (dla tworzyw sztucznych) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32