Blog

11.01.2019

Hydroizolacja a warunki gruntowo-wodne działki

W artykule znajdziesz:

Hydroizolacja a warunki gruntowo-wodne działki

Wody gruntowe są niewidoczne na pierwszy rzut oka, a do tego w ogóle ich nie słychać. Tymczasem to właśnie one są źródłem największych problemów, związanych z zalewaniem działek budowlanych. W przypadku stosunków gruntowo-wodnych na działkach budowlanych najczęściej występują trzy sytuacje – woda gruntowa może znajdować się głęboko, czasem nisko a czasem wysoko lub wysoko. Jeśli poziom wody gruntowej sięga poniżej ław fundamentowych, to można mieć pewność, że podziemne części budynku będą narażone wyłącznie na krótkotrwające działanie wody opadowej (program na komputer). Podczas opadów woda jest szybko filtrowana przez grunt aż do momentu ustabilizowania poziomu wód gruntowych. W takiej sytuacji wystarczające jest wykonanie hydroizolacji masa bitumiczną – na ściany należy nałożyć kilka cienkich warstw. Można też zdecydować się na tzw. masy grubopowłokowe – to rozwiązanie głównie dla budynków niepodpiwniczonych.
Jeśli poziom wód gruntowych jest zmienny, trzeba liczyć się z tym, że np. podczas jesiennej słoty czy wiosennych roztopów woda może podnieść się tak wysoko, że zagrozi ścianom fundamentowym czy piwnicy. Wówczas należy wykonać hydroizolację wzmocnioną, np. z jednej lub dwóch warstw asfaltowej papy (program na telefon). Najlepiej do tych celów sprawdzają się papy specjalistyczne, wykonane na osnowie z poliestrowej włókniny czy modyfikowane SBS. Jest to najważniejsze w przypadku budynków nowo wzniesionych, które osiadają przez pierwsze lata użytkowania. Materiały zastosowane do hydroizolacji muszą zachować szczelność pomimo ruchów budynku (promocja 3 w 1).

Postać szczelnej wanny


Najgorsza sytuacja panuje wtedy, gdy wody gruntowe stale znajdują się na wysokim poziomie (program na egzamin ustny). Na takich gruntach nie zaleca się budowania piwnic, a jeśli jest to konieczne, to należy wykonać specjalną izolację, która ma postać szczelnej wanny zewnętrznej (segregator). Zamiast tradycyjnych ław fundamentowych stosuje się wówczas płytę fundamentową pod całym budynkiem – jej ukształtowanie przypomina wannę, stąd nazwa. W takiej płycie można dopiero umieścić właściwą płytę fundamentową (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami