Blog
Gwałtowny rozwój konstrukcji
W artykule znajdziesz:
Gwałtowny rozwój konstrukcji
Gwałtowny rozwój konstrukcji z betonu sprężonego wysunął na pierwszy plan zagadnienie wpływu odkształceń trwałych betonu na rozkład naprężeń w elementach żelbetowych. Powodem powstawania tego rodzaju odkształceń są zjawiska skurczu i pełzania.
Obecnie zajmiemy się metodami ustalania wpływu odkształceń skurczowych i pełzania na rozkład naprężeń w przekrojach żelbetowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Żelbet jest, jak wiadomo, konstrukcją zespoloną, w której łączy się działanie betonu i stali. Te dwa współpracujące ze sobą materiały nie mogą pozostać obojętne na zmiany zachodzące w jednym z nich. Odkształcenia wywołane skurczem lub pełzaniem betonu wywołują powstawanie dodatkowych naprężeń w stali, która przeciwstawiając się tym odkształceniom powoduje ze swej strony miejscowe naprężenia w betonie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponadto stal, posiadając 50-krotnie wyższy od betonu współczynnik przewodności cieplnej, szybciej się nagrzewa lub stygnie, wskutek czego powstają dodatkowe chwilowe naprężenia na styku obu materiałów.
Ten rodzaj naprężeń odgrywa największą rolę w konstrukcjach o tzw. sztywnych wkładkach. Dokładne obliczenie naprężeń wywołanych wyżej omówionymi przyczynami natrafia na poważne trudności matematyczne, szczególnie gdy chodzi o ustalenie ich w konstrukcjach (uprawnienia budowlane). statycznie niewyznaczalnych, gdzie są one jeszcze funkcją czasu. Z tego względu w odnośnych obliczeniach są stosowane liczne uproszczenia.
Z punktu widzenia rozkładu naprężeń skurczowych i wywołanych pełzaniem, konstrukcje żelbetowe dzieli się na:
- statycznie wyznaczalne i
- statycznie niewyznaczalne.
Ze względu na pewne specjalne cechy odróżnia się jeszcze konstrukcje łukowe (program egzamin ustny).
Pierwszą teorię rozkładu naprężeń dla tych trzech przypadków podali Dischinger i Mórsch. Wyszli oni z założeń, podpartych zresztą badaniami, że dostatecznie dokładne wyniki osiągnie się obliczając naprężenia skurczowe i pełzania na podstawie prawa llooke’a przy hipotezie płaskich przekrojów Bernoulliego. Obliczenie takie dało się przeprowadzić dzięki wprowadzeniu modułu sprężystości, zmiennego w czasie, zwanego przez Dischingera modułem pełzania.
Wyniki prób wytrzymałościowych
Badanie Riischa przeprowadzono ostatnimi laty, a zreferowane w Wiedniu na konferencji Comite Europeen du Beton (CEB) w 1959 r. wykazały, że wykresy zależności odkształceń e od naprężeń a charakteryzujące beton ulegają zmianie w zależności od czasu t obciążenia oraz szybkości jego wzrostu (opinie o programie). Dotychczas jako miarodajne przyjmujemy wytrzymałości zmierzone pod obciążeniem doraźnym (patrz rozdz. 1), tymczasem obciążenia długotrwałe, wywołujące jakby samoobronę materiału, dają odmienne parametry.
Pojęcia obciążenia doraźnego i trwałego są umownymi, gdyż nie ma wyraźnego między nimi rozgraniczenia. Wyniki prób wytrzymałościowych odczytywane przy różnym czasie trwania obciążenia dają krzywe ciągłe. Z tego względu oba sposoby obciążenia zostały ujęte przepisami dotyczącymi metod badań.
Badania prowadzone pod kierunkiem Riischa, głównie przez Rascha wykazały, że:
- czas trwania obciążenia wywiera wyraźny wpływ na wytrzymałość elementów żelbetowych,
- zmiana odkształceń betonu po przekroczeniu granicy wytrzymałości R zależy od szybkości wzrostu naprężenia,
- odkształcenia betonu wywołane naprężeniami niszczącymi nie są stałe, ale też zależą od szybkości wzrostu naprężeń (segregator aktów prawnych).
Stwierdzenia te widać wyraźnie w pęku krzywych, obrazujących wyniki badań Ruscha. Wytrzymałość odczytana pod działaniem doraźnego, szybko wzrastającego obciążenia przewyższała o 10% wytrzymałość uzyskaną przy obciążeniu długotrwałym i wolno wzrastającym. Odkształcenia po przekroczeniu granicy wytrzymałości przy obciążeniu doraźnym wzrastały przy dużo niższych naprężeniach niż przy obciążeniu długotrwałym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32