Blog

05.03.2022

Grunty ilaste

W artykule znajdziesz:

Grunty ilaste

Gruntami nadającymi się na budowle ziemne (nasypy) są we wszystkich w zasadzie hydrogeologicznych warunkach (gdy nie ma warunków do rozwoju sufozji) grunty kamieniste złożone z twardych gatunków skał, żwiry, piaski i piaski gliniaste. Nie nadają się do tych celów grunty ilaste o granicy płynności większej od 65, torfy w stanie nierozdrobnionym lub nierozłożone oraz grunty ze składnikami rozpuszczalnymi w wodzie jak również inne o gęstości właściwej szkieletu gruntowego poniżej 1,5 t/m3 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy zachowaniu właściwych warunków można stosować na nasypy: grunty kamieniste z miękkich skał (margle miękkie, wapienie, łupki) pod warunkiem całkowitego zabezpieczenia ich przed dostępem wody, pyły i piaski pylaste - jeżeli nie będą pozostawały w zasięgu działania wody gruntowej (również kapilarnej) lub strug wody płynącej, gliny w suchych miejscach lub krótkookresowo nieznacznie zawilgoconych, przy niewysokich nasypach (do 5 m), lessy w suchych miejscach zabezpieczonych całkowicie przed zawilgoceniem, w niektórych przypadkach rozdrobnione i rozłożone grunty torliaste na nasypy do 3 m wysokości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku stosowania do budowy nasypów gruntów przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych (spoistych) obok siebie należy kierować się zasadami wskazanymi na schematach, z tym że grunty nieprzepuszczalne powinny być przekryte na powierzchni nasypu i na skarpach warstwą gruntu przepuszczalnego grubości równej co najmniej 1/3 głębokości strefy przemarzania dla danych warunków klimatycznych (uprawnienia budowlane). Do zasypywania fundamentów i wykopów dla rurociągów oraz urządzeń instalacyjnych należy używać w zasadzie gruntów pochodzących z tych wykopów, odpowiednio je zagęszczając.

Wykopy fundamentowe

Do zasypywania takich wykopów wykonanych w nasypach drogowych i kolejowych należy użyć gruntów przepuszczalnych.Nasypy należy układać warstwami poziomymi (program egzamin ustny). Grubość tych warstw wynosi: przy transporcie kolejowym - 1 m, przy użyciu samochodów, zgarniarek i spycharek - 0,5-1,5 m, w zależności od ich masy, wymiarów, ogumienia, kształtu gąsienic; przy użyciu taczek i szufli konnych oraz ręcznym ubijaniu - 0,3 m. Nasypy drogowe należy zagęszczać do stanu wynoszącego 0,90-0,98 maksymalnego zagęszczenia (wg próby Proctora) - w zależności od odległości zagęszczonej warstwy od spodu nawierzchni drogowej i w zależności od rodzaju tej nawierzchni. Nasypy grobli, tam wodnych itp. należy zagęszczać specjalnymi sposobami i do stanu zagęszczenia wskazanego w projekcie (opinie o programie).

Wysokość nasypu i szerokość jego korony powinny być powiększone w stosunku do projektowanych, ze względu na przewidywane osiadanie. Przy powiększaniu bryły nasypu i konieczności dobudowania jej od strony skarpy należy skarpę uprzednio uformowaną oczyścić z darni i ziemi roślinnej oraz zeschodkować, a dopiero następnie nakładać grunt poziomymi warstwami, odpowiednio go zagęszczając (segregator aktów prawnych).

Wykopy fundamentowe lub pod rurociągi należy wykonywać początkowo do głębokości mniejszej od projektowanej o 0,1-0,2 m, a następnie pogłębiać do głębokości właściwej, tuż przed układaniem fundamentu lub rurociągu. Bezwzględnie trzeba unikać lokalnego przekraczania projektowanych głębokości wykopu, a następnie dosypywania gruntu. Nachylenie skarp powinno się dobierać wg wskazań mechaniki gruntów, a dla budowli czasowych - kierując się danymi z tabl. 4-5, przy czym w płytkich wykopach tymczasowych można stosować ściany pionowe (bez umocnień) w piasku i żwirach do głębokości 1,0 m, w gruntach gliniasto-piaszczystych do 1,25 m i w suchych glinach oraz iłach do 1,5 m, przy czym szerokość nie umocnionych wykopów nie może być mniejsza od 0,6 m (promocja 3 w 1).

Tolerancje wymiarowe dla budowli ziemnych wykonywanych mechanicznie należy stosować wg wymagań podanych w KNK [4]. Wykonywanie robót ziemnych zimą wymaga przestrzegania specjalnych warunków technicznych.    

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami