Blog
Ilość robotników
W artykule znajdziesz:
Ilość robotników
Potrzebną ilość roboczogodzin ogółem, z podziałem według zawodów, wypisujemy z poprzedniej tabeli. Zaplanowaną ilość roboczogodzin na poszczególne tygodnie ustala się proporcjonalnie do ilości robót wykonywanych w tych okresach, zgodnie z danymi w tabeli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Potrzebną ilość robotników w poszczególnych tygodniach otrzymamy, dzieląc obliczoną ilość roboczogodzin przez efektywną ilość roboczogodzin, przewidywaną na jednego robotnika w planowanym tygodniu. Odejmując od tych ilości faktyczny stan zatrudnienia na początku miesiąca, otrzymamy ilość brakujących robotników lub ich nadmiar w poszczególnych tygodniach planowanego miesiąca.
W ten sposób opracowujemy plan zatrudnienia oraz funduszu płac na dany miesiąc.
Plan zapotrzebowania i zużycia materiałów podstawowych prefabrykatów i konstrukcji. Podstawą do obliczenia i zużycia materiałów, prefabrykatów i konstrukcji jest miesięczno-tygodniowy plan robót. W oparciu o projekt organizacji robót i ilości robót zaplanowanych do wykonania w ciągu miesiąca, sporządza się obliczenie zużycia materiałów podstawowych na danym obiekcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Potrzebną ilość materiałów podstawowych do limitowania i kontroli zużycia materiałów dla każdego rodzaju robót oblicza technik, przyjmując normę zużycia na jednostkę robót wg Tymczasowych norm zużycia materiałów budowlanych b. Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli i Ministerstwa Budownictwa Przemysłowego - Polskie Wydawnictwa Gospodarcze Warszawa 1954 r. lub wg KSNK.
Przy obliczaniu zużycia materiałów należy również uwzględnić półfabrykaty i gotowe elementy. Jeżeli niektóre półfabrykaty i gotowe elementy, produkowane są na placu budowy własnymi siłami, należy w obliczeniu podać materiały potrzebne do ich wykonania (uprawnienia budowlane). Należy również uwzględnić w obliczeniu materiały potrzebne do wykonania sprzętu budowlanego, budynków tymczasowych, urządzeń dla robót zimowych itp.
Do obliczenia zużycia materiałów dołącza się szczegółową ich specyfikację (np. ilości stali zbrojeniowej - z podziałem wg średnic, farby olejne - z podziałem wg barw, krawędziaki - z podaniem długości i przekrojów).
Plan zapotrzebowania środków transportowych
Na podstawie obliczenia zużycia materiałów oraz zamówień, uprzednio złożonych, na prefabrykaty i konstrukcje, referent zaopatrzenia odcinka budowlanego opracowuje zapotrzebowanie materiałów, prefabrykatów i konstrukcji na planowany miesiąc, z podziałem dostaw na tygodnie (program egzamin ustny). Ilości materiałów potrzebnych w poszczególnych tygodniach ustala się w oparciu o ilości robót, wykonywanych w tych okresach i ujętych w miesięczno-tygodniowym planie robót. W zapotrzebowaniu podaje się dokładnie nazwę materiału, prefabrykatu lub konstrukcji, wymieniając oddzielnie poszczególne asortymenty, rozmiary, gatunki itp.
Przy zapotrzebowaniu prefabrykatów i konstrukcji, których wbudowanie przewidziane jest w danym miesiącu (planowanym)nie podaje się ich specyfikacji, lecz powołuje się na numer i datę zamówienia i wskazuje, które pozycje tego zlecenia powinny być dostarczone, np. belki DMS - 107 szt, wg zamówienia Nr 11 z dnia 3. VI. 1958 r. poz. 6, 7, 8 i 9.
Zapotrzebowaniem należy objąć wszystkie ważniejsze materiały, a przede wszystkim takie, od posiadania których zależy wykonanie planu produkcji.
Na podstawie miesięcznych zapotrzebowań materiałów dostarczonych przez budowy opracowuje się plany pracy, zaopatrzenia, transportu oraz zakładów produkcji pomocniczej danego przedsiębiorstwa (opinie o programie).
Plan zapotrzebowania środków transportowych.
Podstawą do sporządzania planu operatywnego pracy środków transportowych są dane o planowanych dostawach, zawarte w miesięcznym zapotrzebowaniu materiałów, prefabrykowanych elementów i konstrukcji (segregator aktów prawnych). Jednakże ilość przewozów na budowie nie ogranicza się do tych dostaw materiałowych. Opracowując zapotrzebowanie środków transportowych, należy dodatkowo uwzględnić następujące przewozy:
- przewóz surowców do zakładów produkcji pomocniczej dla przeróbki lub uszlachetniania;
- przewóz niektórych materiałów do magazynu centralnego, skąd następnie transportowane są na budowę obiektu (przewozy te należy ograniczyć do minimum);
- wywiezienie ziemi z wykopów;
- wywiezienie gruzu z budowy;
- przewóz sprzętu, urządzeń, mechanizmów itd. (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32