Blog

04.01.2022

Grunty żwirowe i piaszczyste

W artykule znajdziesz:

Grunty żwirowe i piaszczyste
Grunty żwirowe i piaszczyste

Grunty żwirowe i piaszczyste stanowią również dobry materiał do budowy nasypów, są łatwo przesiąkliwe dla wód atmosferycznych, nie gromadzą wilgoci (co ważne jest przy mrozach), przy czym przesączanie się do wnętrza nie jest i w tym przypadku niebezpieczne dla stateczności nasypów. Natomiast grunty te podlegają wymywaniu cząstek i ziarn gruntu od przepływu wody bieżącej u podstawy nasypu, jak również od działania silnych opadów deszczowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W związku z tym podstawy nasypów podlegające przepływowi wody bieżącej powinny być odpowiednio zabezpieczone w zależności od prędkości przepływu, a skarpy nasypów umocnione darniną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Grunty piaszczysto-gliniaste. Grunty piaszczysto-gliniaste stanowią również dobry materiał do wznoszenia nasypów, jednakże w przeciwieństwie do gruntów żwirowych i piaszczystych utrzymują pochłoniętą wilgoć, wtedy gdy posiadają znaczną ilość (ponad 50%) cząstek poniżej 0,25 mm. Jednakże i w tym stanie utrzymują jeszcze stateczność skarp w stopniu dostatecznym. Nieduże stosunkowo ilości cząstek gliniastych, jakie zawierają grunty piaszczysto-gliniaste, nie stanowią przy zawilgoceniu niebezpieczeństwa, natomiast te same cząstki w czasie suszy przyczyniają się do zwiększenia spoistości gruntu w nasypie (uprawnienia budowlane). Natomiast w przypadkach, gdy grunty te zawierają większe ilości cząstek pylastych, powstaje przy ich zawilgoceniu niebezpieczeństwo pęcznienia gruntów oraz wymywania skarp, jeśli są nie zabezpieczone. Grunty gliniasto-piaszczyste, na ogół wziąwszy, nadają się do budowy nasypów, jednak pod warunkiem, że nie zawierają zbyt dużych ilości cząstek pylastych.

Grunty gliniaste

Grunty gliniaste mogą być stosowane do wykonania nasypów, jednak z tym, iż formowane w okresie większych deszczów mogą w tym czasie podlegać deformacjom (program egzamin ustny). Grunty gliniaste wyróżniają się małą przesiąkliwością wody oraz powolnością w przesychaniu. Należy podkreślić, iż możliwość deformacji nasypów wykonywanych w czasie większych deszczów odnosi się do wszystkich nasypów wykonywanych z gruntów spoistych.

Grunty ilaste. Grunty ilaste nie nadają się do formowania nasypów, gdyż w stanie wilgotnym tracą wytrzymałość nośną oraz rozpływają się (opinie o programie). W zasadzie nasypy powinny być wykonywane z gruntów jednorodnych, jednakże zasada ta jest w praktyce trudna do zrealizowania, w szczególności gdy do wykonywania wykopów (z których powstają nasypy) stosuje się koparki, które z samego charakteru swej pracy wydobywają różne warstwy gruntu przewożone na ten sam nasyp.

Nasypy, a w tym i nasypy z gruntów jednorodnych, powinny być układane warstwami, w szczególności przez wzgląd na możność dobrego zagęszczania, przy czym grubość tych warstw zależy od rodzaju gruntu, od sposobu zsypywania go na nasyp, wreszcie od sposobu przewożenia. (Grubość warstw gruntu przewożonego samochodami może wynosić np. 50 cm, a taczkami 30 cm) (segregator aktów prawnych).

Grunty różnorodne należy układać w warstwach poziomych na całej szerokości nasypu, bacząc na to, aby warstwom gruntu nieprzepuszczalnego nadawać w przekroju poprzecznym formę dwuspadową o spadku ok. 4%. Zachowanie tego warunku jest konieczne, aby nie dopuszczać do tworzenia się na ich powierzchniach zastoin wodnych, powstających z wody przesączającej się z warstw’ przepuszczalnych leżących nad nimi.

Szczególnie niebezpieczne dla stateczności nasypu są przypadki takiego układu gruntów w nasypie, w którym przy dwóch różnych rodzajach gruntów pochyło ułożonych powstają powierzchnie poślizgu (promocja 3 w 1). Rozdział mas ziemnych budowli liniowych (koleje, drogi itp.) jest ściśle związany z projektowaniem tych budowli, dlatego nie może być w pracy niniejszej wyczerpująco omówiony. Jednak właściwa realizacja robót ziemnych jest tak w wysokim stopniu uzależniona od racjonalnego rozdziału mas ziemnych na trasie budowli liniowej, że omówienie go, choćby w największym skrócie, nie może być pominięte.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami