Blog
Historia prawa budowlanego
W artykule znajdziesz:
Kierownik budowy a historia prawa budowlanego
Funkcja kierownika budowy jest samodzielną funkcją techniczną w budownictwie, co oznacza, że do jej pełnienia niezbędne jest posiadania uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). Kierownik budowy jest uczestnikiem procesu budowlanego, a nazwa ta funkcjonuje w prawie budowlanym dopiero od roku 1994.
Pierwsze zapisy związane z samodzielnymi funkcjami technicznymi oraz potwierdzaniem kwalifikacji do tych funkcji w postaci uprawień budowlanych znalazły się w prawie budowlanym i zabudowie osiedli z 1928 roku (program na komputer). Przepisy zostały doprecyzowane w roku 1939, kiedy to powstał podział uprawnień na projektowe oraz wykonawcze. To właśnie wtedy określono również konkretne warunki w zakresie wykształcenia oraz odbywania praktyk do zdobycia uprawnień budowlanych (program na telefon).
Nowelizacja prawa budowlanego pojawiła się w roku 1961, kiedy to dokonano podziału na budownictwo specjalne i powszechne. W zakres budownictwa powszechnego wliczono:
• budynki stałe i tymczasowe,
• małą architekturę ogrodową (opinie o programie),
• pomniki i wodotryski,
• obiekty inżynierskie przeznaczone do celów szkolnictwa, wypoczynku, zdrowia, sportu, nauki oraz kultury.
Uprawnienia budowlane w budownictwie
W tym budownictwie możliwe było zdobycie uprawnień w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-inżynieryjnej, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz instalacji i urządzeń sanitarnych (promocja 3 w 1). Uprawnienia podzielono także na uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi oraz do projektowania. To właśnie wtedy ustalono, że osoby, które pełnią samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, muszą posiadać uprawnienia budowlane. Dotyczyło to projektanta, kierownika budowy, kierownika robót budowlanych, inspektora nadzoru inwestorskiego czy majstra (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia budowlane były wówczas nadawane przez Komitet Budownictwa i wojewódzkie rady narodowe, które działały w jego imieniu. Wszystkie obiekty inżynierskie drogowe, lotnicze, kolejowe, hydrotechniczne i mostowe, a także sieci cieplne, gazowe, sanitarne i telekomunikacyjne zaliczono natomiast do budownictwa specjalnego (program egzamin ustny). W tym zakresie uprawnienia nadawane były przez właściwych ministrów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32