Blog

Badanie drewna zdjęcie nr 2
02.09.2020

Hydrolit

W artykule znajdziesz:

Hydrolit

Badanie drewna zdjęcie nr 3
Hydrolit

Hydrolit jest preparatem płynnym o kolorze ciemnobrązowym, produkowanym aktualnie w kraju, w skład którego wchodzą żywice syntetyczne, rozpuszczalniki organiczne, plastyfikatory i substancje barwiące (program uprawnienia budowlane na komputer). Preparat Hydrolit nanosi się cienką równomierną warstwą na powierzchnię świeżego - wilgotnego betonu za pomocą typowego spryskiwacza ogrodowego lub pistoletu.

Spryskiwać można już po 1 do 2 godzin od chwili ułożenia betonu w zależności od temperatury otoczenia oraz intensywności operacji słonecznej. Spryskiwać należy beton wilgotny, matowy, lecz nie mokry. Hydrolit schnie szybko i tworzy na powierzchni betonu cienką błonkę, której trwałość wynosi kilka tygodni. Nadaje się szczególnie do pielęgnacji betonów układanych na dużych powierzchniach, jak nawierzchnie dróg i mostów, pola startowe lotnisk, dachy betonowe płaskie i pilaste oraz elementy betonowe budowli hydrotechnicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powierzchnie pionowe lub strome, po rozdeskowaniu, wymagają silnego nawilżenia wodą przed spryskaniem ich Hydrolitem.

Emulsje oraz suspencje nanoszone są na powierzchnię betonu najczęściej po upływie 24 godzin od chwili zabetonowania na wilgotną, lecz już częściowo utwardzoną powierzchnię betonu. Emulsje asfaltowe można nanosić już po 3 godzinach od chwili ułożenia betonu w formie. W zasadzie powłokę nanosi się w kilku warstwach, przy czym pierwszy raz przeprowadza się skrapianie, a następnie 2-3 razy malowanie. Ochronną warstwę stanowić może sam nanoszony materiał albo szczelna powłoka, która tworzy się dopiero przy zetknięciu się tego materiału z alkalicznym cementem.

Przykładem tej ostatniej reakcji jest emulsja żywiczna, która w alkalicznym środowisku tworzy warstewkę nierozpuszczalnych mydeł wapniowych. Mleczko cementowe stosowane jest często jako podkład pod właściwą powłokę, gdyż uszczelnia pory na powierzchni betonu. Z uwagi na pochłanianie promieni słonecznych lepsze są powłoki białe lub bezbarwne. Powierzchnie ciemnych emulsji powinny być pomalowane na biało w celu zabezpieczenia betonu przed przegrzewaniem (uprawnienia budowlane).

Błonki z tworzyw sztucznych

Zalecenia tego nie można traktować jednak zbyt rygorystycznie, gdyż w pewnych przypadkach przegrzewanie betonu w wyniku nasłonecznienia będzie zjawiskiem korzystnym np. w chłodne dni wiosenne lub jesienne. Natomiast w upalne dni letnie przegrzewanie powierzchni betonu prowadzi do nadmiernych naprężeń termicznych, mogących powodować powstawanie rys i pęknięć wewnątrz betonu.
Błonki z tworzyw sztucznych można nanosić na wilgotną, lecz nie mokrą powierzchnię, już w 2-3 godziny od chwili ułożenia betonu (program egzamin ustny).

Na ogół pojedyncza błonka nie spełnia należycie swego zadania i operację spryskiwania należy powtórzyć dwu- lub trzykrotnie. Lepsze efekty daje spryskiwanie powierzchni betonu przy działaniu nań promieni słonecznych, które powodują szybszą koagulację tworzywa i tworzenie się na powierzchni betonu cieniutkiej, lecz bardzo szczelnej powłoki. Do powyższych celów mogą być stosowane lateksy polioctanowinylowe oraz butadienostyrenowe, będące zawiesinami żywic pochodzenia syntetycznego (polimerów) w wodzie. Z krajowych lateksów można stosować lateksy LBS 6041 i LBS 3012 (butadienostyrenowe) oraz lateks polioctanowinylowy Winacet D-5 (opinie o programie).

Dobre wyniki daje także stosowanie długołańcuchowych alkoholi alifatycznych. Badania A. Piątkowskiego wykazały, że najlepsze wyniki z lateksów krajowych dają LBS 6041 powyższym wymaganiom czynią powłoki z emulsji parafinowych oraz specjalnych emulsji o nazwach Betonemulsion Al, A2 i A3, stanowiących środki patentowe. Ze stratami wody w procesie tężenia wiąże się ściśle uzyskana wytrzymałość betonu (segregator aktów prawnych).
Z danych powyższych wynika, że dobra powłoka jest w stanie zapewnić prawidłowy wzrost wytrzymałości betonu w czasie.

Zabezpieczenie powierzchni betonu przed utratą wilgoci za pomocą chlorku wapniowego stosowano na szeroką skalę w USA przy wykonawstwie betonowych nawierzchni drogowych. Badania A. Abramsa przeprowadzone na płytach 20X30X75 cm z betonu 1:2: 3,5 wykazały, że posypka z suchego chlorku wapniowego daje bardzo dobre efekty (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Badanie drewna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Badanie drewna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Badanie drewna zdjęcie nr 8 Badanie drewna zdjęcie nr 9 Badanie drewna zdjęcie nr 10
Badanie drewna zdjęcie nr 11
Badanie drewna zdjęcie nr 12 Badanie drewna zdjęcie nr 13 Badanie drewna zdjęcie nr 14
Badanie drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Badanie drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Badanie drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami