Blog
Idealna działka budowlana – jak ją znaleźć?
W artykule znajdziesz:
Idealna działka budowlana – jak ją znaleźć?
Kupując działkę pod budowę domu należy zwrócić uwagę na szereg różnego rodzaju czynników, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek (program na komputer). Pierwszym krokiem jest ustalenie kryteriów, którym musi odpowiadać dana działka. Najważniejsze z nich to oczywiście lokalizacja oraz możliwość wybudowania takiego domu, który będzie odpowiadał potrzebom i aspiracjom inwestora (program na telefon). Zdaniem fachowców idealna działka to taka, która ma kształt zbliżony do kwadratu i powierzchnię wynoszącą ok. 1000mkw. Na parceli spełniającej te założenia można zbudować niemal każdy dom. W przypadku, gdy działka ma 1000mkw, ale jest w kształcie wąskiego prostokąta, nie ma możliwości wybudowania na niej parterowej, rozłożystej siedziby (program na egzamin ustny).
Wjazd na działkę
Najlepiej, jeśli wjazd na działkę jest od strony północnej, ponieważ dzięki temu można usytuować budynek w taki sposób, że wnętrza wymagające mniejszego naświetlenia, np. kuchnia czy garaż, będą od ulicy, natomiast te, które powinny być lepiej oświetlone, będą od południa, np. salon (promocja 3 w 1). Co ważne, planując taras od strony południowej, należy pamiętać, że trudno będzie na nim wytrzymać latem. Doskonała parcela powinna cechować się dobrymi warunkami gruntowymi. Najlepiej, jeśli jest płaska i leży w zasięgu niezbędnych sieci, np. kanalizacyjnych, energetycznych czy wodociągowych. Liczy się także ładne sąsiedztwo – najbardziej cenione są działki w pobliżu lasów (segregator).
Kupując działkę należy zwrócić uwagę także na to, czy niedaleko znajduje się publiczna komunikacja, szkoła, sklepy czy apteki. Niestety wielu inwestorów kieruje się przede wszystkim ceną oraz „urodą” działek, przez zakupy nie zawsze są udane (opinie). Największe, ukryte wady działek to m.in. duża odległość od miasta i kiepski dostęp do komunikacji publicznej, położenie blisko wody, prywatna droga dzielona z sąsiadami, złe warunki gruntowe, spadek terenu, brak dostępu do mediów, widok na blok znajdujący się blisko działki, ruiny na ternie działki. Wymienione wady nie tylko narażają na dodatkowe koszty, ale także mogą znacząco obniżyć komfort użytkowania danego obiektu.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32